Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Мігрень: симптоми, профілактика та лікування

Пульсуючий головний біль, зосереджений, як правило, з одного боку голови, і виникає періодично або сезонно називається мігрень. Захворювання вважається первинним, тобто не пов’язаним з іншими недугами, які здатні дошкуляти людині в той самий час, коли виникає напад мігрені (далі – М). Це неврологічне порушення, що на 70% кейсів має спадкову етіологію, турбує (згідно зі статистичними даними, двоє частіше, ніж чоловіків) переважно жінок, у яких воно безпосередньо пов’язане з гормональними процесами. Монотонний і одночасно пульсуючий больовий синдром, часто утворюється в голові, явище дуже болісне, яке дуже негативно відбивається на життєдіяльності індивідуума: істотно знижує здатність до праці і загальний рівень повсякденного життя. Зрозуміло, така симптоматика може бути як явним ознакою М, а й свідчити про присутність у організмі набагато серйознішої проблеми. Однак, переважно болючі відчуття в голові проходять через пару-трійку годин і не приносять організму якоїсь істотної шкоди, але чергового нападу М, схильні до неї люди очікують зі здриганням. Регулярність, з якою М дошкуляє багатьох хворих на неї, сильно вимотує нервову систему. Якщо таке явище повторюється кілька разів на місяць, потрібно звернутися за компетентною допомогою. Невролог здатний поставити відповідний діагноз та відстежити анамнез, коли у нападах спостерігається певна періодичність та хвороблива стабільність. Схильні до М, на жаль, всі жителі планети від малого до великого — як найменші наші співгромадяни, так і люди, які досягли похилого віку. Незважаючи на дещо «розмиті» ознаки, серед них чимало таких, які дозволяють досить точно ідентифікувати М.

Найточніші симптоми мігрені:

  • гостре та негативне реагування на яскраве освітлення;
  • дратівливість у відповідь на різкі та гучні звуки;
  • головний біль супроводжується нудотою і навіть блюванням;
  • дискомфорт наростає в ході фізичної діяльності;
  • болить у чергуванні сильної та середньої інтенсивності;
  • больові відчуття локалізуються праворуч або зліва — в одній з двох півкуль мозку;
  • неприємні імпульси травмують нервову систему монотонною пульсацією.
Однак у деяких випадках болить з двох сторін – М поширюється на обидві півкулі. У той самий час деякі симптоми можуть давати себе знати зовсім чи виявлятися лише протягом деяких нападів. Необхідно додати, що вищеописані ознаки здебільшого абсолютно автономні і складаються незалежно від якихось патологій, що протікають в організмі людини паралельно до розвитку М. Приступ мігрені поділяється на фази:
  • Продромальна стадія або та, яка настає після визрівання недуги і передує її загостренню. У середньому, за два дні до больових проявів М у пацієнта помітно погіршується психоемоційне тло. Поряд з поганим настроєм виявляються крайня роздратованість від звуків і світла, розлади роботи ШКТ (шлунково-кишковий тракт) – запор, пронос, нудота, блювання, часті позиви до сечовипускання, спрага і апетит, що посилилися. При цьому можливі набряклість, зріс м’язовий тонус і скутість рухів, позіхання, сльозливість і сонливість, що створюють помітні перешкоди нормальної життєдіяльності.
  • Аура — стан легкого галюцинозу, що супроводжується фігурами, що рухаються перед очима, і трансформацією зорових полів. Триває аура від п’яти хвилин до однієї години до нападу М — цю фазу переживають лише приблизно 25% тих, хто страждає цим судинним або нейрогенним порушенням.
  • Припадок головного болю може чергуватись поперемінно то в одній, то в іншій півкулі голови або в обох одночасно. Найчастіше біль локалізується з будь-якої одніеї сторони справа або зліва в лобовому сегменті або в області скроні. Больові відчуття здатні наростати протягом одного-двох годин, потім настає певна стабільність у постійному дискомфорті, який через деякий проміжок часу починає йти на спад. На закінчення нападу хворий відчуває «простудні» ефекти – закладений ніс, з очей течуть сльози, сильне озноб, а також прискорений ритм серцевого апарату (тахікардія), у м’язах шиї компресія, загальний стан організму напівнепритомність.
  • Послідромальну стадію характеризує сильне фізичне спустошення або навпаки — невластивий хворому раніше ейфоричний підйом. Після того, як головний біль заспокоїться, тілесна розбитість або психомоторне збудження здатні тривати до двадцяти чотирьох годин. Часто спостерігається, що постдромальна фаза супроводжується нудотою, діареєю, розкоординацією рухового та опорного апарату.
Згідно з середньостатистичними даними, напад М триває від чотирьох годин до трьох діб, а в середньому – добу. Необхідно негайно отримати консультацію невролога, якщо після нападу відбуваються такі неприємні прояви:
  • судоми в кінцівках і м’язах тулуба, шиї;
  • когнітивні дисфункції;
  • піднялася температура тіла;
  • проблеми з очима, тотальне або часткове погіршення зору;
  • подвоїться «картинка»;
  • гострий і дуже сильний головний біль;
  • неминуча слабкість у ногах і руках.
Надзвичайно важливо отримати професійну консультацію в медичному закладі, якщо больовий синдром виник після травмування або в рамках фізичної напруги на спортивному майданчику, в атлетичному залі, на власному городі або в саду, в ході виробничої діяльності.

Причини мігрені

Найчастіше точну причину М для окремо взятого пацієнта визначити досить складно. До тих факторів, які здатні спровокувати напад передусім належать такі моменти:
  • зневоднення організму;
  • анорексія або складні дієти, що передбачають недоїдання, що призводить до нестачі поживних елементів;
  • генетика, наявність страждаючих від М серед родичів;
  • надмірна напруга м’язів на попереку та на шиї;
  • стрес, схильність до фобії, тривожність, панічний розлад;
  • запущений остеохондроз;
  • підвищений тиск крові всередині черепа.
У недалекому минулому медики припускали, що М виникає внаслідок розширених судин у голові людини, проте така версія вже вважається застарілою. Нейронні реакції, що призводять до нападу М, запускаються в результаті складних біохімічних процесів, які безперервно відбуваються в обох півкулях людського мозку та його корі. Активність нейронів досі не піддається однозначному пояснення дослідників даної проблематики. Те саме стосується і того, як запалення виникає в оболонці кровоносних судин, потім у самих судинах і мієлінізованих тканинах, таким чином і виробляючи больовий напад. Багаторазово був зафіксований факт того, що в колі однієї сім’ї багато її членів страждають М, наслідуючи патологію від своїх предків по безперервному ланцюжку спорідненості. Незважаючи на це, досі не знайдено того конкретного гена, який відповідає за патогенез М. Які фактори найчастіше стають тригерами нападів патологічного головного болю? Багато з пацієнтів з М намагаються досвідченим шляхом виявити у своїх органах та поведінці ті реакції та дії, які передують нападам. До цих умов, що викликають загострення, належать перелічені нижче моменти:
  • знаходження на віддалених від землі об’єктах;
  • глутамат та аспартат у харчових продуктах;
  • естрогени та оральна контрацепція;
  • похолодання навколишньої атмосфери;
  • кліматичні перепади;
  • «скачки» атмосферного тиску;
  • неприємний запах від одеколону, сигарет, фарби, вихлопних газів;
  • світловий ефект стробоскопа та мерехтіння вогнів;
  • занадто гучний звук і яскраве світло;
  • передозування кофеїну або алкоголю;
  • порушення звичного графіку в роботі та відпочинку;
  • недосипання або пересипання;
  • оздоровче або вимушене тривале голодування;
  • перевищує норму споживання солі;
  • тираміновий синдром, що виникає при споживанні таких харчових продуктів, як тверді сорти сиру, цитрусові, сухофрукти, чорний шоколад, сушені банани, копчене м’ясо та ковбасні вироби (копченості).
Вагітність помітно знижує ймовірність виникнення нападів М, так як пренатальний період відбуваються зміни в гормональному стані та вегетативної системи в цілому. Зазначається, що на третьому та четвертому триместрі М повністю нівелюється. Незважаючи на це, спостерігається виникнення М у жінок саме протягом вагітності. Але таке відхилення від норми зафіксовано лише у 3% респонденток. Менструальні цикли мають помітний вплив на посилення М. У деяких загострення спостерігається за два дні до і два дні після циклічного періоду. Лікарі відзначили за таких обставин зниження норми стероїдного гормону естрадіол у крові. У період, що передує менопаузі, М більше дається взнаки, а безпосередньо в менопаузі найчастіше зовсім не турбує.

Діагностика мігрені

В даний час дане захворювання доступно діагностувати за його симптоматикою. Єдине припущення, коли інша недуга імовірно ховається під ознаками М, задіяно КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія). Якщо за результатами дослідження немає жодних підстав для тривоги, це швидше за все М.

Лікування та профілактика мігрені

Основною терапією М також є позбавлення від симптомів. Проводиться нерідко абортивне лікування під час усунення хворобливого синдрому в рамках загострення. Часто використовуються триптани, НПЗЗ, НПЗП та інші анальгетики. Настійно рекомендується використовувати ці препарати протягом першої години від початку больового нападу. В іншому випадку запізнення з прийомом знеболювальних засобів не дасть очікуваного результату. З загальнодоступних інструментів найчастіше застосовуються відпочинок у ліжку, затишок та спокій, м’яке освітлення, перебування на свіжому повітрі, ополіскування голови трохи нагрітою водою, нетривалий сон у зручному положенні. Для профілактики при М, яка докучає частіше одного разу на чотири тижні, фахівці радять прийом медикаментів, що стримують симптоматику. В результаті напади трапляються рідше, а їхня довжина скорочується. Переважно це бета-блокатори та антидепресанти. Загальні рекомендації включають відмову від кофеїну та спиртного, мінімізувати сіль, пити не менше двох літрів сирої води на добу, дотримуватися режиму пробудження та відходу до сну, спати вночі не менше восьми годин.
Форма головного болю частіше пульсуючого характеру, що охоплює одну половину голови, називається мігрень. Приступи тривають у середньому від однієї до кількох годин, але іноді їх тривалість істотно зростає і становить два або навіть три дні. Часто напади головного болю супроводжуються надмірною чутливістю до запахів, яскравого світла та навколишніх звуків: це призводить до того, що виникають нудота та блювотні позиви. Дане неврологічне захворювання часто зумовлене спадковістю, генетичними факторами та поганою екологією, що оточує мешканців великих та середніх промислових міст. Як ми вже сказали, мігрень може передаватися у спадок усередині сім’ї. Що стосується схильності, то хлопчики страждають на мігрень набагато частіше за дівчаток у підлітковому віці, що передує статевому дозріванню, а ось дорослі жінки більш ніж у два рази в порівнянні з чоловіками страждають на це неврологічне порушення. Проте під час перинатального періоду навіть у тих жінок, які страждали на мігрень до вагітності, ризик розвитку стійкого неврологічного відхилення суттєво знижується. Наголосимо, що механізми виникнення патології до кінця не з’ясовані. У появі хворобливих порушень, що безпосередньо стосуються чутливості нейронів головного мозку, фахівці переважно звикли «винуватити» нейрогенну або судинну етіологію. Однак, станом на 2021 рік медицина не дійшла єдиної думки в тому, які біологічні маркери можна віднести до однозначних каталізаторів мігрені. Згідно з останніми статистичними даними, мігрень дошкуляє приблизно п’ятій частині населення планети. Найчастіше недуга проявляється під час статевого формування дитячих організмів, у період від 35 до 40 років протікає особливо болісно. У жінок відзначається скорочення частоти нападів мігрені після настання менопаузи. У самих нападах спостерігається певна хронобіологічна закономірність, яку відзначають неврологи. Досить часто мігрень є причиною непрацездатності працівників різних економічних сфер, що свідчить про її крайню поширеність у різних світових локаціях та соціальних верствах. У рамках профілактики цієї хронічної патології рекомендується утримуватися від фізичних навантажень під час нападів мігрені, а також дотримуватися спокою, уникати яскравого світла та гучних звуків, зберігати емоційний та фізичний спокій. Таким чином разом з відповідними медикаментами (дигідроерготамін, золмітриптан, елетриптан, суматриптан) вищеописані заходи помітно пом’якшують напад, який можна очікувати після ослаблення зорової здатності і згідно з відмітками про приблизний індивідуальний графік загострень мігрені.
По суті, мігрень — це неврологічне розлад. А точніше, патологія центральної нервової системи (ЦНС), основною ознакою якої є пульсуючий біль з одного боку голови. Недуга часто супроводжується непереносимістю звукових та світлових подразників, нежиттю та сльозливістю. Перед нападом нерідко виникають мовні дисфункції, зорова замутненість, розлад вестибулярного апарату та загальних когнітивних здібностей. Така симптоматика суттєво ускладнює повсякденне життя під час загострень та значно скорочує працездатність. Що стосується причин прояву мігрені, то деякі невропатологи і неврологи схиляються до того, в загостренні цієї недуги безпосередньо «винне» одностороннє збудження трійчастого нерва, в результаті якого виникають болючі відчуття і спазм судин голови. Рекомендується звернутися до медиків після перших рецидивів мігрені. Призначення прийнятних Вам анальгетиків допоможе при необхідності усунути больовий синдром, проте, якщо біль триває тривалий час (понад 24 години), краще відправитися в медичний центр і провести контрольне обстеження. Такі ознаки можуть мати навіть інсульт, а також менінгіт, внутрішню кровотечу в головному мозку або аневризму. При перших ознаках нападу, що насувається, використовується абортивне лікування мігрені. Подібне прагнення припинити мігренозну атаку на самому початку виявляється у прийомі ліків. Здебільшого допомагають триптани. У рамках профілактичних заходів застосовується прийом моноклональних антитіл, антидепресантів, ботулотоксинів, засобів, що застосовуються для лікування серцево-судинних захворювань, та препаратів, що перешкоджають епілептичним нападам. Допомогти вчасно розпізнати патологію, що зароджується, і дати старт оздоровчим заходам, спрямованим на усунення нападів мігрені, допоможе невролог — за кваліфікованою консультацією звертайтеся в наш медичний центр.
Больові відчуття, які викликає головний біль, часто стають причиною (і нерідко є наслідком) стресу, соціальної ізоляції, втрати адекватної працездатності та звичного життєвого устрою. Зазначимо, що больовий синдром голови має різні особливості і найчастіше є симптоматикою недуг різного ступеня складності, які відрізняються своїм патогенезом та способами терапії. Підкреслимо, що який би не був головний біль, болючі рецептори, що її активізують, завжди одні й ті самі, незважаючи на відмінну етіологію хвороб, які її викликають. Причини, однак, бувають дуже серйозні: а) онкологічне захворювання головного мозку (буває доброякісна і злоякісна пухлина); б) набряк захисної оболонки головного мозку (менінгіт зустрічається вірусний та бактеріальний); в) аневризму (ушкодження судини голови); г) крововилив у мозок (геморагічний інсульт). Неврологічний симптом виникає у зв’язці нервів, кровоносних судин та мозкових центрів, які приймають імпульси. Якийсь механізм запускає сигнали від нервів до м’язів і продукує больовий синдром, який фіксує мозок. Найпоширеніші типи головного болю:
  • різкий біль у потилиці та у скронях — як правило, її причиною є остеохондроз;
  • больовий дискомфорт у районі скронь, чола та надбрівних дуг (грип, гостра респіраторна вірусна інфекція);
  • стрес (больові відчуття охоплюють голову як обруч);
  • гіпертонія, артеріальна гіпертензія (пульсуючі «уколи» в основному в районі потилиці);
  • мігрень (пульсуючий больовий синдром в одній половині голови).
Зрозуміло, щоб правильно визначити джерело і прояснити причини головного болю, необхідно зробити ретельне обстеження. Перевіреними та найбільш достовірними методами діагностики на сьогодні є ультразвукова доплерографія (УЗДГ), комп’ютерна (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ), на підставі яких невролог та невропатолог здатні зробити найбільш точні висновки та причини неврологічного захворювання.
Необхідно розуміти, що не тільки біль голови характеризує мігрень — симптоми захворювання виникають з різною періодичністю і безпосередньо залежать від етіології кожного індивідуального кейсу, в якому зможе розібратися кваліфікований невролог або невропатолог, який представляє наш медичний центр. Прояви патології здатні відвідувати пацієнта з персоніфікованою для кожного прецеденту частотою — мігренозна атака може відбуватися один раз на два тижні, а може наздоганяти кілька разів протягом дванадцяти місяців. Сильний (іноді надзвичайно сильний) головний біль, природно, є основним симптомом мігрені, проте він має свої особливості — в 99% випадків голова болить тільки з одного боку і проявляється в одноманітній і хворобливій пульсації. Далі – до явних ознак мігрені також відноситься неприйняття яскравого світла та гучних звуків, які здатні спровокувати нудоту і навіть блювання. Також відзначаються офтальмологічні ознаки, такі як розмиті зір, поява «зигзагів» і «мушок», крайнє послаблення периферичного зору, «замутненість» очей, сльозогінність. Незважаючи на те, що біль, як правило, концентрується тільки з боку однієї півкулі мозку, іноді больовий синдром як би «кочує» з одного боку черепа до іншого, локалізується в лобовому, скроневому, надбрівному або очному сегменті.
Серійне неврологічне розлад, що повторюється як епізодів від двох разів на місяць до кількох разів на рік, і супроводжується зоровими порушеннями, а деяких випадках ускладненнями, що дуже достовірно нагадую геморагічний інсульт, називається мігрень з аурою. Аура – це локальна невралгія, яка триває від 5 до 60 хвилин і може наздогнати хворого в невідповідний момент: за кермом транспортного засобу, у вагоні метро, ​​біля верстата, плити, швейної машинки і так далі. Серйозна травмонебезпека, що супроводжує ауру, зумовлена ​​такими причинами:
  • Часто хворий навіть не здатний звернутися за допомогою, оскільки нерідко під час мігренозної аури переживає дисфункцію мови, що унеможливлює зв’язне пояснення його стану та самопочуття.
  • Виникає оніміння, відчуття поколювання та інші сенсорні ознаки аури, які викликають сильний дискомфорт та є ознаками порушення тілесної чутливості.
  • Зорові розлади, відсутність периферичного кругозору, плями та візерунки перед очима, які створюють галюцинаторні відчуття.
Більш ніж у 70% ознак аури, у пацієнтів починається сильний біль голови ще під час цього попереднього нападу мігрені стану. Нерідко під час аури спостерігаються ознаки глибокого психічного дискомфорту депресія, фобії, тривожність. Це ускладнення часто є ознакою біполярного афективного розладу, який потребує кваліфікованої консультації фахівця — це невролог і невропатолог, які гідно представляють наш медичний центр.
Неврологічна дисфункція органів судинної та центральної нервової системи, яку супроводжує локалізований переважно з одного боку черепа головний біль – ось що таке мігрень. Достатньо інтенсивна пульсація в рамках больового синдрому збільшується навіть при мінімальному фізичному навантаженні. Біль наростає, сенсорна чутливість притуплюється, зір помітно погіршується, дуже сильно дратують яскраве світло, гучний шум, з’являються нудота і блювання, рідше виникає мовна дисфункція, яка характерна для мігренозної аури, яка є некласичною симптоматикою цієї патології.
Патологічне розлад органів судинної та центральної нервової системи (ЦНС) у вигляді сильного головного болю, який імпульсними нападами повторюється від одного разу на два тижні до двох разів на рік, називається мігрень. Де болить при такому захворюванні? У переважній більшості медичних кейсів больовий синдром зосереджується лише з одного боку голови людини та локалізується там із властивою кожному індивідуальному випадку періодичністю. Рідше болючі відчуття переміщаються з однієї півкулі до іншої або в область надбрівних дуг, до скроневого або потиличного сегменту людського черепа.
Це непросте неврологічне розлад, до якого безпосередньо стосуються дисфункції кровоносних судин голови та органи ЦНС (центральна нервова система), зцілити раз і назавжди практично неможливо. Як лікувати мігрень, напади якої з відомою періодичністю дошкуляють хворому в найневідповідніший час? Зрозуміло, насамперед доступно використовувати медикаменти. По-перше, це звичайно анальгетики, ібупрофен та аспірин. По-друге – елетриптан, суматриптан та інші триптани. Якщо сильно турбує нудота та блювотні позиви, то на допомогу прийдуть протиблювотні ліки – емед, латран, дексаметазон, нотирол, тропіндол та інші. Після того, як лікарські препарати вже прийняті, потрібно подбати про себе більш докладно — зупинити будь-який робочий процес, особливо, якщо він пов’язаний з фізичними (навіть найменшими) навантаженнями, з’їсти щось солодке (по можливості), максимально приглушити світло, ізолюватися від будь-якого звуку та шуму, прийняти ванну або душ, постаратися розслабитися у приміщенні, де свіжа атмосфера, зробити делікатний масаж шиї, скронь, передпліччя, потиличну та передню частину голови.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту