Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Запаморочення: причини, симптоми, терапія

Особливий стан, коли виникає уявне обертання предметів, всієї обстановки і навіть ландшафту навколо по осі, якою є людина, що спостерігає вищеописану картину, називається запаморочення. Крім несистемного (все рухається) і системного (тіло обертається у певний бік) запаморочення в деяких кейсах спостерігається відчуття закидання голови назад, підкидання тулуба і кінцівок вгору, а голова при цьому йде назад, відчуття нескінченного падіння і таке інше. Даний неврологічний симптом зустрічається дуже часто, поступаючись «пальму першості» лише одному відхиленню, що зустрічається ще частіше, це головний біль. Так, запаморочення (далі – Г) спостерігається у всіх вікових групах і часто є ознакою наявності в організмі захворювання, що відноситься до неврологічним розладам або до проблематики функціонування серцевого і судинного апаратів. Коли людина скаржиться на Г, це може означати різні порушення, деякі з яких наведені в переліку нижче:
  • Вертиго або вестибулярне запаморочення є ілюзорним руховим фантомом, який відтворює у свідомості уявний рух навколишніх предметів або власного тіла, що спостерігає ці неіснуючі переміщення. Нерідко супроводжується втратою рівноваги, відчуттями падіння, розгойдування з боку в бік і вперед/назад, обертання та нахилу. Поряд із цим спостерігається нудота, блювання, пітливість, «розмитість картинки» та нескладність мови. Такі прояви свідчать про поразку центральної чи периферичної секції вестибулярної системи організму.
  • Перепритомний стан, який здатний завершитися втратою свідомості. Різке потемніння в очах, розпливчасті риси оточуючого, прозорі силуети предметів, підгинаються ноги та охоплює почуття незрозумілого страху. Причиною такого стану найчастіше є артеріальна гіпотензія при ослабленні кровопостачання головного мозку, а також критичне становище вегетативного апарату, що відчуває гостру нестачу кисню.
  • Втрата рівноваги. Хитка хода в більшості випадків є прямим доказом розкоординації рухів, яка може бути свідченням серйозної поразки органів центральної нервової системи (центральна нервова система), що безпосередньо несуть відповідальність за рівновагу фізичного тіла, його становище в навколишньому просторі.
  • Почуття сп’яніння, якому не передувало вживання алкогольних напоїв, що супроводжується страхом остаточно втратити рівновагу і впасти, нудотою та позивами до блювоті, затуманеністю бачення навколишнього оточення та предметів, нескладністю у вимові вербальних сигналів. Такий стан цілком може бути продиктований тим, що у суб’єкта гостро розвивається іпохондрія, починаються неврози або психози, можливо сталося психоемоційне потрясіння, внаслідок якого виникла депресія чи істерія.

Причини запаморочення

  • При нахилах корпусу або змінах у положенні тільки голови виникають неприємні відчуття. Це може бути ознакою позиційного Г доброякісного характеру. Подібна симптоматика виникає з таких об’єктивних причин, як отруєння барбітуратами, зловживання алкогольними напоями, лабіринтит, отит середнього вуха, а також внаслідок перенесених інфекцій.
  • Позиційне Г передбачає такі серйозні патології, як пухлина мостомозжечкового кута, геморагічний інсульт (крововиливи в мозок), травма судини, тромб, що призвів до порушень кровопостачання головного мозку, розсіяний склероз, стовбурове ураження спинного мозку.
  • Через ЧМТ (черепно-мозкова травма) цілком здатне розвинутися сильне Г, так як в результаті струсу мозку, в голові потерпілого здатна пошкодитися мембрана лабіринту внутрішнього вуха. Також Г може відноситися до загальної клінічної картини посттравматичного синдрому, в рамках якого на пацієнта очікує тривала терапія, щоб домогтися повного усунення вестибулярного дискомфорту.
  • Синдром Меньєра провокує багатогодинне Г при частковій втраті слуху. Ендолімфатичний простір перетинок, що належать до лабіринту внутрішнього вуха, сильно зростає обсягом, тим самим продукуючи даний синдром. Подібна симптоматика спостерігається при ранніх стадіях сифілісу, коли вушний лабіринт вражають грамнегативні спірохети — бліді трепонеми.
  • Також причинами Г не так вже й рідко стають аритмія, стенози аорти, гіпертрофічна кардіоміопатія інші підстави, що мають кардіологічний патогенез.</ li>
  • Недостатнє кровопостачання головного мозку часто є ознакою захворювання артеріальними атеросклеротичними оклюзіями. В результаті, як і при синдромі підключичного обкрадання, і при аортоартеріїті, у пацієнта спостерігається Г.

Діагностування запаморочення

Скрупульозне обстеження необхідне всім, у кого виникло занепокоєння у зв’язку з неминучими Г. Така необхідність продиктована ймовірністю проявів у вигляді ранніх стадій важких недуг. Таким чином, Г може виникати епізодично і відносно швидко проходити, але через деякий тимчасовий період повторюватися знову. Що обов’язково включено до діагностики?
  • Ретельний огляд неврологом, аудіометрія, позиційні проби, виявлення насамперед вестибулярних патологій — хвороб, пов’язаних з вестибулокохлеарним нервом, та з порушеннями внутрішнього вуха.< /span>
  • Електрокардіограма. Причини Г можуть критися в кардіогенних недугах, тому вивчення стану артеріальної сітки голови та шийного відділу магістрального кровопостачання вкрай необхідне.
  • Потрібно невідкладне проведення МРТ (магнітно-резонансна томографія) головного мозку.
Зрозуміло, що раніше проявиться справжня причина Г, тим більше підстав стверджувати, що нормалізація повсякденності пацієнта буде досягнута через своєчасне призначення фахівцем ефективного лікування. У зв’язку з цим підкреслимо, що при виникненні Г, які повторюються, не варто відкладати візит до медичного закладу ні на один день.

Перша допомога та лікування запаморочення

В першу чергу потрібно вкласти людину, що зазнала Г, в горизонтальне положення так, щоб уникнути ймовірності того, що артерії хребта будуть перегинатися. Для цього досягайте лежання голови разом з шиєю та плечима на подушці. Настійно рекомендується виключити обертання головою. Відкрийте вікна навстіж для максимального доступу свіжого повітря, покладіть на лоб вологий рушник. Здійсніть вимірювання температури, пульсу та тиску. Прагніть нормалізувати отримані показання: збийте градусність, артеріальний тиск приведіть у норму, зробіть усе, щоб збити тахікардію та повернути серцебиття у нормальний ритм. Підкреслимо, якщо помутніння свідомості та нудота переростають у блювотні позиви, то після трьох нападів блювоти, що сталися з невеликим тимчасовим інтервалом, потрібно терміново викликати швидку допомогу. Подальше обстеження дозволить максимально точно визначити патогенез Г. Після того як стане достовірно відома патологія, що викликає напади Г, медичні працівники зможуть оптимально призначити відповідну фармакотерапію. Також будуть корисні психотерапія, фізіотерапія та щадна ЛФК (лікувальна фізкультура). У лікувальному процесі задіяні такі групи препаратів:
  • транквілізатори;
  • антидепресанти;
  • гормональні засоби;
  • вестибулярні супресанти;
  • діуретики;
  • глюкокортикоїдні сполуки;
  • антиконвульсанти;
  • триптани;
  • НПЗЗ, НПЗП (нестероїдні протизапальні засоби та препараты);
  • бета-блокатори.

У прямому зв’язку з тим, що діагнози з Г зустрічаються найрізноманітніші, методи лікування також відрізняються в залежності від анамнезу. Епікриз кожного окремого кейсу передбачає як консервативну терапію, що стримує гострі симптоми, які продемонструвало лабораторне дослідження хвороби, так і екстрене оперативне лікування. Природно, доводиться враховувати той факт, що Г не є відособленим явищем, а є аспектом сумарного діагнозу, що передбачає симптоматичну та етіотропну терапії, спрямовані на усунення та причини патології, та її наслідки у вигляді вестибулярного дискомфорту. Спеціаліст реабілітаційного центру R-Clinic підбере потрібні ліки, збалансує харчування, режим дня та призначить фізіотерапевтичні процедури, які здатні добре зміцнити організм і закріпити медикаментозну терапію. У ході реалізації відновлювальних програм потрібно не тільки згладити фізичний дискомфорт та ліквідувати хворобливі відчуття, але й постаратися викорінити саму першопричину Г, яка криється в епіцентрі основної патології. Важливою є також продумана профілактика запаморочення, яка дозволить уникнути повторень нападів. Рекомендації фахівців R-Clinic Ні в якому разі не проводите лікування самостійно, навіть якщо Ви вважаєте себе цілком здоровою людиною і Г сталося з Вами вперше. Тільки фахівець здатний чітко визначити дозування та тривалість фармакологічного курсу прийому медикаментозних препаратів. при цьому важливо, щоб невролог та ЛОР (отоларинголог) знали про особливості організму кожного індивіда та добре вивчили історію хвороби кожного пацієнта. Отже, ефективність порятунку від Р залежить від ранньої діагностики, відповідального призначення терапії та дисциплінованого виконання лікувальної програми.

Відчуття, коли паморочиться голова знайоме більшості жителів планети. Однак, причини цього явища можуть бути найрізноманітнішими. Від чого з людьми походить запаморочення? Насправді те почуття, коли все навколишнє обертається навколо Вас або навпаки – обертальний рух відбувається всередині Вашої голови і тіла, здатне бути симптоматикою цілком певного захворювання неврологічної, вегетативної, ендокринної або серцево-судинної етіології. Vertigo (лат.) – це обертання фізичного тіла, що відчувається людиною зсередини, або обертання обстановки кімнати, приміщення, вулиці, дерев та навколишнього ландшафту. Нерідко такий стан супроводжують нудота, блювотні позиви, втрата орієнтування біля, розкоординація рухів, переднепритомний стан. Часто потемніння в очах, розфокусування зору та посилена пітливість є провісниками загострення судинної патології, такої як ішемічний інсульт. Подібне запаморочення, яке супроводжують ознаки вегето-судинної дистонії або іншої недуги, що, можливо, має тяжкі наслідки, вимагає максимально своєчасної та невідкладної діагностики. Зрозуміло, не варто турбуватися, якщо запаморочення викликано сильними емоційними враженнями, незвичними фізичними навантаженнями або надмірною перевтомою вегетативної, периферичної або центральної нервової системи (ЦНС), але якщо подібні стани мають деяку періодичність і не пов’язано абсолютно достовірно, наприклад, наприклад, наприклад, то висновок має зробити кваліфікований терапевт, невропатолог чи невролог. При яких патологіях можливе запаморочення, що періодично повторюється?
  • Мігрень з аурою (що передує мігренозній атаці стан, який, в тому числі, найчастіше супроводжують кружляння голови, ослаблений зір та замутнену свідомість), що мають подібні ознаки.
  • Нейроциркуляторна дистонія, що сигналізує організму про порушення в кровопостачанні внутрішніх органів, у тому числі головного мозку.
  • Гіпертонія на основі цукрового діабету або атеросклерозу.
  • Остеохондроз, компресія шийних хребців або інших відділів хребетного стовпа (грудний або поперековий).
  • Онкологічне захворювання середнього вуха або головного мозку, запалення слухового нерва.
  • Посттравматичний синдром.
  • Отіт, лабіринтит та інші отоларингологічні недуги.
  • До них же можна віднести і менероподібний синдром (хвороба Меньєра) — запаморочення відбувається через скупчення в середньому вусі (перетинковий лабіринт) надмірного обсягу ендолімфи (лімфатична рідина).
Коли симптоми запаморочення виглядають як патологія кровоносної або ендокринної системи, що розвивається, необхідно ретельне обстеження з використанням високоточного інноваційного обладнання, завдяки якому діагностика реалізується швидко і точно. Для цього оптимально підійде УЗДГ (ультразвукова доплерографія) судин голови та шийного сегмента, рентгенографія, магнітно-резонансна ангіографія, КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія). З результатами обстеження на руках Ви зможете отримати необхідну консультацію, яку надасть реабілітаційний та патронажний медичний центр.
Частина внутрішнього вуха, яка у хребетних тварин (у людини, у тому числі) визначає напрямок тілесного руху, що регулює положення тіла та голови у просторі називається вестибулярним апаратом. Цей орган є аналізуючим пристроєм, деяким рецептором, що відповідає за рівновагу, координування опорного і рухового апарату. У людей вестибулярний апарат обмежується дією зорового аналізатора, завдання якого у недопущенні дезорієнтації в навколишньому просторі. Дезорієнтація, втрата рівноваги, запаморочення та зорова розфокусування – це порушення вестибулярного апарату. У процесі усунення цієї симптоматики, по-перше, потрібна консультація невролога, невропатолога або терапевта, яка доступна лише на основі ретельного обстеження загального стану організму на виявлення неврологічних, ендокринних, вегетативних або серцево-судинних патологій.
Те нездорове і нестабільний стан організму, коли в людини паморочиться голова, зовсім не обов’язково є свідченням патології, що зароджується або розвивається. Навіть коли Ви цілком здорові голова може крутитися через страх впасти, якщо перебуваєте на незвичній Вам висоті або втратили координацію рухів, що може бути викликане тектонічними коливаннями ґрунту, наркотичними або медикаментозними препаратами, алкоголем або виявитися таким чином у прямому зв’язку з харчовим отруєнням. Однак, запаморочення цілком можливе через приховане або явне захворювання ендокринної, вегетативної або серцево-судинної системи. У такій ситуації необхідне скрупульозне обстеження із залученням сучасних технологій. Насамперед це може бути МРТ (магнітно-резонансна томографія), КТ (комп’ютерна томографія), ЕЕГ (електроенцефалограма), що вивчає стан кори головного мозку, ЕКГ (електрокардіограма), що з’ясовує самопочуття серцевої системи, УЗД (ультразвукове дослідження). виявити остеохондроз шийного сегмента хребта, ВАК (біохімічний аналіз крові), аналіз сечі та калу, а також загальне фізикальне обстеження.
Таке досить поширене явище в нашому, на жаль, нестабільному в екологічному аспекті повсякденності, як запаморочення, причини якого можуть бути найрізноманітнішими, часто залишається непоміченим — цьому неспокійному стану часто просто не надають особливого значення. Проте, причини, через які паморочиться голова, здатні бути досить тривожними. Крім того, що обертання предметів навколо Вас або розлад внутрішнього вестибулярного апарату може бути викликаний прийомом високої частки алкоголю напередодні, передозуванням медикаментозних засобів лікування або реакцією на різку зміну погоди (метеозалежність), причини можуть спричинити серйозний неспокій. Так, причини запаморочення здатні виявитися патологічними порушеннями внутрішніх органів і систем життєзабезпечення, серед яких остеохондроз, атеросклероз, геморагічний інсульт, крововилив у мозок, гіпоксія, гіпоглікемія, цукровий діабет, бактеріологічні та гострі респіраторні вірусні інфекції, стрес, фізична перенапруга, мігрень та спадкові фактори.
Ні для кого не секрет, що саме ці два неприємні відчуття часто наздоганяють людину одночасно — запаморочення та нудота. Навіть на перший погляд вони є ознакою того, що ймовірно відбулося, наприклад, зараження вірусною інфекцією, певною мірою невинний розлад шлунка або мігренозна атака (часто їй передує якийсь засмучений органічний стан, який називається аура — для нього, крім зорових порушень, характерно і одне, і друге). Вестибулярне порушення саме собою здатне бути захворюванням середнього вуха або лабіринтів вушних мембран (перетинок). Крім цього, таке може бути відчуття у стартовий період пренатального стану. Загальне нездужання, реакція організму на різку зміну погоди, стрибки артеріального та внутрішньочерепного тиску – це можуть означати запаморочення і нудота.
Зрозуміло, запаморочення при ковіді (Covid-19) є одним із супутніх свідчень загального розладу органічних систем (насамперед вегетативної, серцево-судинної та ендокринної), який також є яскравим показником будь-якої вірусної інфекції, у тому числі навіть ГРВІ (гостра респіраторна) вірусна інфекція). Що вже говорити про таку небезпечну (особливо для літніх людей) інфекційну недугу, якою є коронавірус? Нагадаємо, що багато пацієнтів розповідали про харчові трансформації, зміни реакцій смакових рецепторів, які майже завжди супроводжують запаморочення, нудоту та блювання. Додамо до цього неминучі неврологічні розлади та дисфункції вестибулярного апарату, які відбиваються на нездатності хворого адекватно користуватися опорним та руховим апаратом – не в останню чергу через часті запаморочення.
Коли в людини раптово й сильно закрутилася голова, то одразу виникає резонне питання — як швидко зняти запаморочення? Деякі фахівці цілком обґрунтовано радять якнайшвидше вкласти пацієнта в горизонтальне положення на дивані або ліжку і мокрий рушник або серветку прикласти до чола. Зрозуміло, потрібно простежити, щоб у приміщенні було максимально свіже повітря – по можливості відкрити вікна навстіж і двері на балкон/терасу, якщо такі є в кімнаті. Далі необхідно спробувати зафіксувати погляд хворого на одній точці, сфокусувати його розсіяні зорові здібності. Якщо його не нудить, потрібно запропонувати підопічному випити склянку води.
Якщо зовсім раптово або досить передбачувано у людини почалося різке запаморочення, що робити для того, щоб полегшити його стан? По-перше, необхідно укласти його на спину так, щоб плечі, шия та голова були дещо підняті – для цього доступно використовувати валик (навіть імпровізований – наприклад, з ковдри) або подушку. Робиться це насамперед із метою убезпечити хворого від можливого перетискання артерій хребетного стовпа. Голову потрібно по можливості зафіксувати у прямому положенні, щоб уникнути вкрай небажаних поворотів праворуч/ліворуч. Приміщення рекомендується максимально провітрити – дихання підопічного і так утруднене через розлад вестибулярного апарату. Можна запропонувати попити води та з’їсти щось солодке – це буде корисно, якщо дозволить відсутність нудоти. На лоб покладіть мокрі серветку та рушник. Намагайтеся сфокусувати погляд підопічного на чомусь із обстановки, але не турбуйте із зайвими розмовами.
Кардіологічний розлад ортостатична (постуральна) гіпотензія викликає запаморочення при вставанні і коли лягаєш. Даний стан організму обумовлений скороченням мозкового кровопостачання та різким зниженням артеріального тиску. Найголовніше для тих людей, хто відчуває подібні проблеми, не вставати різко зі стільця або ліжка, а, навпаки, робити це плавно і поетапно – не приймати відразу вертикальне положення: спочатку тримати хребетний стовп під кутом 45-60 градусів до попереку, а потім вже випрямлятися повністю.
На питання як лікувати запаморочення у домашніх умовах відповісти непросто, але можливо. Насамперед зазначимо, що коли паморочиться голова, це симптом неврологічного/кардіологічного розладу або ознака глибшої патології, яка має ендокринну, вегетативну, судинну етіологію або спричинена пухлинним захворюванням. Тому необхідна найретельніша діагностика із застосуванням найінноваційних методів. Але поки реалізується контрольне обстеження, Ви можете сміливо використовувати кілька видів гімнастик, таких як метод Еплі та маневр Брандта-Дароффа, контролювати показники гідратації організму – пити достатньо води, вести спокійний спосіб життя, відмовитися від алкоголю та додати до повсякденного дієтичного раціону вітамін D.
Якщо вертиго виникає досить часто і за певної періодичності нападів, необхідно точно уявляти собі як прибрати запаморочення в будь-якій обстановці. Відповідно до достовірних та перевірених рекомендацій у форматі «народна медицина», необхідно вчинити таку послідовність дій: а) нахилитися вперед і глибоко вдихнути; б) нахилити голову до колін у положенні сидячи і залишатися так до того моменту, коли пройде вертоліт; в) сидячи утвердитися за рахунок міцної опори на ноги та максимально сфокусувати погляд на одному предметі чи точці; г) вдихнути нашатирний запах; д) якщо не нудить, то попити солодкий чай; е) в положенні лежачи прикласти до чола вологу і холодну хустку, серветку або рушник; ж) надалі повільно вставати, обережно лягати, сідати і нахилятися.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту