Пропустіть зал очікування!
Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.
У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.
Як відбувається реабілітація після ендопротезування?
Колінні та тазостегнові суглоби зазнають великих навантажень, що в свою чергу може призвести до їх перевантаження та механічних пошкоджень – травм або дегенеративних станів. Біль, що посилюється, з роками стає нестерпним, хрящова тканина незворотно пошкоджується, тому потрібна операція з імплантації суглобового ендопротезу. Ендопротез – це штучний суглоб, який замінює втрачену функцію нижньої або верхньої кінцівки. Такий вид протезу не є ортопедичним імплантатом і ніколи не витягується з організму людини. Часто застосовується для кульшових, колінних та гомілковостопних суглобів.Післяопераційна реабілітація – для чого вона потрібна?
Реабілітація після ендопротезування потрібна, щоб пацієнт повністю відновив свою фізичну форму. Такі заходи, що систематично проводяться міждисциплінарною реабілітаційною бригадою лікарів після хірургічного втручання, по-перше, зменшують біль, а по-друге, дозволяють пацієнтові швидше повернутися до повсякденного життя. Ключова мета післяопераційної реабілітації:- досягнення повного діапазону рухливості в суглобі (особливо розгинання);
- зміцнення м’язових тканин нижніх кінцівок, що впливають на роботу суглоба;
- навчання правильної ході;
- навчання ходьбі на милицях, як по рівній поверхні, так і по сходах;
- навчання правильному виконанню рекомендованих після операції вправ.
Ендопротезування кульшового суглоба: реабілітація
Вона починається після завершення операції. Найбільш важливим є запровадження антикоагулянтних заходів. Також важливо зміцнити м’язи, відновити обсяг суглобової рухливості, виробити ходу, розслабити та збалансувати групи м’язів та м’яких тканин навколо прооперованої ділянки.- На початку процесу реабілітації після заміни кульшового суглоба пацієнт вчиться вставати з ліжка і перебувати у вертикальному положенні з упором на стопу.
- Після цього хворого навчають виконанню простих рухів нижньою кінцівкою, без залучення оперованої частини стегна.
- У цей час вводяться дихальні гімнастики – для покращення кровообігу.
- У комплекс ЛФК після ендопротезування тазостегнового суглоба входять, у тому числі: ізометричні вправи, електростимуляція м’язів, розтяжка та силові вправи, які дозволяють уникнути втрати м’язової сили.
- На останньому етапі занять використовуються сучасні реабілітаційні засоби (наприклад, балансувальні дошки), силові пристрої для тренування м’язів згиначів-розгиначів коліна, а також сідничних м’язів.
Процес реабілітації після заміни колінного суглоба
Ціль терапії – нарощувати діапазон рухів колінного суглоба, підвищувати його стабільність, відновлювати силу м’язів. Мануальні процедури, вертикальне положення хворого та необтяжливу ходьбу можна розпочинати після проведення операції у перший день.- Реабілітація після ендопротезування колінного суглоба починається з виконання вправ в ізометрії, а також активних рухів згинання-розгинання в колінному суглобі на шині СРМ. Прикладами можуть бути ізометричні вправи, у поєднанні з електростимуляцією чотириголового м’яза стегна, або на вдавлювання коліном у основу спеціального реабілітаційного м’яча.
- Через кілька тижнів реабілітації колінного сустау вводяться стабілізуючі вправи, так звана пропріоцепція – еквівалент активного опору, спрямованого на підвищення сили згиначів-розгиначів коліна та сідничних м’язів.
Дуже важливе навчання ходьбі, робота над правильною віссю кінцівки, індивідуальна мануальна терапія м’яких тканин, що оточують колінний суглоб.
- Повільне згинання/розгинання стопи — підвищити активність гомілкостопа з метою профілактики тромбофлебіту.
- На перших порах після операції дуже показана дихальна гімнастика в положенні сидячи/лежачи – м’язи стегон, спини і преса напружуються під час носового вдиху (повторювати в протягом дня 6 разів з інтервалом у 60 хвилин).
- Згинати по черзі ноги в колінному суглобі — у положенні лежачи.
- Піднімати вгору ногу на 20 сантиметрів і утримувати в цьому стані до 7 секунд.
- Опершись руками об спинку стільця, відводити ногу на більш ніж 45 градусів, підтягуючи на себе стопу.
- Сісти на стілець з опорою на руки, розташовані за спиною, і випрямляти ноги в колінному суглобі, підтягуючи до себе ступні – утримувати кінцівки в такому стані 7 секунд.
Глухов Євгеній Ігорович
медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт
Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.
Осовський Ігор Сергійович
старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки
Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.
Білий Євгеній Ігорович
Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.
Базей Богдан Миколайович
Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?
Замовте зворотний дзвінок зараз!
Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту