Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Електрофорез у педіатрії, дитячій реабілітації та лікуванні дорослих

Перенесення в організм медикаментів у вигляді дисперсного фармакологічного середовища (газ або рідина) за допомогою гальванічних електроенергетичних імпульсів за безпосередньої допомоги подвійного шару іонів (подвійний електричний шар), що утворюється на шкірі, називається лікарський електрофорез. Застосовується електрофорез у педіатрії, дитячої реабілітації та в лікуванні дорослих досить успішно та розвивається в даний час, незважаючи на те, що перші досліди щодо використання подвійного потенціалу в офіційній медицині стартували ще на початку XIX століття.

Так, медикаментозний препарат та постійний струм у вигляді імпульсних переносів проникають в організм підопічного малюка чи дорослої людини. Переважно така техніка використовується на животі, стегні, плечах, гомілки та в міжлопатковому просторі, а також на стопах ніг та на кистях рук. Ці ділянки тіла мають сприйнятливий до такого виду лікування шкірний покрив з великою кількістю слизового середовища, яке добре проводить ліки в організм. Зрозуміло, рівень накопичення фармакологічних препаратів індивідуальний у кожному окремо взятому терапевтичному кейсі і безпосередньо залежить від стану організму дитини та патології, яка його дошкуляє. Мають також велике значення для регламентування електрофорезу біохімічні властивості ліків та його структура.

Гальванічний ефект заснований на безперервному впливі на тканини пацієнта електрострумом у діапазоні електроенергетичної сили менше 50 мА, а також низької напруги, що не перевищує 80 В. Контакт з тілом підопічного здійснюється через електричні провідники, накладені на шкіру та закріплені на ній.

Метод використання гальванічного струму

Гальванічний постійний струм дратівливо та тонізуюче впливає на шкірний покрив. Цю дію організм відповідним чином реагує у точці локального сприйняття електричного імпульсу у вигляді загальних реакцій всього організму загалом. Гальванізація помітно стимулює в тканинах процес обміну речовин, нормалізує лімфоток і кровотік, а також ще й справляє знеболюючий ефект, що дуже цінно, тому що больовий синдром помітно гальмує оздоровлення незалежно від того, яка спостерігається патологія. Так, гальванізація представлена ​​у фізіотерапевтичних (фізіотерапія є вельми значною частиною відновлення організму маленького пацієнта в ході дитячої реабілітації) практиках у трьох основних напрямках:

  • Іонтофорез — застосовується у згладжуванні симптомів у переважно дорослого населення, яке страждає на таке відхилення, як гіпергідроз. Ця недуга виявляється у надмірному виділенні поту органічними залозами під пахвами, на долонях рук і стопах ніг. Слабкі розряди струму проходять крізь уражену шкіру в окремих сегментах і наповнюють їх гликопирролатом, що справляє потрібний ефект. Іонтофорез збільшує кислотність залоз, порушує роботу нерва та потовщує шкіру на даній ділянці, у зв’язку з чим помітно знижується потовиділення. Чи не справляє тривалого лікувального ефекту, а лише ненадовго нівелює симптоматику.
  • Іонофорез — активно використовується в косметології, дерматології та інших ситуаціях, коли необхідна локальна терапія шкірного покриву з метою поліпшення зовнішнього вигляду або в рамках усунення наслідків вірусних, інфекційних захворювань. Також базується на міграції негативно заряджених іонів під стимулюючою дією слабкого електричного струму.
  • Електрофорез – введення лікарського засобу також у вигляді іонів за допомогою несильних розрядів постійного струму крізь слизову оболонку або гладку ділянку шкіри. Найбільш ефективний метод представлених вище подібних один до одного технік. Зазначимо, що синергічний вплив струму та ліків є невіддільним і є базисом результативності такого фізіотерапевтичного процесу.

У чому полягає перевага електрофорезу перед іншими способами оздоровлення?

  • Незважаючи на мінімізований обсяг лікарського препарату, його безпосередній терапевтичний ефект дуже помітний, тому що вводиться точно в те місце, звідки легко потрапляє в уражений сегмент тканини: хвора ділянка тіла отримує необхідну йому медикаментозну допомогу.
  • Іони, які проникають в органіку підопічного малюка або дорослої людини, є найбільш активною хімічною формою лікувального складу.
  • Концентрація медикаменту створюється саме в тій точці, в якій потрібне лікарське втручання, проте препарат не потрапляє при цьому ні до судин кровообігу, ні до вузлів та протоків лімфи.
  • Ліки досить довго зберігають свої властивості та концентрованість завдяки гальванізуючій властивості електричних імпульсів і не розпадаються складові елементи, що підвищує його результативність за короткий проміжок часу дії.
  • Корисні властивості має сам по собі слабкий електрострум – відбувається детоксикація органів, знижується рівень запалення тканини, метаболізм прискорюється, обмін речовин нормалізується, вегетативна та периферична нервові системи стабілізуються.

Як проводиться лікувальний сеанс з використанням методу гальванізації електроенергетичних імпульсів?

  • Перед тим, як приступити до безпосереднього сеансу електрофорезу, медичний працівник скрупульозно оглядає тіл дитини та визначає ті ділянки шкіри, на які згодом будуть закріплені передавальні розряди та ліки електроди.
  • Змочені спеціальним складом прокладки під електроди, також просочені медикаментозним препаратом, мають у своєму розпорядженні ті ділянки, які були обрані для цієї мети раніше.
  • Електроди з протилежними зарядами закріплюють на прокладках у такому порядку, якого потребує недуга, для усунення якої проводиться лікування.
  • Спеціаліст подає електричний струм на електроди, закріплені на тілі пацієнта, протягом періоду від 10 хвилин до чверті години, поступово нарощуючи електрику.

Медикаментозний засіб лікування хвороби трансформується на наелектризовані частинки під впливом ампер електроструму, і на потрібній ділянці тіла проникає у шкірний покрив. Частина ліків розноситься по всій органіці на рівні тканин ендокринної та кровоносної систем, а частина як би застряє у шкірі.

Коли електрофорез показано з метою лікування від недуги?

Негативний і позитивний заряди «м’якої» електрики разом з ретельно підібраною фармакотерапією дозволяють досягти прекрасних результатів, які виражаються в активізації роботи залоз внутрішньої секреції, в знятті і згладжуванні набряків, у розробці судин мало задіяних ділянок м’язової тканини. синдром, знімається гостре запалення, а запальний процес загалом нівелюється.

Що стосується лікування гальванічним спектром струмів, то призначення електрофорезу проводиться виключно після скрупульозного вивчення анамнезу пацієнта, тому його використання є абсолютно безпечним і не має побічних ефектів, як і переважна більшість фізіотерапевтичних способів лікування різних патологій.

При яких травмах та хворобах допоможе лікарський електрофорез?

  • в офтальмології при дегенеративних та судинних відхиленнях;
  • при захворюваннях ШКТ (шлунково-кишковий тракт) та травної системи (гастрит, виразка, холецистит та інші);
  • при сильних болях різного патогенезу;
  • під час нападу мігрені;
  • при загостреннях неврозів;
  • при інфекціях у порожнині рота;
  • коли долає безсоння (інсомнія);
  • при запаленнях у сечостатевому апараті також рекомендований при такій хворобі, як енурез у дітей;
  • при отоларингологічних відхиленнях;
    при артриті, артрозі, остеохондрозі та неврологічних проблемах;
  • після опіків;
  • при надмірно розширених судинах на особі (купероз);
  • при порізах, ранах, післяопераційних швах та рубцях;
  • при дисфункціях у роботі серцевого та судинного апарату.

Патології, при яких терапевтичний електрофорез неприпустимий

За всієї універсальності вище описаного методу та відсутності «побочки» його переваги не поширюються деякі категорії пацієнтів, обтяжених певними захворюваннями. Перешкодою до застосування гальванічного ефекту електрофорезу безперечно стануть схильність до важкозупинених течій крові (гемофілія), наявність злоякісних та доброякісних новоутворень, онкологія, серцева недостатність, гостра фаза бронхіальної астми, підвищена температура при будь-якому запальному процесі. Можлива наявність алергічної реакції організму на будь-який медикамент, зустрічається вроджена непереносимість електрики, що також відноситься до протипоказань. При порушеннях цілісності шкірного покриву в місцях, на які накладаються електроди, метод електрофорезу також не застосовується.

Електрофорез для дітей дитячого віку та підлітків

Підкреслимо, що призначення електрофорезу для найменших є з віку ще до дванадцяти місяців. Необхідна лише консультація кваліфікованого спеціаліста та проведення сеансу з дотриманням усіх нормативів, рекомендацій та органічний.

Які відхилення у дітей можуть стати причиною призначення вищеописаної процедури?

  • Патології, при яких виникає стійкий больовий синдром.
  • Опіки на тілі дитини.
  • Діатез.
  • Гіпотонус.
  • Гіпертонус.
  • Дитячі невралгії.
  • Відставання у розвитку опорного та рухового апарату.
  • Енурез.

Останнє з відхилень, що перебувають у списку, — енурез у дітей — заслуговує на те, щоб зупинитися на ньому детальніше. Даний розлад проявляється найчастіше у малюків старше 5 років, хоча нерідко немає ніяких вагомих органічних підстав. Нетримання сечі вдень відсилає до ретельної діагностики сечового міхура на невротичний патогенез, який і виражає енурез. Часто він пов’язаний із розладом функціоналу нейрогуморального контролю організму за сечовипусканням. Підкреслимо, що з віком таке відхилення у багатьох згладжується із закріпленням більшості органічних функцій та поступово зникає. Енурез у більшості випадків зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток – як при співвідношенні трьох до двох. Так, згідно з епідеміологічною статистикою, у віці 5 років енурез зустрічається у дівчаток у 15%, а у хлопчиків при 18% випадків, у віці 7 років – 13% та 16%, у 9 років – 8% та 11%, у 11 років – 4% і 8%, у 13 років – 5% і 3%. Для лікування нетримання сечі у дітей застосовується електрофорез із атропіном (антихолінергічний алкалоїд рослинного походження).

Як діти сприймають електрофорез?

Додамо до сказаного вище, що кожен окремо взятий малюк реагує на те, що відбувається в ході фізіотерапевтичних процедур індивідуально. Деякі діти дратуються та плачуть, інші радісно посміхаються — через такі нюанси призначення повного курсу маніпуляцій приймає фахівець. Навіщо серйозність у такому питанні? Нашкодити сам собою електрофорез нездатний, але нервувати дитину немає сенсу, оскільки у разі позитивний результат можна поставити під сумнів. Тим більше, що в жодному разі не допускаються негативні емоції. Саме такий підхід до цієї проблематики фахівців, які представляють медичний центр R-Clinic. У нашій клініці надзвичайно уважно ставляться до реакцій дітей на те, що відбувається під час процедур, і коригують призначення, а реабілітаційна програма чітко формується відповідно до діагнозу та рекомендацій провідних медиків. Весь комплекс забезпечує індивідуальні потреби маленького пацієнта і спрямований на порятунок від недуги. Наголосимо на важливості взаємодії крихти та батьків для створення позитивного психоемоційного фону в сім’ї. Те саме відноситься до підлітків, для яких важливо зберігати позитивне ставлення до оздоровчих практик.

Метод фізіотерапевтичного оздоровлення, який успішно поєднує в собі медикаментозні препарати та гальванізацію слабкими імпульсами електрики, називається електрофорез або іонофорез. Мікрочастинки, іони, які мають електричний заряд, легко та неінвазивно проникають крізь шкірний покрив та переносять разом із собою до органів людини якусь частку лікарського засобу. Цей принцип є основою використання спеціального апарату, за допомогою якого проводиться іонофорез. Процедура не приносить пацієнтам больовий синдром, проста в застосуванні і не завдає жодного клопоту, що дуже зручно в рамках курсу фізіотерапії при захворюваннях різного патогенезу (переважно це неврологія). Таким чином, оздоровчий ефект досягається при одночасному застосуванні фармацевтичних препаратів та слабкого струму, що подається м’якими імпульсами через спеціальні електроди. Під час сеансів іонофорезу електричні імпульси різної частоти впливають на патогенний орган або ділянку тіла підопічного. Іонофорез має кілька переваг, які роблять саме цей метод набагато кращим за багатьох інших. Так, ліки дозуються і подаються в організм у надзвичайно малому обсязі. Однак ефективність такого способу фармакологічного лікування в тому, що медикамент проникає точно в ту ділянку або сегмент органу, який вимагає негайного медичного впливу. Зазначимо, що з хімічної точки зору дана форма проникнення ліків до організму пацієнта також найрезультативніша. Важливо те, що в кров та лімфу ліки при цьому не потрапляють і, відповідно, не мають небажаного поширення по всіх органах людини. Крім того, що медикаментозний засіб не розпадається на складові компоненти і концентрується в потрібній точці ослабленого патологією організму, потрібно підкреслити позитивний вплив м’яких імпульсів електрики, який електричний струм має сам по собі. Завдяки позитивній дії контрольованої та регульованої електроенергії, в органічних системах людини налагоджуються обмінні процеси, пом’якшується будь-яке запалення, якщо таке протікає в даний момент лікування, з органів виводяться токсичні речовини, нормалізується робота периферичної, центральної нервової системи (ЦНС), покращується функціонування серцево-судинного, дихального, травного, опорного та рухового апаратів.
Як ми вже зазначили раніше, фізіотерапія, яка використовує електричні імпульси за допомогою спеціальних пристроїв, що їх передають, дуже корисна в лікуванні широкого спектру різних захворювань людини. Однак цей метод використовується не лише у медицині. Для чого призначають електрофорез в інших галузях господарської та виробничої діяльності? У промисловому сегменті національної економіки будь-якої держави електрофорез знаходить застосування у кліматології при осадженні туману та диму для сільськогосподарської сфери, а також у рамках вивчення хімічних розчинів різного призначення. Такі наукові дисципліни, як молекулярна біологія, біохімія, хімія використовують електрофорез для аналізу структурних елементів та поділу їх на компоненти. Як метод лікування, іонофорез є цілком універсальною практикою, тому що він допомагає ввести в ослаблений патологією організм потрібну йому для оздоровлення дозу ліків, які знаходяться в дисперсній фазі, електрокінетичним способом за допомогою газоподібного або рідкого середовища. Іонофорез часто призначають при лікуванні патологій внутрішніх органів, при травмах хребетного стовпа та порушеннях у суглобах, а також у косметології, офтальмології, гінекології та в пульмонології — при хворобах легень, бронхів та дихальної системи загалом.
Для багатьох пацієнтів, які тільки починають відвідувати кабінет фізіотерапії, стає справжнім відкриттям те, як багато патологій можна пом’якшити за допомогою збалансованого поєднання слабких імпульсів електроструму та дрібнодисперсного розчину медикаментозного препарату. Цей чудовий спосіб допомагає легко усунути незначні неврологічні порушення та надати помітну підтримку організму в процесі лікування багатьох гострих та хронічних патологій. Які хвороби лікує електрофорез? Як ми вже сказали, насамперед це невралгія (трійчастого, потиличного, сідничного нерва, міжреберна та спинальна), дисциркуляторна енцефалопатія, травми хребта, хвороби суглобів, протрузії, грижі, неврози, психози, депресія, безсоння, астенія. Іонофорез допомагає при захворюваннях дихальної системи — серед цих недуг трахеїт, плеврит, бронхіальна астма, гострі та хронічні бронхіти. Неінвазивне та точне введення лікарських препаратів крізь шкірний покрив пацієнта в потрібну ділянку тіла надає велику підтримку оздоровчому комплексу при лікуванні травм та захворювань опорного та рухового апарату.
Протягом своєї історії медицина прагнула вдосконалити способи лікування різних захворювань. Принцип, яким діє іонофорез, розроблено ще 200 років тому. Однак масове та повсюдне застосування він отримав лише в середині XX століття, коли став можливим серійний випуск спеціальних апаратів, а фармакологія змогла запропонувати оптимальні форми лікарських препаратів. Що таке електрофорез простими словами? Насамперед це досить проста і абсолютно безболісна процедура, яка передбачає дуже точне та неінвазивне проникнення дрібнодисперсного лікарського розчину крізь шкірний покрив пацієнта за допомогою спрямованих імпульсів слабкого електричного струму. Існує досить багато способів застосування електроструму у фізіотерапії, але електрофорез по-справжньому унікальний і має при цьому колосальну ефективність. Посудіть самі. При неврологічних розладах, травмах опорно-рухового апарату, хворобах легень, бронхів та всієї дихальної системи завжди є можливість направити лікарський препарат на уражену або ослаблену ділянку тіла чи органа. Це дозволяє робити результативну терапію малим обсягом медикаментів, що значно скорочує ймовірність побічних ефектів, а також дає можливість не використовувати ін’єкції та проникнення у внутрішні органи хірургічним способом.
Кожен досвідчений фізіотерапевт застосовує у своєму кабінеті різноманітні способи оздоровлення пацієнтів, яких дошкуляють недуги різного ступеня тяжкості. Однак серед багатьох по-справжньому дієвих фізіотерапевтичних практик іонофорез безумовно посідає перше місце, завдяки своїй дивовижній інтенсивності та безперечній простоті у використанні. Яку дію має електрофорез? Апарат створює електричне поле, яке своїми точно спрямованими імпульсами переносить медикаментозний препарат в організм підопічного через просочені спеціальним розчином електроди. Під благотворною дією електричної енергії медикаментозний засіб розпадається на іони, а потім легко проникає в потрібний орган або ділянку тіла крізь тканину, рідину та шкірний покрив. У момент наближення до електрода, який має протилежний заряд, ліки знову перетворюються на субстанцію з атомною структурою. При цьому після обробки електрострумом дані медикаменти мають підвищену хімічну та фізичну активність, що дає їм можливість надати на організм підопічного максимальний терапевтичний ефект.
У порівнянні з іншими фізіотерапевтичними техніками іонофорез має значні плюси, які стають видно навіть самим пацієнтам вже після перших 5-7 сеансів у кабінеті фізіотерапії. Які переваги у лікуванні дає електрофорез? По-перше, наголосимо на загальному позитивному впливі, який електричний струм у м’якій формі надає на людський організм в цілому — це насамперед тонізуючий ефект, нормалізація роботи всіх органічних систем, скорочення інтенсивності будь-якого запалення, природний висновок токсичних речовин. Крім того, що ліки вводяться у потрібній точці у великій концентрації, медикаментозний препарат не розпадається на складові елементи свого хімічного складу, демонструє максимальний лікувальний результат, а його компоненти не потрапляють у лімфу та кров. Зазначимо, що лікарська форма у вигляді заряджених іонів є найбільш активним хімічним складом і проникає безпосередньо в той сегмент тіла, який потребує терапії.
Для тих громадян, хто напевно не знає, що таке фізіотерапевтичний метод іонофорез, безсумнівно цікавить те, як проходить процедура електрофорез. Насамперед необхідно відвідати поліклініку, лікарню чи медичний центр та пройти огляд у фахівця. Невролог чи терапевт вивчить анамнез, останні дані, які демонструє комп’ютерна діагностика та аналізи біологічних матеріалів. Вивчивши клінічну картину хвороби, досвідчений медик дає направлення до кабінету фізіотерапії. Потім фізіотерапевт оглядає шкірний покрив у тих місцях, де їм будуть встановлені накладки для електродів, прокладки яких будуть змочені спеціальним складом з лікарським препаратом. Залежно від проблем зі здоров’ям на прокладки будуть розміщені електроди з полярними зарядами плюс і мінус. Пацієнт найчастіше розташований у положенні лежачи на кушетці (або сидячи у кріслі, якщо так зручніше). Так, протягом 10-15 хвилин лікар подає на електроди імпульсні розряди струму, які найчастіше поступово посилюються. Під впливом розрядів електричного поля медикаментозний засіб проникає крізь шкіру як заряджених електрикою частинок, які доставляють ліки «за адресою».
Дуже важливо розуміти, що попри безболісність даної техніки фізіотерапії, для її використання потрібні деякі підстави, з якими пацієнт обов’язково ознайомить невролог або терапевт. Які є показання для використання іонофорезу? Перелічимо основні з них. Електрофорез застосовується для лікування очей у тому випадку, якщо мають місце дегенеративні чи запальні процеси при судинних патологіях; виразка, холецистит, гастрит та інші захворювання травної системи; яскраво виражений больовий синдром; неврологічні порушення (мігрень, неврози, безсоння, протрузії, дисциркуляторна енцефалопатія, грижі, травми хребта та суглобів); запалення сечостатевої системи; захворювання ротової порожнини; остеохондроз, артрит та інші кісткові та судинні патології; купероз; атеросклероз; необхідно післяопераційних швів та рубців; проблеми із серцевим апаратом.
Зрозуміло, як і будь-який інший метод, іонофорез має протипоказання. Це, наприклад, спадкова або набута схильність до кровотеч, наявність злоякісних пухлин, загострення бронхіальної астми, висока температура та вроджена непереносимість електричного струму, що є досить рідкісним явищем. Проте, чим же може нашкодити електрофорез? В рамках використання цього методу будь-які серйозні ускладнення чи побічні ефекти практично ніколи не спостерігаються. Максимум, що негативне може статися після іонофорезу, це алергія на лікарський препарат, яка проявляється у вигляді незначного набряку на місці кріплення електрода, у формі сверблячки, висипу чи почервоніння шкірного покриву.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту