Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Масаж у дітей, що народилися раніше дев’ятимісячного терміну

У 1974 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запропонувала вважати життєздатними новонароджених, яких матері виношували не менше двадцяти двох тижнів, з масою тіла, що перевищує п’ятсот грамів. Проведення масажу у недоношених дітей поряд з інноваційними рішеннями медицини в даній сфері відноситься до тих заходів, які дозволяють зберегти життя новонароджених з періодом гестації в двадцять три тижні. На жаль лише 50% таких малюків виживають навіть у найпрогресивніших перинатальних установах планети. Для них самих, для їхніх батьків та для медиків сучасний стан даного сегменту охорони здоров’я ще лише на початковій стадії розвитку. За великим рахунком, медицина лише починає шлях до перемоги над дитячою смертністю серед крихт, що народилися до оптимального терміну носіння матір’ю плода.

Ознаки недоношеності: проблеми та їх вирішення

Незрілість внутрішніх органів, а також ЦНС (центральна нервова система), периферичної та вегетативної систем, рухового та опорного апарату, відставання від ровесників у психічному та фізіологічному розвитку є гострою проблематикою недоношеності. Більше того, патологічні зміни фізичного та неврологічного розвитку має велика відсоткова група сильно недоношених малюків. Багато з них мають ушкодження головного мозку, болючість у вигляді перивентрикулярної лейкомаляції, внутрішньошлуночкових крововиливів, ретинопатії та бронхолегеневої дисплазії. Всі вищеописані недуги мають вкрай негативний вплив на розвиток недоношеної дитини в психічному та неврологічному аспектах формування її організму.

 • Багато фахівців небезпідставно вважають, що дистрес-синдром є найбільш поширеною проблемою, що виникає при недоношеності. Внаслідок запалення легеневої поверхні, незрілості сурфактанту, що покриває альвеоли, внутрішні органи малюка не отримують кисень у необхідному обсязі, не проводиться природна евакуація легеневого слизу, не забезпечується бактерицидний захист.
 • Ретинопатія є другою за частотою поширеності ознака проблемної недоношеності. Виявляється недуга у вигляді виникнення васкуляризованої сітківки очей, коли одні судини зупиняються в розвитку, а нові розвиваються неповноцінно.

Реабілітація недоношених дітей

Підтримка та виходжування новонароджених, що народилися недоношеними – це велика командна праця, в якій найактивнішу участь беруть педіатр, реаніматолог, неонатолог, гінеколог та акушер, весь патронажний персонал перинатальних установ та реабілітаційних клінік. У наші дні використовуються найінноваційніші методи реабілітації недоношених дітей. Насамперед це фізіотерапія, ерготерапія, рефлексотерапія, гімнастика та масаж. Велике значення має кваліфікація спеціаліста, якому батьки довіряють майбутнє свого малюка. Переважно у реабілітаційних центрах проводяться такі заходи:

 • Заняття з психологом для мам та тат, бабусь і дідусів, старших братів і сестер, адже вони хочуть допомогти крихті на правах найближчих родичів, які і є небайдужі в цій ситуації люди. Цей захід дуже важливий, оскільки психологічна допомога вкрай значуща в цей непростий період, коли потрібно нормально сприйняти ситуацію і поставитися максимально серйозно до виконання дуже важливих призначень медиків, які необхідно здійснювати точно і неухильно в рамках програми, що підтримує. Психолог підтримує позитивний настрій у сім’ї та дозволяє її членам використовувати найпотаємніші душевні ресурси в процесі налагодження дуже непростої ситуації.
 • Вправи з дитячим психотерапевтом і мовним дефектологом (логопед) необхідні для формування вичерпних навичок комунікації, без яких неможлива повноцінна соціалізація вже в найближчому майбутньому, коли дитина спочатку починає усвідомлено контактувати з рідними та близькими людьми, а потім уже зі своїми ровесниками і іншими дітьми.
 • Ерготерапевт допомагає малюкам освоїти навички самообслуговування у найпростіших побутових питаннях та в плані особистої гігієни. Таким чином, маленькі українці освоюють дрібну моторику і вчаться користуватися тими можливостями, які передбачені природою.
 • Для психологічної рівноваги та розвитку функцій ЦНС проводяться сеанси сенсорної терапії, а також арт-терапія (спів, ігри з мотивуючими іграшками), які сприяють зміцненню когнітивних здібностей.
 • Найважливішим аспектом корекції фізичного розвитку для недоношених дітей є масаж, який, у тому числі, є інструментом згладжування м’язового тонусу. Про користь масажних процедур ми докладніше розповімо в цій статті нижче.
 • Індивідуально складений для кожної дитини окремо графік занять лікувальною фізичною культурою (ЛФК). Фізіотерапія відноситься до найважливіших складових будь-якої програми реабілітації, а для крихт, що народилися раніше стандартного терміну, вона особливо важлива. Фізіотерапевтичні практики надають неоціненну підтримку ще слабким організмам новонароджених нарівні з продуманою фармакотерапією, але, на відміну від другої, не мають жодних побічних ефектів — лише користь.

Реалізація вищеописаних заходів дуже позитивно позначається у майбутньому, як у житті маленьких громадян гідному рівні реалізується соціальна адаптація. Когнітивний розвиток проявляється у посиленому інтересі до процесу пізнання навколишнього світу та покращеної навченості необхідним для кожної сучасної людини навичкам. Зазначимо прагнення багатьох недоношених дітей до художнього та музичного мистецтва, до природознавства та науки. Так, історичні дослідження стверджують, що недоношеними народилися такі чудові особистості, що залишили багату спадщину всієї людської цивілізації, як геніальний фізик Альберт Ейнштейн, видатний політик Вінстон Черчілль, письменник Віктор Гюго, композитор Антоніо Вівальді, механік, математик і новатор фізично та природовипробувач Леонардо да Вінчі.

Завдяки сучасним методам опіки та реабілітаційним практикам, знижуються ризики ускладнень, створюється сприятливе психологічне середовище для того, щоб діти росли міцними, здоровими, сповненими позитивних емоцій, всебічно розвиненими та здатними реалізувати свої таланти, закладеними в них самою природою з самого народження. Невролог, невропатолог та мануальний терапевт, що представляють медичний центр R-Clinic, з усією відповідальністю та віддачею виконують оздоровчий комплекс, індивідуально призначений для кожного маленького підопічного — результат їхніх зусиль завжди відповідає очікуванням, які звернулися до нашої установи сімей.

Лікувальний масаж для недоношених немовлят

Призначення масажних процедур для всіх без винятку новонароджених нараховує досить широку практику, але масаж для недоношених малюків безумовно має відмінні риси. Методи гімнастики і проведення масажу у недоношених дітей враховує труднощі адаптації до умов, що змінюються, ускладнюються навколишніх реалій, до яких повністю не готові м’язова і нервова система, що не оформилися, апарат терморегуляції, дихальна структура, недосконалості процесу обміну речовин. Незважаючи на це, методологія включає три основні напрямки цього виду оздоровчих процедур для найслабших немовлят і немовлят: це гімнастика, акупунктура і класичний масаж. Черговість та послідовність застосування цих методик залежить від умов кожного окремо розглянутого випадку. Нерідко ці види фізіотерапевтичної опіки чергуються і представлені одночасно в рамках однієї реабілітаційної програми.

Гімнастичні рекомендації щодо вікових параметрів:

 • Від півтора до двох місяців основна увага приділяється гімнастичним вправам, що сприяють розробці рухового апарату.
 • З третього по четвертий місяць допомагати малюкові перевертатися з одного боку на інший і навпаки.
 • З четвертого по п’ятий місяць мотивувати малюку усвідомлено брати в ручки іграшку, самостійно дотягнувшись до неї.
 • Від п’яти місяців до півроку виробляти прагнення якнайбільше повзати.
 • Від сьомого до восьмого місяця ненасильно залучати дитину до того, щоб вона якомога більше стояла або сиділа.
 • Підкреслимо, що тільки в тому випадку, якщо малюк тримає спину прямо, йому можна робити гімнастику в положенні сидячи.
 • З дев’ятого по десятий місяць дитина вчиться самостійно підходити до бортика і триматися за нього стоячи.
 • З одинадцятого місяця навчаємось обережно переступати по периметру бортика манежу або ліжечка.
 • По досягненні одного року вчимо крихту ходити самостійно.

Масаж у недоношених дітей плавно переходить у пальчикову гімнастику, а далі самостійні вправи (зрозуміло, під наглядом і за участю дорослих або медиків) та ЛФК. Гімнастичні вправи для формування рухового та опорного апарату для досить великих недоношених немовлят вагою понад 1750 г при народженні можна починати вже з першого місяця від народження, а для тих, хто народився з вагою менше 1750 г, необхідно обмежуватись масажем та почекати з гімнастикою до двох з половиною місяців. Вже другого року життя недоношений малюк у гімнастичному допуску нічим не відрізняється від доношених однолітків і може виконувати фізіотерапію без колишніх обмежень.

Окремо відзначимо, що кожному гімнастичному «трюку» передує масаж певної ділянки тіла, яка в даній вправі буде задіяна. Така обережність обумовлена ​​багатьма органічними факторами — у тому числі тим, що м’язовий сегмент під час гімнастики піддається зміні температурного режиму і здатний нагріватися. Надмірного перегріву тканин необхідно уникати. Також нагадаємо, що перед кожним сеансом ЛФК проводиться масаж ручок та ніжок дитини.

Деякі вимоги до масажу та гімнастики у недоношених

 • Настійно рекомендується перед початком сеансу проводити серію дихальних вправ, які потім повторювати протягом усього заняття.
 • Не знімати сорочечку та прикривати пелюшкою нижню частину тулуба немовляти — не слід (особливо на початку курсу) повністю роздягати підопічного.
 • Категорично не допускається під час масажу та ЛФК голосно включати музику, запрошувати сторонніх людей до приміщення, а також допускати інші відволікаючі моменти.
 • Обмежити кількість іграшок лише тими, які використовуються під час процедур.
 • Зосередити всю свою увагу на малютку, виявляти симпатію посмішкою та спокійною, привітною мовою. Дуже вітаються заохочувальні слова, лагідне звернення та тиха розмова.
 • Необхідно здійснювати дії, що залучають слухові та зорові реакції малюка. З трьох місяців потрібно до нього звертатися з цілком певними фразами на кшталт «тримай кільце» та «візьми м’ячик», а вже з восьми місяців мотивувати до виконання самостійних комплексів дій відповідно до вербального звернення.

Важливо не поспішати, нарощувати фізичне навантаження поступово та пропорційно зростанню малюка. Обов’язково ретельне моніторування його реакцій кожне нововведення. Так, необхідно регулювати тривалість вправ, їхню інтенсивність. Важливо чергувати заняття з відпочинком та дихальною гімнастикою. Спокій малюка, здоровий рум’янець теплота ручок і ніжок, доброзичливі гуляння та лепет стануть свідченням успішного проходження фізіотерапевтичних процедур.

Якщо Ви стали молодими батьками дещо раніше за стандартний дев’ятимісячний термін, то Вас дуже цікавить масаж для недоношених дітей, який здатний суттєво покращити стан здоров’я малюка. Справді, не варто надто переживати і тим більше впадати у відчай через те, що перинатальний період виявився скороченим. Необхідно адекватно прийняти ті фізіологічні моменти, які мають діти з особливими потребами, які до кінця завершили внутрішньоутробний розвиток, визначений природою в стандартизованому форматі. Необхідно домагатися задовільного самопочуття малюка під наглядом знаючого педіатра, а також виконувати спеціальний догляд, в якому далеко не останнє місце з часом займуть відносно специфічні гімнастика та масаж. На думку фахівців, у деяких кейсах вже до 1 року, а в інших випадках — до 3 років, між доношеними та недоношеними дітьми вирівнюється та різниця, яка вже з перших днів після народження існувала між ними у фізичному та психомоторному розвитку. Мамам і татам, бабусям і дідусям необхідно розуміти, що гімнастика та масаж для недоношених дітей допоможуть їм швидше наздогнати своїх доношених однолітків у плані і фізичного, і психічного, і соціального розвитку. З ними треба займатися — недоношеність не є хворобою, але свої особливості та супутню симптоматику безумовно має. Масажні процедури показані всім без винятку немовлятам, починаючи вже з їхнього двомісячного віку. Щоб почати втілювати комплекси вправ у життя, батькам недоношеної дитини потрібно пройти докладний інструктаж із педіатром, мануальним терапевтом та неврологом. Тоді стануть доступні найпростіші процедури в домашніх умовах та так звана пальчикова гімнастика. Для того щоб реалізувати точковий масаж, лікувальну акупунктуру та інші спеціальні оздоровчі техніки, потрібно звернутися до професіонала. Тільки практикуючий, знаючий мануальний терапевт чи масажист здатний реалізувати подібну програму, не нашкодивши дитині, а досягши позитивного результату.
Згідно з поширеною статистикою, масаж для недоношених дітей відгуки має найпозитивніші. Особливо це твердження відноситься до тих кейсів, які контролювали та направляли професійні медики (педіатр, невролог, невропатолог, реабілітолог, ортопед), а виконували досвідчені масажист та мануальний терапевт. Масаж і гімнастика для недоношених надзвичайно важливі, тому що для них дуже важливо ліквідувати відставання у фізіологічному та психоемоційному розвитку, яке діти часто мають по відношенню до новонароджених, які пройшли повноцінне дев’ятимісячне «дозрівання» в материнській утробі. Далеко небезпідставно вважається, що після інструкції знаючого лікаря та при повному дотриманні техніки безпеки молода мати здатна вже після півтора місяця від народження проводити перший дуже ніжний масаж. Дотики мами та тісний контакт з нею дуже важливі для недоношеної дитини. Однак лікувальний масаж потрібно довірити професійним медикам. Правильно та усвідомлено виконані процедури, призначені на основі огляду, діагностики та актуальних спостережень, допоможуть вчасно розпочати виправлення патологій травної, кістково-м’язової та опорно-рухової систем. Масажні процедури допомагають недоношеним немовлятам впоратися з такими захворюваннями, як хребетна грижа, гіпертонус, гіпотонус, вроджений вивих стегна (дисплазія кульшового суглоба), клишоногість, плоскостопість, кривошия. За допомогою масажних сеансів та гімнастики зміцнюється імунітет, скорочується стрес, йдуть коліки в животі та скорочується газоутворення, покращується настрій та загальний стан здоров’я. Відповідно до позитивної спрямованості, які має масаж для недоношених дітей, відгуки переважають найпозитивніші. Воно й зрозуміло. Якщо дитина народилася вчасно і не має жодних відхилень у психомоторному та фізичному розвитку, то вона і без спеціального масажу цілком здатна перерости у здорового підлітка. Широко поширена (і зовсім не дарма!) техніка «рейки-рейки, шпали-шпали, їде запізнілий поїзд» добре насправді поліпшує кровообіг і стан м’язових тканин. Але наявність в анамнезі проблем із травним, ендокринним, серцево-судинним апаратами та порушення в роботі периферичної та центральної нервових систем потребують професійного огляду та подальшого лікування.
Деякі фахівці небезпідставно вважають, що розпочинати заняття оздоровчими процедурами з немовлятами можна вже з тритижневого віку. Зрозуміло, техніка масажу для недоношених дітей має власну специфіку і має враховувати як наявність вроджених недуг, якщо такі є, так і елементарні обмеження та правила безпеки, існуючі при цьому віку. Так, наприклад, у багатьох малюків у немовлятному віці дуже тонкий і часом досить сухий шкірний покрив, тому всі рухи та паси руками під час масажного сеансу повинні бути вкрай делікатними та щадними для шкіри дитини. Буде дуже правильно проводити оздоровчі мануальні комплекси (неважливо, у домашньому форматі після інструктажу спеціаліста або у спеціалізованому закладі) в один і той же час дня. Ще один вкрай важливий момент — сеанс повинен проходити не менше, ніж за годину після годування, і за півгодини до їди. Перед сном масаж для недоношених дітей протипоказаний! Найефективніше процедура завжди проходить у приміщенні, яке добре провітряне, а температура в ньому ніколи не опускається нижче 20 градусів за Цельсієм. Рекомендовано розпочинати заняття з недоношеним немовлям у форматі 2 щоденних заняття, що не перевищують за тривалістю 10 хвилин. А для першого місяця життя дитини від народження існує ще суворіше правило — масаж проводиться не довше 5 хвилин. Основні вимоги, яких потрібно дотримуватись неухильно, включають такі фактори: якщо намічено гімнастичну вправу для певної групи м’язів малюка, то попередньо з цим сегментом тіла проводиться масаж; для масажного усунення гіпертонусу не завадить використання спеціальної олії, що володіє, у тому числі, такою характеристикою як стерильність; у ході сеансу наполегливо ласкаво розмовляти з крихіткою, посміхатися та «воркувати»; кожен масаж у дитини повинен асоціюватись виключно з позитивними емоціями; перші, ранні процедури складаються з акуратних і делікатних погладжувань, а після 2 або навіть 3 місяців проводиться поступовий перехід до більш інтенсивного впливу — до розминання і поплескування; дуже рекомендується, щоб масаж складався з комплексу дій, що виконуються у певній, що повторюється з сеансу в сеанс, послідовності.
На думку фахівців, орієнтиром у цій ситуації є передбачувана дата народження. Таким чином, своєчасний масаж для недоношених дітей з одного місяця передбачає, що пройшов мінімум 1 місяць з того моменту, коли період утробного дозрівання досяг дев’яти місяців і відбулися теоретичні пологи. Якщо пройшов 1 місяць з передбачуваного народження і дитина важить не менше 3 кг, то всім масажним процедурам відкривається «зелене світло». До цього моменту з гімнастичними вправами та масажними сеансами краще почекати. Молодій мамі краще сконцентруватися на тактильних відчуттях малюка і тісному фізичному з ним контакті, що продовжують перинатальний період для немовляти, що народилося раніше належного природою терміну. До 3 місяців можна робити легкі вправи самостійно, але після проходження інструктажу у знаючого педіатра і виявляючи максимальну делікатність. Поступово батьки вчаться укладати та піднімати малюка, міняти підгузник, купати, переодягати тощо. Надалі рекомендується пройти спеціальні курси масажу для недоношених дітей або звернутися до професійних мануальників відповідної спеціалізації.
Великою підмогою та суттєвим фактором успішної реалізації програми з усунення відставання у розвитку порівняно з недоношеними немовлятами стануть масаж та гімнастика для недоношених дітей. Продумане застосування (на основі консультацій з досвідченими педіатрами та проведення діагностичних заходів) масажу та регулярне його поєднання з гімнастичними вправами та загартовуваннями здатні подолати суттєві труднощі, які переслідують дитину від народження. Регулярно та професійно виконувані масаж та гімнастика для недоношених дітей допоможуть за прискореною схемою наздогнати своїх однолітків, зберегти позитивний емоційний та психологічний настрій усієї родини, адаптуватися до фізіологічних та соціальних обставин.
На питання чи можна робити масаж недоношеним дітям немає двох варіантів відповіді, якщо тільки немає явних протипоказань, які, на жаль, може містити анамнез важкої патології. А в іншій ситуації відповідь одна — можна і потрібно! Розмірковуючи, чи можна робити масаж недоношеним дітям, важливо чітко усвідомлювати його користь. Масаж і гімнастика допоможуть народженим раніше передбачуваного терміну малюкам раніше почати посміхатися і контактувати з оточуючими (в першу чергу з матір’ю) в емоційному та психологічному аспектах, захоплюватися іграшками і предметами, що рухаються, покращити імунітет, протистояти респіраторним недугам і вірусним інфекціям. Спочатку краще обмежуватися батьківськими обіймами та материнською ласкою, а після того, як малюк зміцніє і досягає 3 кілограмів ваги, можна приступити до масажу та гімнастики, але при цьому правильно усвідомлювати свої можливості. Якщо дитині потрібен лікувальний масаж та оздоровча гімнастика, то виконувати її мають професійний масажист та мануальний терапевт.
Через фізіологічні, фізичні та анатомічні особливості дитини, яка народилася раніше передбачуваного або того, що вважається нормою дев’ятимісячного терміну, масаж для недоношених дітей в домашніх умовах має специфічні особливості і може дещо відрізнятися від загальноприйнятих нормативів. Масаж і гімнастика недоношеним малюкам вкрай показаний, навіть якщо не спостерігається якихось суттєвих патологій (вроджений вивих тазостегнового суглоба, кривошия, клишоногість, плоскостопість або щось інше). Як правило, у них дуже слабкі м’язи, тому нормальний розвиток кістково-м’язового каркаса вимагає проведення зміцнювальних і формуючих комплексів вправ. Ключове слово — комплекс. Мають велике значення регулярність і стабільність сеансів, що проводяться одночасно. Прийоми, які найчастіше використовують професійні масажист та мануальний терапевт, що представляють надійний медичний центр, переважно досить прості. Однак, якщо передбачаються самостійні масажі та гімнастика вдома, то необхідна професійна консультація у педіатра та детальний інструктаж. Нагадаємо, що у маленьких діток, тим більше у тих, хто трохи випередив події, дуже тонка шкіра. Дитячий шкірний покрив легко травмується, тому необхідні максимальна дбайливість і делікатність.
У зв’язку з запланованими масажними та гімнастичними процедурами батьки часто цікавляться тим, коли можна викладати на живіт недоношену дитину. Найчастіше фахівці називають другий місяць від народження. У цей період, як правило, малюк вже добре набирає вагу та досягає 3 кілограмів. Це свідчить про те, що немовля, що народилося раніше терміну, розвивається нормально. Педіатри вважають, що його можна викладати на живіт і приступати до делікатних погладжувань спинки.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту