Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Протрузії хребта: причини, ознаки, профілактика

Деформації, які не порушуючи фіброзне кільце зазнає міжхребцевого диска, чинячи болісний тиск на хребці, називаються протрузії (далі – П). Вважається, що хребетний диск у такому стані вже досить травмований у зв’язку із сукупністю симптомів, які звуться остеохондроз. Таким чином, хоча цілісність фіброзного кільця не порушена, наступною стадією цього регресивного явища цілком здатна стати грижа міжхребцевих дисків, які при П втрачають пружність, стоншуються і видавлюють у бік остистих і суглобових відростків хребта пульпозне ядро. У ході обстеження пацієнтів П, що звернулися за допомогою, фіксуються найчастіше в поперековому сегменті хребта, а в шийному відділі — лише зрідка. Даний факт пояснюється просто – нижній сектор хребта зазнає максимальних навантажень у ході життєдіяльності кожної людини незалежно від професійної специфіки (сидіння на одному місці, робота стоячи або підйом ваг), тому саме в цій ділянці хребетного стовпа найчастіше виникають кісткові та м’язові дорсопатії. Так, своєчасно звернувшись до охорони здоров’я, в якому практикують надійні невролог і вертебролог, хворий отримає чудову можливість провести ефективне лікування за індивідуальною програмою, здатною спочатку законсервувати недугу, зупинити негативну динаміку і поступово позбутися її. Види протрузій за типом випинання міжхребцевого диска:
  • задня П — розташована позаду хребта;
Заднялатеральна П – ззаду і збоку; бічна П – відповідно праворуч або ліворуч;
 • центральна П — центром висувається вглиб спинномозкового каналу.
 

Причини виникнення дегенеративних процесів у міжхребцевих дисках

На сьогодні у сфері охорони здоров’я існує чимало версій появи П, але жодна не є цілком достовірною, загальноприйнятою. Хребет може бути пошкоджений з різних причин. Патогенез П криється в генетичному коді людини, в механічних травмах, гормональних, алергічних, функціональних або інфекційних явищах, що відбуваються з його організмом. Небезпідставно багато дослідників і адептів антропології вважають, що адаптацію хомо сапієнса до ходіння по горизонтальній поверхні з прямою спиною не можна вважати досконалою через те, що пресинг на хребет при прямоходженні занадто інтенсивний, а це, у свою чергу, призводить до деструкцій рухової та опорної системи. Ушкодження виникають при цьому не лише у хребетному стовпі. Порушується цілісність найбільш значущих суглобів, що переростає тому не тільки в остеохондроз, а й в інші різноманітні недуги. Захворювання хребта переважно мають генетичні обґрунтування, а симптоми протрузії міжхребцевих дисків виникають внаслідок зовнішніх подій та органічних реакцій, які справили свою руйнівну дію. Зовнішні причини протрузії міжхребцевих дисків:
 • інфекційні захворювання;
 • сильний вплив температурних режимів на органи;
 • механічний вплив на хребетний стовп у рамках побутових та виробничих процесів.
Внутрішні причини протрузій:
 • гормональні, судинні порушення;
 • хвороби центральної, периферичної та вегетативної нервових структур;
 • руховий стереотип — багаторічне використання неправильної статики, постави протягом тих самих дій, що призвело до індивідуальних особливостей опорно-рухового апарату;
 • порушення обміну речовин, що змінюють конституцію всього організму, зокрема ожиріння.
Зрозуміло, у кожному індивідуальному випадку виявлення П не можна говорити про причинно-наслідковий ланцюжок, що призвів до захворювання у зв’язку з єдиною причиною. Для того щоб сформувати об’єктивний анамнез, потрібно враховувати патології, що розвиваються в організмі паралельно кістково-м’язовим дегенераціям, професійні особливості, екологічну ситуацію в місцевій локації, де проживає людина, її статура і те, як вона проводить кожен день свого життя в побутовому та соціальному аспектах . Деструкції хребта розвиваються, як бачимо, з різних причин. Небезпека П в даному ключі аналізованої проблематики становлять серйозну небезпеку в наступному: процес, що не відноситься до запального, продукує в результаті дистрофічних явищ розпад тканин міжхребцевого диска, і чужорідні (по сприйняттю імунної системи) частки потрапляють у кровотік судинної системи, що поширює їх. пацієнта. Після часу циркуляція в крові цих чужорідних мікрочастинок здатна призвести до ураження здорових дисків хребта, які можуть протягом тривалого періоду не бути джерелом больових відчуттів і ніяк не дадуть себе знати доти, доки їх не виявить компетена діагностика. І тому існують спеціальні прилади, з яких проводиться компетентне дослідження хребта — це МРТ (магнітно-резонансна томографія) і КТ (комп’ютерна томографія). Зазначимо, що спеціальні діагностичні методи вивчення поточного стану хворого дозволяють зафіксувати усунення хребців, які частішають у прямому зв’язку з прогресуючою деформацією міжхребцевих дисків. Хребці підтримують функціональність за рахунок того, що скріплені один з одним зв’язками, м’язовими тканинами і суглобовими відростками. Вибухання міжхребцевого диска відбувається тоді, коли зчеплення сполучних елементів слабшає – так і виникає П. Спинний мозок, як і його коріння, виявляється під пресингом міжхребцевого диска, випнутого назад, уперед або вбік. Ниючий або гострий біль, що вже відноситься до вертебральної симптоматики, свідчить про поразку хребта. Больовий синдром проявляється при певних положеннях тулуба, голови та кінцівок, при піднятті тяжкості та інших маніпуляціях, специфічних для кожного індивідуального кейсу, що відноситься до хребетних порушень.

Симптоми протрузії міжхребцевих дисків

Прояви П досить різноманітні і специфічно ставляться до відділів хребта, у якому спостерігається поразка міжхребетного диска. Протрузії поперекового відділу:
 • енурез або утруднене сечовипускання;
 • парастезія (повзаючі по тілу «мурашки», «гусяча шкіра»);
 • оніміння, слабкість у нижніх кінцівках;
 • больовий синдром у попереку.
Протрузії грудного відділу:
 • оперечуючий біль та оніміння в ділянці грудей;
 • болі вздовж хребетного стовпа;
 • больові імпульси в міжлопатковому просторі.
Протрузії грудного відділу:
 • відсутність належного кровообігу в шиї, ключиці, плечах, передпліччях та кистях рук;
 • слабкість верхніх кінцівок;
 • больові «простріли» в руку або лопатку;
 • біль, що обмежує рухливість шиї;
 • ниючий або пульсуючий головний біль.

Терапія протрузій міжхребцевих дисків

Фахівці R-Clinic досить успішно застосовують лікування П без оперативного втручання, але для реалізації успішної комплексної програми необхідне дотримання однієї найважливішої умови — хворому потрібно вчасно звернутися у реабілітаційну клініку на стадії ранньої симптоматики. Тобто тоді, коли хірургічне лікування не є єдиним можливим варіантом. Реабілітаційна програма розробляється кожного окремого індивідуума персонально. Починається її реалізація з ліквідації больових відчуттів та зняття запалення у тканинах. Застосовується витяг кісткового каркаса, що дозволяє усунути компресію нервових закінчень у зв’язку з защемленням. Міорелаксанти та нестероїдні препарати протизапального призначення консервують недугу, не дають їй негативно розвиватися, змушують до згасання деструкції на клітинному рівні. Фізіотерапія, як і масаж, займає надзвичайно важливе місце у відновлювальному процесі. Мануальна терапія та ЛФК (лікувальна фізична культура) «змушують» пацієнтів на шляху до оздоровлення переглянути багато життєвих принципів, змінити повсякденний спосіб життя. Такий підхід дає можливість не просто усунути больову симптоматику та налагодити позитивний побут, але змінити функціональність хребта на краще, убезпечивши інші його відділи від виникнення П.

Профілактика протрузій міжхребцевих дисків

 • Щодня проявляти фізичну активність.
 • Робити зарядку, займатися гімнастикою — зміцнювати спину.
 • Уникати різких нахилів!
 • Сидіти не напружуючись — за робочим столом в офісі, за обідом на кухні, сидячи в автомобільному кріслі під час водіння робити це зручно.
 • Не сидіти і лежати на занадто м’яких меблях — використовувати ортопедичні матраци та подушки.
 • Не піднімати тяжкості та не носити важкі предмети в одній руці, збільшуючи дискомфорт хребта.
 • Не навантажувати хребет довго, уважно контролювати навантаження.
У тій ситуації, коли фіброзне кільце міжхребцевого диска зберігає свою цілісність, але дискова стінка проте випинається назовні, виникає патологічне явище, що називається протрузією. По суті це дегенеративний процес, що розвивається в хребетному стовпі людини: у найзначніших і найбільш рухливих відділах хребта – це ділянки попереку, грудей та шиї. Фахівці, які представляють наш надійний медичний центр, наполегливо радять проводити скрупульозні діагностичні заходи відразу ж, як виникне перша тривожна симптоматика. Сенс ретельного обстеження на ранній стадії захворювання полягає в тому, щоб своєчасно прийняти відповідні профілактичні дії і почати оздоровчий процес. Основна мета своєчасного старту фармакотерапії, фізіотерапії та ЛФК (лікувальна фізкультура) у тому, щоб ці лікувальні методи принесли організму максимальну користь, яка виключає необхідність хірургічного втручання. Протрузія: різноманітні симптоми Зрозуміло, ознаки захворювання безпосередньо залежать від того, який сегмент хребта вражений недугою, тому симптоматичні прояви протрузії досить різноманітні. Попри це розрізняють найпоширеніші їх:
 • Протрузія шийного відділу: а) оніміння верхніх кінцівок та шиї; б) ослаблення рук; в) «стріляючий» біль із віддачею в руку та лопатку; г) «скутість» шиї, її обмежена рухливість; д) больові відчуття у шиї; е) болить голова.
 • Протрузія грудного відділу: а) біль та оніміння по колу грудної клітки; б) больовий синдром у ділянці грудей по довжині хребетного стовпа; в) хворобливі відчуття у міжлопатковому просторі.
 • Протрузія поперекового відділу: а) розлад сечостатевої системи, що виявляються насамперед у порушеннях сечовипускання; б) парестезія, оніміння нижніх кінцівок, печіння в ногах і відчуття «мурашок», що повзають по шкірі; в) біль та слабкість у нижніх кінцівках; г) больові відчуття у попереку.
Протрузія: лікування Невролог, реабілітолог і невропатолог, які практикують у нашому центрі санітарного обслуговування та реабілітації, прагнуть застосування безопераційних технік лікування, тому для того, щоб уникнути хірургічного втручання, при перших же проявах симптомів, коли ознаки протрузії тільки з’явилися, потрібно пройти ретельне обстеження. КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія). Наголосимо, що для кожного пацієнта опрацьовується індивідуальний курс лікування. У кожному курсі налічується від п’яти до п’ятнадцяти сеансів — їхня кількість безпосередньо залежить від тієї стадії, на якій у момент останньої діагностики знаходиться патологія, та її локалізації — у якому сегменті хребта влаштована недуга. Спочатку основного терапевтичного комплексу знімається больовий синдром та запалення. Після цих першорядних завдань здійснюється профілактика міофасціального ефекту, проводиться розблокування дисфункцій, реконструюється рухливість хребців на ураженій ділянці. Вже після одного або трьох занять знімається основна симптоматика – по-перше, йдуть гострі болючі відчуття. У більшості випадків перерви між сеансами робити не рекомендується — для щоденного відвідування створено денний стаціонар із постійним ліжком чи кріслом для кожного підопічного. Однак, у деяких випадках провідний фахівець надає можливість пропуску занять на один або максимум два дні. Протрузія традиційно лікується в рамках таких основних методологій:
 • Лікування рухом з безпосереднім використанням спеціалізованих тренажерів для професійного застосування в терапевтичних цілях — з їхньою діяльною участю відбувається реновація функцій опорного та рухового апарату та відновлення функцій хребта.
 • Міофасціальний масаж — глибоке опрацювання фасціальних тканин і навколохребцевих м’язів, патології яких призводять до захворювань хребетного стовпа.
 • Медикаменти дають можливість зняти набряклість, нівелювати запальні процеси та усунути болючі відчуття.
 • Фізіотерапія — лікування ультразвуком, ударно-хвильова, лазерна терапія, магнітотерапія та електростимуляція.
Додамо, що медичний центр та його денний стаціонар, на якому практикують досвідчені фахівці, які мають значну теоретичну базу, не просто відновлює здоров’я хребта і дозволяє усунути хворобливу симптоматику. Велике значення має момент профілактики, який забезпечує не лише успішну реновацію цього важливого органу, а й «заморожує» хронічну динаміку, а також усуває фактор можливої ​​появи протрузій міжхребцевих дисків інших відділах хребетного стовпа.
Боліснотворні процеси, які «визріють» у міжхребцевих дисках внаслідок їхньої природної чи посттравматичної компресії, називаються протрузії. У хребетному каналі, що проходить вздовж усього хребта, протрузії як би випинаються зовні, але фактор їхньої появи не обумовлений порушенням фіброзної оболонки хребця – вони є попередніми патологіями перед виникненням грижі. Згідно зі статистичними даними, переважно протрузії виникають у поперековому сегменті хребетного стовпа, представляючи таким чином найбільш поширений на планеті вид спинального захворювання. Для того щоб діагностувати протрузії, потрібно провести ретельне обстеження із застосуванням сучасних засобів діагностики та звернутися до медичного центру, де невролог, мануальний терапевт та невропатолог призначають медикаментозне, фізіотерапевтичне лікування, різнобічний масаж та відновлювальну ЛФК (лікувальна фізична культура).
Багато фахівців небезпідставно вважають, що одним з найпоширеніших посилень остеохондрозу є протрузії дисків. Це дегенеративний процес, що відбувається в міжхребцевих дисках, який пов’язаний зі зміною їх форми – з виникненням випинання, випирання в бік каналу без розриву фіброзного кільця. Протрузії дисків супроводжуються компресією нервових корінців, тиском на власне спинний мозок, що виражається у вкрай неприємних та часом різких больових відчуттях. Своєчасний старт добре спланованої терапії дозволяє уникнути негативної динаміки неврологічних захворювань хребта, загальмувати їх прогресування, налагодити так зване консервативне лікування та згладити неприємну симптоматику.
Дане захворювання часто називають наслідком остеохондрозу, багаторічного хронічного сколіозу та інших форм впливу на міжхребцеві диски, в результаті яких виникає випинання кісткової тканини в спинномозковий канал. Цей процес є причиною больового синдрому та різних хребетних дисфункцій. Фіброзне кільце при виникненні протрузій ще не виникає, проте якщо патологічний фактор залишити в занедбаному стані і манкувати хворобливими органічними реакціями, то неминуче виникнуть грижі, які набагато важче нівелювати в рамках терапії хребетного стовпа. Отже, що не можна робити за протрузії? Зрозуміло, категорично уникати будь-яких навантажень на хребет, які можуть призвести до подальшої компресії міжхребцевих дисків та посилення патологічної ситуації. До однозначних заборон включені заняття важкою атлетикою, що передбачають підйом вантажів з «вертикальною» спиною, аеробіку та будь-які стрибки — ось що категорично не можна робити при протрузії.
Одним із найпоширеніших видів пошкодження міжхребцевих дисків, що супроводжується випинанням його вмісту в спинномозковий канал без порушення фіброзного кільця, є дорсальні протрузії. Свою назву (дорсальні або дорзальні) патологічне ушкодження отримало від латинського слова dorsalis, яке означає задній або спинний. Тому одне з наймасовіших спинальних захворювань і отримало свою назву — дорсальні протрузії. Таким чином при цьому різновиду недуги відбувається саме на задню стінку хребта чинить тиск драглистий вміст здавленого диска. Головна небезпека дорзальних протрузій для хребта полягає в компресії, що надається на нервові коріння та спинний мозок. У занедбаному стані ця хвороба здатна за відсутності адекватної профілактики та комплексного лікування призвести до порушення фіброзного кільця та виникнення міжхребцевої грижі, усунути яку без хірургічного втручання практично неможливо.
Це захворювання, яке багато фахівців вважають станом, що передує хребетній грижі, проявляється у випинанні фіброзного кільця без втрати його цілісності в порожнину хребта – саме цей дегенеративний процес називають протрузії міжхребцевих дисків. Деякі вертеброневрологи небезпідставно вважають, що це патологічне явище є прямим наслідком запущеного остеохондрозу. Хрящ фіброзного кільця надірваний внаслідок надмірної компресії або прямої травми хребта. Внаслідок дистрофічного ураження пульпозне ядро ​​зміщується убік, а міжхребцевий диск помітно сплющується. Так і виникають протрузії, які найчастіше спостерігаються в поперековому сегменті хребетного стовпа. Зазначимо, що терапія максимально ефективна на ранньому старті при первинному виникненні хворобливої ​​симптоматики та втрати функцій хребта.
Дане захворювання хребетного стовпа в сегменті шиї дуже небезпечне для всього рухового та опорного апарату пацієнта, а не лише для самої шиї, ключиці та голови. На питання, що не можна робити при протрузії шийного відділу, можна з упевненістю порекомендувати наступні повсякденні моменти, які уповільнять негативну динаміку недуги і не дадуть йому перерости в стадію, коли стане необхідним хірургічне лікування. Насамперед необхідно максимально зберігати поставу, уникати зайвої ваги — переїдання вкрай негативно впливає на всі життєво важливі системи людини. Також не можна перестругувати м’язи шиї силовими вправами, проте, йога і плавання дуже допоможуть у процесі відновлення та нормалізації самопочуття пацієнта нарівні з фізіотерапією та правильно сформованим медикаментозним лікуванням.
Відповідь на питання як позбутися протрузії поперекового відділу «лежать на поверхні». Для цього потрібно, щоб пацієнт позбувся зайвої ваги і став правильно харчуватися, дотримуючись комплексної дієти. Позбавлення жирових відкладень дозволить збільшити корисну м’язову активність, яка вкрай необхідна для нормалізації функцій всього рухового та опорного апарату, а також поточного стану хребетного стовпа. Протрузії виникають через природну або травматичну компресію міжхребцевих дисків, в результаті якої фіброзна тканина випинається в бік при подальшому сплющуванні і осаді хребців. Крім того, фізіотерапія, плавання, кінезіотерапія та вправи на декомпресійних тренажерах разом з фармакотерапією, що усуває больовий синдром, допоможуть уникнути хірургічного лікування, неминучого при запущених формах даної патології.
Багато людей, яким пощастило не звертатися до вертеброневрологів зі скаргами на хребет у районі шиї, грудей та попереку, не знають, що таке протрузії. Однак, з віком неминуче збільшується компресійне зношування міжхребцевих дисків. В результаті фіброзна тканина випинається убік, чинячи хворобливий тиск на спинномозковий канал. Для того, щоб вчасно надати патології гідний опір, потрібно об’єднати зусилля та звернутися до медичного центру. Невролог, невропатолог і мануальний терапевт складуть комплексну програму відновлення на основі докладної діагностики і призначать такі дієві методи, як фармакотерапія, що ліквідує біль, фізіотерапія, що усуває дефіцит регенерації тканин, а також ЛФК (лікувальна фізкультура), яка дозволить рівномірно а не лише на хребет.
Еластичний і міцний прошарок, який називається міжхребцевий диск, забезпечує рухливість елементів хребетного стовпа в організмі людини. Тканина міжхребцевого диска пом’якшує навантаження, тому людям доступна практично будь-яка рухова активність доти, доки вона не випинається убік внаслідок здавлення. Компресії хребцевих секцій можливі як у разі спинальної травми, так і в процесі природного зношування хребетного стовпа – ось що таке протрузії хребта.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту