Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Невропатії: види та лікування

Невропатія – це захворювання периферичних нервів, які відповідальні за передачу нервових імпульсів різними частинами тіла – тканинами та органами. Невропатію можна розглядати як окрему нозологічну одиницю або як симптом іншої хвороби. Коли процес зачіпає безліч нервів, його називають полінейропатією. Периферична невропатія набагато частіше з’являється у людей після 55 років. Захворювання викликає параліч периферичних нервів, що призводить до порушень їхньої чутливості. Довгостроковими наслідками бувають проблеми з руховою функцією, м’язова слабкість.

Види невропатії: симптоми та причини

  • Невропатія лицевого нерва

Найчастіші причини: інфекційні процеси; вірус герпесу; переохолодження, що призводить до спазм лицьових м’язів та судин; черепно-мозкові травми. Найпоширеніша форма ураження нерва (близько 75%) – ідіопатична, так званий параліч Белла. Симптоми: запалення лицевого нерва, який відповідає за міміку обличчя, внаслідок чого з’являється слабкість м’язової мускулатури. При невропатії трійчастого нерва людина позбавляється можливості виявляти емоції: посміхатися, піднімати брови, хмуритися, а також нормально пережовувати їжу. Обличчя виглядає асиметричним та перекошеним.
  • Синдром зап’ястного каналу

Туннельна невропатія зап’ясткового нерва (синдром здавлення, затискання) є найбільш поширеною компресійною невропатіей, що спостерігається в клінічній практиці. Причини: зазвичай з’являється у осіб, які виконують роботу, пов’язану з рухами зап’ястя, що повторюються (багатогодинна робота за комп’ютером; у таких професій, як кравець, перукар та ін.). Синдром також виникає при системних захворюваннях – цукровий діабет, амілоїдоз, гіпотиреоз, акромегалія, подагра та під час вагітності. Симптоми: оніміння (особливо вночі); рідше біль та поколювання в області I-III пальців, що доходить до зап’ястя; слабкість та атрофія м’язів холки великого пальця.
  • Невропатія ліктьового нерва

Причинами ураження ліктьового нерва є: 
  • звичка спиратися на лікоть;
  • спати з рукою, зігнутою в ліктьовому суглобі, під головою;
  • робота, що вимагає тривалого утримання верхньої кінцівки із зігнутим ліктем;
  • часто повторювані згинально-розгинальні рухи.
Компресійна невропатія ліктьового нерва проявляється онімінням і порушенням чутливості в мізинці і безіменному пальці, болем в ділянці ліктьового суглоба. Відбувається ослаблення сили дрібних м’язів кисті, що іннервуються ліктьовим нервом. Його хронічне поразка призводить до атрофії міжкісткових м’язів із виглядом «кігтеподібної» руки.
  • Невропатія променевого нерва

Причини: перелом діафіза плечової кістки; тиск ззовні (буває у людей, які сплять головою на своєму плечі, особливо у стані алкогольного сп’яніння – так званий суботній нічний параліч). Рідше причиною є запалення нервів у ліктьовому суглобі. Симптоми: опускання кисті та пальців; порушення чутливості та утруднення підйому кисті при розгинанні променево-зап’ясткового суглоба; біль у передпліччі.
  • Нейропатія малогомілкового нерва

Причина: тиск, наприклад, положення «нога на стопу»; тривале положення навпочіпки; переломи в області гомілки (головки малогомілкової кістки); надмірно туга гіпсова пов’язка. Симптоми: утруднений підйом стопи вгору; відвисання стопи; порушення чутливості на бічній поверхні гомілки; збереження інверсії стопи; хода вбрід.
  • Невропатія ніг

Серйозне неврологічне захворювання, яке виражається у множинні поразки периферичних нервових волокон нижніх кінцівок. Навіть невелике пошкодження нервів згодом може викликати симптоми гіпералгезії, болю та парестезії.

Лікування невропатії в Одесі

Пріоритетом перед здійсненням лікувального процесу є правильна діагностика. Необхідно провести ретельне неврологічне обстеження та докладні лабораторні дослідження, щоб знайти причину стану. Терапевтичне лікування нейропатій багатогранно. Важливим є полегшення болю та заходи щодо захисту пошкодженого нервового волокна. Слід пам’ятати, що невропатичний біль не може бути усунений застосуванням загальнодоступних знеболювальних засобів. Тому використовуються протисудомні засоби, місцеві анестетики та препарати з групи антидепресантів.

Невропатія часто пов’язана з діабетом. У цьому випадку слід підтримувати відповідний рівень глюкози та уникати як гіперглікемії, так і гіпоглікемії. Фізіотерапевтичні процедури з використанням електростимуляції також допомагають поліпшити функцію нервових волокон. Всі ці види лікування доступні у Центрі реабілітації R-CLINIC.

Множинне ураження ділянок периферичної нервової системи на нижніх кінцівках носить найменування невропатії ніг. При цьому в ураженій ділянці хворий відчуває сильний біль, рух ногою надзвичайно утруднений, виникають судоми, спостерігаються спазми та ослаблення м’язів. Шкірний покрив втрачає чутливість – печіння не відчувається шкірою, може виникнути оніміння та переохолодження деяких ділянок, охоплених нейропатією. Також у ураженій ділянці ноги чи стопи іноді спостерігається сильна набряклість. Так, дистрофічні та дегенеративні ураження периферичних нервів ніг найчастіше спричинені ішемією даних сегментів та порушенням у них кровопостачання, а також інтоксикацією чи компресією (здавлюванням). Існує також термін ідіопатична нейропатія, коли причина патології залишається нез’ясованою. Часто невропатії ніг виникають через багаторічний алкоголізм, нестачу вітамінів, неякісне харчування і при деяких видах певної професійної діяльності.
Рідше в результаті інфекції або інтоксикації, а частіше після травми виникає необхідність проводити масаж при невропатії малогомілкового нерва, при якій надзвичайно утруднено обертання стопою, згинання та розгинання пальців ноги. Масажний вплив починають із внутрішньої (тильної) частини стопи та передньої групи латеральних м’язів гомілки. Застосовують при цьому погладжування, розтирання та натискання. Охоплює погладжування завершує мануальну процедуру. Фахівці рекомендують здійснювати такий вид лікування щодня протягом п’ятнадцяти хвилин. Курс, який вміщує до півтора десятка масажів за два тижні, радять повторити за двадцять днів. Якщо мануальний терапевт схвалить проведення післяопераційного масажу при невропатії малогомілкового нерва, то необхідно враховувати індивідуальні особливості організму та актуальну ситуацію кожного підопічного.
Відновлення функцій і структури ураженого нерва забезпечує фізіотерапія, лікувальна фізкультура (ЛФК), акупунктурний масаж і медикаментозне лікування нейропатії. Зазвичай невролог призначає піридоксин, бенфотіамін та вітамінні комплекси, що переважно складаються з вітамінів групи B. Так, вітамін B6 потрібен для нормалізації центральної та периферичної нервових систем. Через його нестачу зникає чутливість у кінцівках, виникає оніміння, відчуття поколювання на шкірі або ефект «гусячої» шкіри. Завдяки правильному призначенню таблеток знижується дозування протизапальних нестероїдних ліків і вдається ефективно нейтралізувати болючі відчуття.
Больовий синдром здатний надзвичайно знизити рівень і якість життя індивідуума, порушити економічний і соціальний благополуччя, а також завдати чутливої ​​шкоди загальному стану його здоров’я. Тому в ситуації, коли актуальне питання як зняти біль при невропатії, фахівці рекомендують наступні медикаменти: насамперед, це лідокаїн та сильнодіючі анальгетики на опіоїдній основі, а також антидепресанти та антиконвульсанти, такі як прегабалін, наприклад. Однак при доборі ліків, що купують нейропатичні болі, потрібно враховувати той фактор, що невропатія здатна мучити пацієнта болем протягом періоду від одного місяця до двох і більше років. У зв’язку з цим для нівелювання больового синдрому можуть знадобитися різні препарати, ефективні в тій чи іншій ситуації, яка залежить від загальної динаміки недуги.
Насамперед необхідно встановити патологію, що викликала невропатію як побічний ефект. Таким чином, бачачи об’єктивну клінічну картину, буде доступно здійснити ефективне лікування нейропатії. Досвідчений невролог призначить терапевтичну програму лише після ретельної діагностики та залежно від форми недуги визначить стратегію оздоровлення. Спочатку нівелюється стискання нерва, усувається больовий синдром, усувається запалення. Необхідно домогтися відновлення функцій порушеної нервово-м’язової ділянки, а потім переходити до його регенерації. Так, прописуються болезаспокійливі, протизапальні та антивірусні медикаменти, що дозволяють налагодити нативну дієздатність ураженого нерва. Зрозуміло, до ліків додається курс вітамінів групи B. основним видом лікування невропатії залишається фізіотерапія. Хороші результати незмінно демонструє акупунктура, мануальна терапія, акупунктурний масаж, водолікування, лазеротерапія, магнітотерапія, електрофорез та ЛФК (лікувальна фізична культура). У важких кейсах передбачається нейрохірургічне лікування нейропатії. Тоді нейрохірург здійснює такі операції, як транспозиція м’язів та сухожиль, невротизація, невроліз, пластика нерва та протезування.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту