Літня пора року може бути не тільки періодом відпочинку і приємних розваг, що запам’ятовуються, але і тим спекотним сезоном, коли надзвичайно загострюються серцево-судинні патології. Влітку дуже важливо бути обережними і вести той спосіб життя, який максимально убезпечить кожну людину, хто за своїм здоров’ям схильний до подібних ускладнень. Кардіолог нагадує — інфаркт неприпустимий; невролог застерігає — інсульт небезпечний. Сотні тисяч наших співгромадян щороку наражаються на цю недвозначну небезпеку. Інваліди, пацієнти після хірургічних операцій, люди з особливими потребами, які досягли похилого віку, зобов’язані (насамперед перед своїми родичами!) дотримуватися особливих правил у рутинній повсякденності. Відмова від шкідливих звичок, допустимі фізичні навантаження у вигляді ЛФК (лікувальна фізкультура), гімнастики та піших прогулянок у парковій зоні, помірне та дієтичне харчування, соціальна активність у колі однолітків або регулярне відвідування гуртка однодумців з хобі допоможуть налагодити здоровий побут та протистояти навіть хронічному та спадковому патогенезу.
Знання — сила та здоров’я: нетипові симптоми інфаркту, які потрібно знати всім
Внаслідок порушення постачання кров’ю будь-якого окремого сегмента серця серцевий м’яз (міокард) зазнає некрозу. Омертвіння міокарда і означає інфаркт. Це загострення вкрай небезпечне для життя і нерідко завершується найдраматичнішим чином — смертю хворого. Досвідчений кардіолог, який традиційно представляє Ваш надійний медичний центр «R-Clinic» (Одеса), розповів про всілякі ознаки, за якими легко ідентифікувати інфаркт міокарда та негайно вжити відповідних заходів щодо врятування життя потерпілого.
- Як правило, зазначив фахівець, самому нападу передує певний стан, що часто виражається у вигляді больового синдрому — можливо у спині.
- Нерідко такий біль виражається неявно, але незважаючи на це при першій нагоді необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Кожна хвилина здатна виявитися вирішальною для подальшого самопочуття пацієнта.
- Навіть не надто виражений больовий синдром може означати, що неминуче насувається напад. Тому якнайшвидше має бути надано медичну допомогу.
- У більшості лікарських кейсів інфаркт міокарда проявляється у вигляді стискання грудної клітки та тупого болю в грудях. Гострий біль спостерігається набагато рідше.
Найбільш поширені ознаки інфаркту без явно вираженого болю
- Панічна атака, тривога, страх, які спричиняють сильний стрес.
- Запаморочення, нудота, блювання, непритомність.
- Утруднене дихання, задишка при легких зусиллях.
- Рясне потовиділення.
- Коливання АТ (артеріальний тиск), прискорений пульс.
Нетипові ознаки інфаркту міокарда частіше виявляються у вигляді болю, що віддається:
- У зуби та підборіддя.
- У щелепу з лівого боку.
- У надлопатковий відділ або надпліччя зліва.
- У хребетний стовп.
- У шийний відділ хребта.
- У лопатку, передпліччя, плече, всю руку — найчастіше з лівого боку.
- У живіт — у районі сходження ребер. Часто порушується робота органів травлення та ШКТ (шлунково-кишковий тракт).
Навіть мікроінсульт загрожує життю постраждалого пацієнта
Порушення кровопостачання головного мозку (не тільки ішемічний або геморагічний інсульт, апоплексичний удар, крововилив у мозок) здатне проходити не в дуже помітній формі, нагадує невролог, який практикує у такій ефективній формі надання медичних послуг, як амбулаторія (денний стаціонар). Для лікування та попередження цієї форми серцево-судинних ускладнень потрібно добре розуміти те, які симптоми викликає інсульт, та вчасно їх розпізнавати. Часто ознаки мікроінсульту приймають за звичайне нездужання, до якого призвели стрес, перевтома та недосипання. Так, мікроінсульт або ТІА (транзиторна ішемічна атака) тривають кілька хвилин і проходять мимовільно, але їх наслідки дуже руйнівні для всього організму хворого. Наступна стадія патології — це великий ішемічний інсульт. Згідно зі статистикою, 10% пацієнтів перенесли повну форму загострення протягом місяця після легкої травми, а 20% через рік після ТІА. Найчастіше малий інсульт триває від 10 хвилин і більше з низхідною інтенсивністю доти, доки повністю не припиниться.
Ознаки мікроінсульту
- Дуже сильний головний біль, подібний до якого людина ще ніколи не відчувала. Больовий синдром може мати імпульсний або безперервний характер.
- Виникає частковий параліч чи парез. Загальна слабкість переростає у нездатність рухати кінцівками (найчастіше з одного боку тіла).
- Потерпілий не може підняти руки вгору і утримувати їх у цьому становищі — одна з рук неминуче опускається.
- Спостерігається викривлення обличчя під час спроби посміхнутися — з одного боку куточок рота завжди опущений униз, оскільки лицьові м’язи паралізовані.
- Втрачається здатність ковтати — мозок перестає посилати відповідні імпульси через недостатнє кровопостачання органів.
- Запаморочення, короткочасні втрати свідомості (синкопи), нудота, блювання.
- Перед очима все «розпливається», виникає нечіткість «картинки» — зір катастрофічно слабшає.
- Втрата координації та рівноваги, людина не може втриматися на ногах, не розуміє де вона знаходиться.
- Важко вимовляти слова та складати речення. Крім мовної дисфункції спостерігається також нездатність зрозуміти мову оточуючих людей.
Усі вищеописані симптоми інфаркту, інсульту є дуже вагомою підставою у тому, щоб пацієнта негайно оглянув кардіолог чи невролог. Для старту належного лікування допоможе навіть консультація лікаря загальної практики. При правильному призначенні медикаментів та профілактичних заходах, які передусім включають негайну відмову від шкідливих звичок (куріння та алкоголь), інсульт/інфаркт доступно виключити після перших ознак катастрофи, що наближається.