Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Дитячий масаж та гімнастика: показання та протипоказання

Основною, базовою метою гімнастичних вправ для малюків є отримання, відчуття ними «заряду» позитивних емоцій, який позитивно впливає на формування всього кісткового каркасу. Цьому ж безумовно сприяють ті вправи, до яких звикає дитина на заняттях спочатку з професійним медиком, а потім уже зі своїми мамами та татками, старшими братами та сестрами, з бабусями та дідусями. У чому ж полягають показання та протипоказання до проведення масажу та гімнастики у дітей? На це питання необхідно надати досить розгорнуту відповідь. Спочатку кілька слів про зв’язок емоцій людини та структури її тіла. Почуття, що переживається індивідом, тягне за собою коливання і зміни напруги м’язів в окремих групах його фізичного тіла, оскільки зміна одного з цих факторів неминуче тягне зміни в протилежному і навпаки. Психологічний та емоційний фон, що знаходиться у прямому контакті з тонкими структурами центральної, периферичної та вегетативної нервових систем, передає кістково-м’язовому каркасу сигнали, на які той реагує, повідомляючи зовнішній формі людини відповідні прояви.

М’язова напруга змінюється в залежності від почуттів, які пропускає крізь себе і свою ЦНС (центральна нервова система) кожен індивід, а його тіло приймає позу, що повністю відповідає внутрішньому стану нервів та емоцій. Щойно людина змінює становище свого тіла, відразу до цієї позі автоматично «підтягується» певна гама переживань. Ще 1872-го року британський натураліст Чарльз Дарвін описав свої спостереження на додаток до серії книг «Походження видів» про еволюцію, яка так і називається — «Вираження емоцій у людей та тварин». Зокрема, у своїй монографії дослідник доказово заявляє, що поза здатна викликати ті емоції, які і виражає зовні певне положення тіла і міміка обличчя. «Певні положення та рухи викликають цілком однозначну емоційність. Коли ви опустите голову донизу, розслабте плечі та схрестите кисті рук, то через деякий час відчуєте смуток. Ваші емоції змушують вас робити відповідні дії, але й рухи спричиняють певні емоції».

Як це твердження співвідноситься з дитячою гімнастикою? Так само, як і з будь-якою іншою формою ЛФК (лікувальна фізична культура). Масаж та полегшена гімнастика разом із відчуттями радості буття сприяють психологічному та фізичному зміцненню малюка, а також позитивно відбиваються на самопочутті матері, допомагають зближенню з дитиною та покращують взаємний енергообмін. Консультація, яку може надати педіатр і невропатолог, визначить інтенсивність повсякденних занять і порекомендує лікувальний курс при таких відхиленнях, яким, наприклад, є м’язова кривошия.

Лікувальний масаж у дітей при захворюванні на тортиколіс

Таке порушення виглядає у вигляді викривлення шийного відділу хребта або гіпертрофії грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, які можуть статися ще в перинатальний період або внаслідок родової травми. Зустрічається лише 5% новонароджених. Як проходить терапевтична процедура при вродженій м’язовій кривоші?

  • Підтримуючи головку дитини, що лежить на спинці, мануальний терапевт злегка відхиляє її у свій бік і повільно повертає в той бік, де спостерігається ураження шийних м’язів. Бічні м’язи шиї при цьому розтягуються. Потім нахил виробляється в протилежний бік, але вже з обережним підняттям підборіддя вгору. Якщо дитині стає неприємно і вона висловлює невдоволення, то маніпуляція зупиняється і припиняється зовсім при повторному неприйнятті.
  • Після цього, якщо все йде плавно і спокійно, малюка перекладають на бік з порушенням, підтримуючи голівку знизу рукою і швидко її прибирають, щоб створити ситуацію, коли дитина сама утримуватиме голову в піднесеному стані. Таким чином поступово зміцнюються м’язи ключі та шиї на протилежній від кривошиї стороні.
  • Описану вище вправу потрібно повторити до двадцяти разів. Після гімнастики необхідний масаж, коли дитина лежить на спинці, а терапевт знаходиться з боку деформації.
  • Масажні маніпуляції проводяться з метою оздоровлення грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, поліпшення протоки в ній крові та лімфи. Процедури сприяють розслабленню тканин, тонізують, стимулюють і нормалізують пошкоджений м’яз, а також частину шиї, яка знаходиться з протилежного боку.
  • Проводиться масування живота — рухи, що розтирають, змінюються погладжуючими. Поступово маніпуляції досягають області грудей з охопленням грудних м’язів. Після грудної клітки здійснюється розминання та натискання з боку кривошиї. Усі дії слід проводити з максимальною делікатністю. Етап завершується масуванням щоки із пошкодженого боку. Розтирання надають тканинам найлегшої вібрації.
  • Після слідує вже масаж дитячої спини: малюка укладають на животик і виконують усі маніпуляції вже з більшою енерговіддачею. Рефлекторне розгинання хребетного стовпа виконується легкими натисканнями на паравертебральні лінії (вертикалі між лопатками та хребтом).
  • Процедура закінчується ніжними погладжуваннями живота, ніжок та ручок.

Згідно з методичними рекомендаціями, довжина таких сеансів становить до чверті години. Усього проводиться не менше двадцяти процедур. Якщо призначено оперативне лікування, потім слідують фізіопроцедури, які обов’язково супроводжує щоденний масаж. Укладати малюка спати рекомендується на непошкодженому боці зі спеціальним ошийничком, що утримує головку у випрямленому положенні.

У чому користь дитячого масажу?

Масажні процедури застосовуються не тільки в терапевтичних цілях при різних захворюваннях, хоча про безперечну користь у цьому аспекті йтиметься нижче. Відсутність побічних ефектів вигідно відрізняє ЛФК від фармакотерапії. Зрозуміло, існують протипоказання, але профілактика хвороб також є вкрай важливою. Користь полягає в наступних факторах, які доступні завдяки гімнастиці та масажу у дітей:

  • поліпшується шкіра;
  • налагоджується обмін речовин;
  • відходять коліки, газоутворення,
  • краще працює ШКТ (шлунково-кишковий тракт);
  • зменшується м’язова напруга;
  • розвиваються навички усвідомленого руху;
  • посилюється кровообіг, постачання крові киснем та поживними речовинами;
  • зміцнюється кістковий каркас та м’язова мускулатура.

Планомірно і тактовно виконаний масаж сприяє інтелектуальному розвитку дитини та її психічному комфорту. У немовлят користь для маленького організму дуже велика. Такі маніпуляції дуже корисні для профілактики здорового самопочуття малюка навіть за відсутності явних причин, які ґрунтуються на наявності патологій.

Показання для проведення масажу та гімнастики у дітей:

  • недуги травної системи;
  • гіпотонус та гіпертонус;
  • грижа пупкова;
    вроджене порушення при утворенні суглоба;
  • викривлення хребта;
  • кривошия;
  • клишоногість і плоскостопість.

Педіатр, невролог та невропатолог призначають масаж при порушеннях ЦНС (центральна нервова система), у процесі реабілітації при ДЦП (дитячий церебральний параліч), при вроджених розладах хребетного стовпа та для усунення наслідків пологових травм. Проблеми у розвитку також є підставою для проходження курсу масажних процедур.

  • у віці дев’яти місяців не стає на ноги;
  • сидячи не тримає рівної спинки;
  • не сідає після півроку;
  • у п’ять місяців лежачи не перевертається на животик і назад на спинку;
  • у два місяці не тримає голівку.

Навіть тим крихтам, у яких розвиток йде планомірно і немає жодних проблем зі здоров’ям, гімнастика і масаж потрібні для зміцнення організму, що росте, оскільки мануальна профілактика вкрай корисна в аспекті попередження різних захворювань.

Протипоказання до масажу у дітей

  • Великі (пахвинні, пупкові та інші) грижі, що супроводжуються випаданням та випинанням внутрішніх органів. Пальпація здатна призвести до утиску, яке, як мінімум, може спричинити сильний больовий синдром, а максимум — буде потрібно оперативне лікування.
  • Рахіт в загостреній формі вимагає підвищеної делікатності по відношенню до нервової конституції малюка, а будь-який стрес викликає надмірне занепокоєння та хвилювання, яке може надати недузі негативної динаміки.
  • Епілепсія, м’язові судоми. Заняття лікувальною фізкультурою та масаж протипоказані, оскільки здатні призвести до судомного нападу або епілептичного нападу.
  • Геморагічний діатез, неконтрольовані кровотечі (гемофілія) та інші патології крові – вплив пальпації на шкіру може призвести до виникнення підшкірних крововиливів.
  • Серцева недостатність, яку супроводжують кашель, набряки, задишка, спричиняє утрудненість кровообігу та постачання крові киснем, тому найменше занепокоєння ще більше посилить ситуацію та призведе до погіршення самопочуття немовляти.
  • Дефекти епідермісу, мокнути, алергічні запалення нерідко утворюють ранову поверхню. Її категорично не можна покривати оліями та кремами, які найчастіше використовують мануальні терапевти та масажисти при масажі. Крім цього, неприпустимо торкання викликати біль, дратувати і без того пошкоджений шкірний покрив.
  • Грибкові утворення, гнійнички, висипання у вигляді висипів та бульбашок, інфекційні запалення, що призвели до утворення виразок і пухирів унеможливлюють масаж.
  • Збудник інфекції може бути рознесений по шкірному покриву всього тіла, а гнійничкові вогнища травмуються і призведуть до посилення патологічної ситуації на тілі дитини.
  • Підвищена температура відноситься до заборонних факторів для гімнастики та масажу — гарячкове запалення і так викликає підвищений кров’яний тиск, а приплив крові під час розтирань і рухової активності ще більше підвищить температуру тіла дитини., що абсолютно неприпустимо в такій ситуації. 

Додамо до вищесказаного, що попереднє обстеження і вивірена діагностика, які завжди передують призначенню курсу масажної терапії і ЛФК, зводять ризики надати малюкові будь-якої небезпеки до мінімуму. Медичний центр R-Clinic має досить кваліфікований персонал, який перш за все піклується про безпеку та хороший емоційний настрій своїх підопічних. Не сумнівайтеся — при призначенні мануальних процедур для проходження в нашій реабілітаційній клініці буде враховано всі переваги доступних практик та протипоказання для кожного пацієнта в індивідуальному порядку.

Основне питання полягає в тому, коли і за яких умов стану його організму дитині призначається масаж. На думку провідних педіатрів, масажні процедури для маленького пацієнта повинен призначати виключно фахівець. Як правило, сеанси масажу призначає ортопед, невролог чи невропатолог. В інших випадках це може бути лише легка гімнастика в ігровій формі, яку молода мати здатна безпечно і з користю проводити зі своїм дорогим чадом лише тоді, коли її проінструктує педіатр. Після призначення лікаря потрібно звернутися до фахівця (як правило, це досвідчений масажист, реабілітолог або мануальний терапевт), який професійно та ефективно поєднує масаж та ЛФК (лікувальна фізкультура) в єдиний оздоровчий комплекс. Деякі патології у дитини вимагають, щоб масаж проводився обов’язково. Це млявий параліч, спастічеська симптоматика, наприклад, кривошия, порушення в руховій та опорній системі, раптові та тривожні зміни у тонусі м’язів. Однак, дитячий масаж у жодному разі не допускається при алергічних проявах на шкірі, таких як діатез, при гемофілії та схильності до кровотечі, при судомному синдромі, при гнійних запаленнях, при ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) та ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) , у ситуації, коли температура тіла малюка надмірно зросла.
Після того як малюк пройшов перинатальний період свого розвитку, настає наступний етап. Дитина пізнає навколишній світ за допомогою тактильних відчуттів. Крім того, що новонароджений кінестетик дізнається навпомацки навколишні предмети, його цікавить власне тіло, здатність рухатися і опановувати нові рухи. Поряд із контактами з оточуючими його рідними людьми, крихітного чоловічка починає цікавити початкова гімнастика для найменших громадян. Йому в цьому потрібна допомога. Батьки цілком здатні допомогти правильному розвитку скелета та освоїти рухові нововведення. Гімнастика для новонароджених у цьому дуже допоможе, але після отримання компетентних інструкцій від педіатра. На регулярній основі ці заняття, безсумнівно, принесуть позитивні результати. Зрозуміло, що вправи супроводжує масаж. Для здорової дитини цілком достатньо щоденних чверті години, а дітям, ослабленим патологіями, знадобляться індивідуальні заняття, які проводить масажист, невролог, рефлексотерапевт, мануальний терапевт, кваліфікований педіатр. Гімнастика з новонародженими спрямована на стабілізацію загального стану організму немовляти, на тренування м’язової тканини, формування вертебральної рівноваги. На другому місяці практикуються вправи, що сприяють утриманню головки, які спрямовані насамперед на зміцнення м’язових тканин спинки та шиї. Все це супроводжують згинання та розгинання ніжок та ручок у положенні лежачи на спинці, а також дуже корисний та функціональний спосіб, повсюдно відомий у розмовній мові як «велосипед». На третьому місяці життя всі старання батьків та педіатрів спрямовані на формування у дитини здатності самостійно лягати на животик. Продовжується зміцнення м’язів шиї та спинки, а також подальший розвиток можливостей для збереження більш тривалої рівноваги. Завдяки спокійній та впевненій інтенсивності вищеописаної програми, до п’ятого місяця життя та неспішних занять дитячої ЛФК (дуже важливо, щоб і дитина, і батьки отримували під час гімнастичних сеансів задоволення та радість спілкування!) у малюка геть-чисто зникає гіпертонус. Продовжуються активні вправи зі зміною положення (вгору і вниз) ручок і ніжок, перевертання на животик, практично самостійний «велосипед». Комплекс гімнастичних вправ від півроку до однорічного віку формує здатності повзати, сидіти та ходити, зберігаючи рівновагу. Діти, які мають від народження здоровий вестибулярний апарат, без допоміжних сеансів починають повзати, перевертатися, а потім виявляють бажання стати на ноги і піти. Але якщо є передумови відставання, які помітили педіатр чи батьки, то необхідний старт щоденних занять тривалістю трохи більше чверті години. Зазначимо, що кваліфіковані фахівці все ж таки рекомендують займатися з малюком з перших тижнів його народження з профілактичною метою. У будь-якому випадку гімнастика допоможе правильно і своєчасно сформувати кістково-м’язовий каркас.
За великим рахунком у своїй масі види масажів обмежуються кількома основними напрямками — загальнооздоровчий масаж гігієнічної та фізіологічної спрямованості, косметичний (що покращує форму обличчя, наприклад), спортивний (що готує до спортивних змагань або знімає м’язову напругу після них). У більш розширеній версії види масажів включають такі назви процедури — точковий, антицелюлітний, дренажний (належать до категорії косметичних), баночний та масаж голови (належать до підвиду лікувальних). Зрозуміло, набув найбільшого поширення загальний оздоровчій курс, оскільки чудово сприяє зняттю стресу, дратівливості, втоми, нарощує працездатність індивіда, повідомляє центральній нервовій системі хороший емоційний настрій і попереджає надмірну стомлюваність. Дитячий масаж і гімнастика мають безліч показань як для загального зміцнення організму дитини, що тільки формується, так і для усунення патологічних невідповідностей. Однак, існують і протипоказання — насамперед це шкірні інфекційні захворювання, гострі запалення, грижі, рахіт, епілепсія, грибкові утворення, серцево-судинна недостатність, підвищена температура тіла та високий кров’яний тиск.
Серед дорослого населення країни все більшої популярності набувають оздоровчі та косметичні види масажу. Це і зрозуміло — всі без винятку наші співгромадяни (і чоловіки, і жінки) прагнуть виглядати як кажуть максимально добре та презентабельно. Тому явними «фаворитами» є лімфодренажний масаж, антицелюлітний, релаксаційний, азіатський, балійський і аромамасаж. Популярність та поширення отримали також так звана стоун-терапія або масаж гарячим камінням та найбільш популярний серед наших співгромадян та найдоступніший оздоровчий масаж. Найбільш використовуються види масажу, що мають безпосереднє завдання людину оздоровити і зробити так, щоб вона виглядала «на всі 100». Дитячий масаж специфічний тим, що його спрямованість сфокусована насамперед на прагнення зміцнити кістково-м’язовий каркас організму, що росте, і допомогти розвитку основних фізичних навичок і умінь (повзання, перевороти, сидіння, ходьба). Зрозуміло, трапляються й відхилення від норми, коли надзвичайно показаний лікувальний масаж для грудничків, немовлят, дітей та підлітків. Показання та протипоказання до гімнастики мають чіткі обґрунтування, які повинен фіксувати педіатр. Після огляду та скрупульозно проведеної діагностики невролог, невропатолог, мануальний терапевт, рефлексотерапевт чи масажист приступають до ретельно продуманого лікування, до якого дозовано входять масаж та гімнастика у дітей.
Згідно з найпоширенішою думкою компетентних педіатрів, масаж новонародженому у вигляді лагідних погладжувань можна практикувати з першого тижня під наглядом досвідченого фахівця, який проінструктує молоду матір, що можна і чого не можна застосовувати, а також з якою інтенсивністю допускається дитяча гімнастика. Звичайний оздоровчий масаж пропонується практикувати з другого місяця життя малюка абсолютно спокійно і не через патологічні вимоги. Зволожить долоні невеликим обсягом приємно пахнучого призначеного для немовлят масла і починайте робити масаж новонародженому з кінчиків пальчиків, шиї та обличчя. Потім, перейшовши на грудну клітину, дійте не надто інтенсивно, особливо не натискаючи. Ручки масажуйте з кистей і піднімаючись до плечей. Пам’ятайте, що приймаючи неправильний масаж новонародженому, дитина може отримати пошкодження шийного відділу хребта, стоп на ногах, кистей рук та розтягнення м’язової тканини. Будьте обережні та дійте після консультації зі знаючим медиком!
У жодному разі не можна забувати про консультацію з компетентним педіатром перед тим, як почати виконувати масаж для новонароджених. Безумовно, гімнастика для немовлят та масажні процедури дуже корисні для розвитку вестибулярних навичок та формування активної дрібної моторики. Однак, його безперечна корисність полягає також у профілактиці різних патологій, які пов’язані не тільки з кістково-м’язовим та опорно-руховим апаратами, але й з ендокринною, серцево-судинною, вегетативною, периферичною та центральною нервовими системами. Для тих немовлят, у яких виявлено відставання в будь-якій сфері розвитку в рамках свого ніжного віку, масаж для новонароджених вкрай показаний, якщо тільки немає явних протипоказань. До них відносяться важкі недуги та гострі запальні процеси.
Найчастіше дитяча гімнастика дуже рекомендована для будь-яких вікових категорій, починаючи від двомісячного віку малюка. Педіатрія схвалює гімнастичні вправи, масаж та оздоровчу ЛФК (лікувальна фізична культура), які суттєво допомагають у найрізноманітніших напрямках терапевтичних практик. Особливо дитяча гімнастика корисна у межах реабілітації після травми, перелому чи хірургічного втручання у внутрішні органи. Так само відбувається з патологіями дихальної, серцевої, судинної, периферичної та центральної нервових систем. Це можуть бути як уроджені, так і набуті недуги. Протипоказання, за яких дитяча гімнастика не допускається, включають серцеву ваду, лихоманки, злоякісні пухлини, артеріальну гіпертензію, гіпертонію, гіпотонію, проблеми з кровопостачанням головного мозку та мозковим кровообігом. Виключено також дитячу гімнастику при брадикардії, тахікардії, аритмії, при серцево-судинній та легеневій недостатності, при загостреннях різної етіології та психічних розладах.
У принципі немає особливих рекомендацій у тому, як правильно займатися з новонародженим масажем та гімнастикою. Перше та основне правило — не нашкодити. Під час того, коли немовля їсть, вітається погладжування по голівці та спинці, до рук та плечей. Ласкава розмова і дотик надзвичайно йому приємні і дуже корисно сприймаються організмом, що росте, його нервовою системою в першу чергу. Присутність та торкання матері заспокоюють малюка. Те саме важливо виробляти в легкій і приємній манері без натискань під час купання дитини. Надалі масаж і гімнастика налагодять його психоемоційне самопочуття, прискорять метаболізм, посилять регенерацію, лімфоток та кровообіг, покращать роботу суглобів.
Зрозуміло, те, які вправи потрібно робити дитині в 1 місяць, а які не варто, дуже важливо знати заздалегідь. Перед тим, як почати робити малюку масаж і гімнастику, необхідно проконсультуватися з досвідченим педіатром. А у разі наявності відхилень різної етіології, необхідно, щоб анамнез ослабленого недугою малюка вивчив невролог чи реабілітолог. Для профілактики та загального оздоровлення місячного немовляти просто покладіть його на спину і почніть ласкаво гладити по животику, плічкам, просуваючись від кистей ручок вгору. Обережно згинайте та розгинайте ручки та ніжки. Вкладіть вказівні пальці в його крихітні долоні — це називається пальчикова гімнастика.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту