• UA
 • RU
 • Телефон:

  Пропустіть зал очікування!

  Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

  У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

  Дитячий масаж та гімнастика: показання та протипоказання

  Основною, базовою метою гімнастичних вправ для малюків є отримання, відчуття ними «заряду» позитивних емоцій, який позитивно впливає на формування всього кісткового каркасу. Цьому ж безумовно сприяють ті вправи, до яких звикає дитина на заняттях спочатку з професійним медиком, а потім уже зі своїми мамами та татками, старшими братами та сестрами, з бабусями та дідусями. У чому ж полягають показання та протипоказання до проведення масажу та гімнастики у дітей? На це питання необхідно надати досить розгорнуту відповідь. Спочатку кілька слів про зв’язок емоцій людини та структури її тіла. Почуття, що переживається індивідом, тягне за собою коливання і зміни напруги м’язів в окремих групах його фізичного тіла, оскільки зміна одного з цих факторів неминуче тягне зміни в протилежному і навпаки. Психологічний та емоційний фон, що знаходиться у прямому контакті з тонкими структурами центральної, периферичної та вегетативної нервових систем, передає кістково-м’язовому каркасу сигнали, на які той реагує, повідомляючи зовнішній формі людини відповідні прояви.

  М’язова напруга змінюється в залежності від почуттів, які пропускає крізь себе і свою ЦНС (центральна нервова система) кожен індивід, а його тіло приймає позу, що повністю відповідає внутрішньому стану нервів та емоцій. Щойно людина змінює становище свого тіла, відразу до цієї позі автоматично «підтягується» певна гама переживань. Ще 1872-го року британський натураліст Чарльз Дарвін описав свої спостереження на додаток до серії книг «Походження видів» про еволюцію, яка так і називається — «Вираження емоцій у людей та тварин». Зокрема, у своїй монографії дослідник доказово заявляє, що поза здатна викликати ті емоції, які і виражає зовні певне положення тіла і міміка обличчя. «Певні положення та рухи викликають цілком однозначну емоційність. Коли ви опустите голову донизу, розслабте плечі та схрестите кисті рук, то через деякий час відчуєте смуток. Ваші емоції змушують вас робити відповідні дії, але й рухи спричиняють певні емоції».

  Як це твердження співвідноситься з дитячою гімнастикою? Так само, як і з будь-якою іншою формою ЛФК (лікувальна фізична культура). Масаж та полегшена гімнастика разом із відчуттями радості буття сприяють психологічному та фізичному зміцненню малюка, а також позитивно відбиваються на самопочутті матері, допомагають зближенню з дитиною та покращують взаємний енергообмін. Консультація, яку може надати педіатр і невропатолог, визначить інтенсивність повсякденних занять і порекомендує лікувальний курс при таких відхиленнях, яким, наприклад, є м’язова кривошия.

  Лікувальний масаж у дітей при захворюванні на тортиколіс

  Таке порушення виглядає у вигляді викривлення шийного відділу хребта або гіпертрофії грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, які можуть статися ще в перинатальний період або внаслідок родової травми. Зустрічається лише 5% новонароджених. Як проходить терапевтична процедура при вродженій м’язовій кривоші?

  • Підтримуючи головку дитини, що лежить на спинці, мануальний терапевт злегка відхиляє її у свій бік і повільно повертає в той бік, де спостерігається ураження шийних м’язів. Бічні м’язи шиї при цьому розтягуються. Потім нахил виробляється в протилежний бік, але вже з обережним підняттям підборіддя вгору. Якщо дитині стає неприємно і вона висловлює невдоволення, то маніпуляція зупиняється і припиняється зовсім при повторному неприйнятті.
  • Після цього, якщо все йде плавно і спокійно, малюка перекладають на бік з порушенням, підтримуючи голівку знизу рукою і швидко її прибирають, щоб створити ситуацію, коли дитина сама утримуватиме голову в піднесеному стані. Таким чином поступово зміцнюються м’язи ключі та шиї на протилежній від кривошиї стороні.
  • Описану вище вправу потрібно повторити до двадцяти разів. Після гімнастики необхідний масаж, коли дитина лежить на спинці, а терапевт знаходиться з боку деформації.
  • Масажні маніпуляції проводяться з метою оздоровлення грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, поліпшення протоки в ній крові та лімфи. Процедури сприяють розслабленню тканин, тонізують, стимулюють і нормалізують пошкоджений м’яз, а також частину шиї, яка знаходиться з протилежного боку.
  • Проводиться масування живота — рухи, що розтирають, змінюються погладжуючими. Поступово маніпуляції досягають області грудей з охопленням грудних м’язів. Після грудної клітки здійснюється розминання та натискання з боку кривошиї. Усі дії слід проводити з максимальною делікатністю. Етап завершується масуванням щоки із пошкодженого боку. Розтирання надають тканинам найлегшої вібрації.
  • Після слідує вже масаж дитячої спини: малюка укладають на животик і виконують усі маніпуляції вже з більшою енерговіддачею. Рефлекторне розгинання хребетного стовпа виконується легкими натисканнями на паравертебральні лінії (вертикалі між лопатками та хребтом).
  • Процедура закінчується ніжними погладжуваннями живота, ніжок та ручок.

  Згідно з методичними рекомендаціями, довжина таких сеансів становить до чверті години. Усього проводиться не менше двадцяти процедур. Якщо призначено оперативне лікування, потім слідують фізіопроцедури, які обов’язково супроводжує щоденний масаж. Укладати малюка спати рекомендується на непошкодженому боці зі спеціальним ошийничком, що утримує головку у випрямленому положенні.

  У чому користь дитячого масажу?

  Масажні процедури застосовуються не тільки в терапевтичних цілях при різних захворюваннях, хоча про безперечну користь у цьому аспекті йтиметься нижче. Відсутність побічних ефектів вигідно відрізняє ЛФК від фармакотерапії. Зрозуміло, існують протипоказання, але профілактика хвороб також є вкрай важливою. Користь полягає в наступних факторах, які доступні завдяки гімнастиці та масажу у дітей:

  • поліпшується шкіра;
  • налагоджується обмін речовин;
  • відходять коліки, газоутворення,
  • краще працює ШКТ (шлунково-кишковий тракт);
  • зменшується м’язова напруга;
  • розвиваються навички усвідомленого руху;
  • посилюється кровообіг, постачання крові киснем та поживними речовинами;
  • зміцнюється кістковий каркас та м’язова мускулатура.

  Планомірно і тактовно виконаний масаж сприяє інтелектуальному розвитку дитини та її психічному комфорту. У немовлят користь для маленького організму дуже велика. Такі маніпуляції дуже корисні для профілактики здорового самопочуття малюка навіть за відсутності явних причин, які ґрунтуються на наявності патологій.

  Показання для проведення масажу та гімнастики у дітей:

  • недуги травної системи;
  • гіпотонус та гіпертонус;
  • грижа пупкова;
   вроджене порушення при утворенні суглоба;
  • викривлення хребта;
  • кривошия;
  • клишоногість і плоскостопість.

  Педіатр, невролог та невропатолог призначають масаж при порушеннях ЦНС (центральна нервова система), у процесі реабілітації при ДЦП (дитячий церебральний параліч), при вроджених розладах хребетного стовпа та для усунення наслідків пологових травм. Проблеми у розвитку також є підставою для проходження курсу масажних процедур.

  • у віці дев’яти місяців не стає на ноги;
  • сидячи не тримає рівної спинки;
  • не сідає після півроку;
  • у п’ять місяців лежачи не перевертається на животик і назад на спинку;
  • у два місяці не тримає голівку.

  Навіть тим крихтам, у яких розвиток йде планомірно і немає жодних проблем зі здоров’ям, гімнастика і масаж потрібні для зміцнення організму, що росте, оскільки мануальна профілактика вкрай корисна в аспекті попередження різних захворювань.

  Протипоказання до масажу у дітей

  • Великі (пахвинні, пупкові та інші) грижі, що супроводжуються випаданням та випинанням внутрішніх органів. Пальпація здатна призвести до утиску, яке, як мінімум, може спричинити сильний больовий синдром, а максимум — буде потрібно оперативне лікування.
  • Рахіт в загостреній формі вимагає підвищеної делікатності по відношенню до нервової конституції малюка, а будь-який стрес викликає надмірне занепокоєння та хвилювання, яке може надати недузі негативної динаміки.
  • Епілепсія, м’язові судоми. Заняття лікувальною фізкультурою та масаж протипоказані, оскільки здатні призвести до судомного нападу або епілептичного нападу.
  • Геморагічний діатез, неконтрольовані кровотечі (гемофілія) та інші патології крові – вплив пальпації на шкіру може призвести до виникнення підшкірних крововиливів.
  • Серцева недостатність, яку супроводжують кашель, набряки, задишка, спричиняє утрудненість кровообігу та постачання крові киснем, тому найменше занепокоєння ще більше посилить ситуацію та призведе до погіршення самопочуття немовляти.
  • Дефекти епідермісу, мокнути, алергічні запалення нерідко утворюють ранову поверхню. Її категорично не можна покривати оліями та кремами, які найчастіше використовують мануальні терапевти та масажисти при масажі. Крім цього, неприпустимо торкання викликати біль, дратувати і без того пошкоджений шкірний покрив.
  • Грибкові утворення, гнійнички, висипання у вигляді висипів та бульбашок, інфекційні запалення, що призвели до утворення виразок і пухирів унеможливлюють масаж.
  • Збудник інфекції може бути рознесений по шкірному покриву всього тіла, а гнійничкові вогнища травмуються і призведуть до посилення патологічної ситуації на тілі дитини.
  • Підвищена температура відноситься до заборонних факторів для гімнастики та масажу — гарячкове запалення і так викликає підвищений кров’яний тиск, а приплив крові під час розтирань і рухової активності ще більше підвищить температуру тіла дитини., що абсолютно неприпустимо в такій ситуації. 

  Додамо до вищесказаного, що попереднє обстеження і вивірена діагностика, які завжди передують призначенню курсу масажної терапії і ЛФК, зводять ризики надати малюкові будь-якої небезпеки до мінімуму. Медичний центр R-Clinic має досить кваліфікований персонал, який перш за все піклується про безпеку та хороший емоційний настрій своїх підопічних. Не сумнівайтеся — при призначенні мануальних процедур для проходження в нашій реабілітаційній клініці буде враховано всі переваги доступних практик та протипоказання для кожного пацієнта в індивідуальному порядку.

  Глухов Євгеній Ігорович

  Глухов Євгеній Ігорович

  медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

  Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

  Осовський Ігор Сергійович

  Осовський Ігор Сергійович

  старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

  Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

  Білий Євгеній Ігорович

  Білий Євгеній Ігорович

  Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

  Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
  Базей Богдан Миколайович

  Базей Богдан Миколайович

  Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

  Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
  ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

  Замовте зворотний дзвінок зараз!

  Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту