Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Наслідки інсульту: перша допомога, лікування та відновлення

Гостре порушення кровообігу головного мозку (ОНМК) називається апоплексичний удар (апоплексія) або інсульт і підрозділяється, у свою чергу, на два існуючі підвиди, що переважно зустрічаються в медичній практиці: перший – ішемічний (Ішемія), а другий – геморагічний. Інсульт та його наслідки мають деякі відмінності, про які ми зараз розповімо:
  • Перший вид судинного кризу фактично є симптомом серцевої патології, що характеризується порушенням робочого ритму, частоти скорочень (тахікардія) і провідності серцевого апарату, що в основному властиво громадян вікової категорії населення 65+, мають до того ж патологічний анамнез, у якому спостерігається цукровий діабет, порок серця, інфаркт міокарда. Живлення головного мозку порушується через закупорку судин або їх катастрофічне звуження, що перешкоджає нормальному підживленню киснем та іншими важливими елементами, що містяться в крові, внаслідок чого спостерігається масова загибель тканин мозку на клітинному рівні. Ішемічна хвороба налічує лакунарний, гемодинамічний, кардіоемболічний і атеротромботичнийвиди, а також інсульт за типом гемореологічної мікрооклюзії.
  • Другий з переважних видів інсультів – це нетравматичний або субарахноїдальний крововилив усередині головного мозку, що переважно спостерігається у громадян віку від 45 років, яких обтяжує такий анамнез, як артеріальна гіпертензія, гіпертонія чи церебральний атеросклероз. У клінічній практиці також зустрічається вилив крові в субарахноїдальний простір головного мозку у зв’язку з ЧМТ (черепно-мозкова травма) або розривом аневризми артерії.
Так, крововилив у головному мозку є другою за статистикою причиною смертності в Україні після інфаркту міокарда та хронічної стенокардії. Закупорювання тромбом або стиснення стінок артерії внаслідок травми або супутнього захворювання стає основною причиною інсульту. Згідно з загальнодоступними відомостями, не більше 15% постраждалих повертається до нормального функціонування, а решта у кращому випадку залишається важко інвалідизованим до кінця своїх днів. В першу чергу вкрай важлива швидка допомога, коли на рахунок йдуть хвилини і секунди, але найменше зволікання в її наданні може призвести до незворотних наслідків.

Основні причини інсульту

Поряд з хронічними та невиліковними патологіями призвести до ішемічної катастрофи здатна відсутність регулярних фізичних навантажень, хвороботворна залежність від кофеїну, багаторічне куріння та вживання алкогольних напоїв. Зазначимо, що для настання кризи достатньо одного масштабного виливання і необов’язковий тотальний алкоголізм упродовж тривалого періоду часу. Інтенсивний стрес і проблеми зі згортанням крові також здатні надати згубний вплив і зрештою спровокувати напад у вигляді травмування судин та закупорювання їх тромбом. Згідно з рекомендаціями ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), чим раніше інсультний пацієнт отримає доступ до компетентної опіки, тим більше ймовірності того, що життєво важливі функції організму будуть відновлені після серйозної травми судин голови. Тобто дуже важливо розпізнати вчасно передінсультний стан або криз, що вже відбувся, і доставити постраждалого до охорони здоров’я, адже дуже рідко люди з особливими потребами, що наражаються на небезпеку, здатні зафіксувати і правильно витлумачити такі симптоми насувається катастрофи, як зниження зорових функцій, наростання головних функцій. температури тіла, що переходить у сильний жар. Найбільш поширені ознаки інсульту за результатами миттєвого тесту:
  • У відповідь на прохання посміхнутися людина не зможе керувати одним куточком рота, який буде безконтрольно опущений вниз.
  • Після того як Ви попросили підняти обидві руки і утримувати їх у піднятому стані протягом 5 секунд, одна з них некерована і необоротно опускається донизу.< /span>
  • В наявності явна мовна дисфункція – мова інсультника стає нерозбірливий, безладною, слова вимовляються невиразно, неможливо вловити сенс фраз, які він вимовляє.
Вищеописані симптоми інсульту вимагають негайно виклику професійних медиків та транспортування хворого до стаціонарного закладу, де буде проведена відповідна інтенсивна терапія. Що потрібно зробити доки машина швидкої допомоги в дорозі?
  • Відкрити навстіж вікна, якщо Ви з постраждалим знаходитеся в приміщенні. Розстебніть комір сорочки, зніміть краватку та ремінь, розкрийте верхній одяг, щоб максимально полегшити доступ повітря.
  • Можливий напад нудоти, тому щоб уникнути аспірації блювотних мас поверніть лежачого на бік.
  • Не можна пропонувати запити таблетку водою, тому що існує ймовірність того, що ковтання неможливо і підопічний може захлинутися.
  • Спробуйте запам’ятати всі прояви симптомів щохвилини — це принесе велику користь у розумінні медиками поточної ситуації з хворим.
  • Не залишайте інсульт, що зазнав індивідууму, наодинці до приїзду команди лікарів — підтримуйте розмову, постарайтеся утримати її у свідомості.

Як потрібно вчинити, коли допомога прийшла?

  • Повідомте лікарів точний час появи першого симптому інсульту, опишіть його та наступні ознаки максимально точно.
  • Передайте їм відомості про хронічні захворювання, шкідливі звички та проблеми зі здоров’ям, що мають місце.
  • Неодмінно розкажіть про медикаментозну непереносимість і ті ліки, які пацієнт приймає в даний час.
  • Якщо буде така можливість, то дуже допоможе підготовка заздалегідь медичної карти, документів з історії хвороби – це епікриз, актуальні аналізи, дані МРТ резонансна томографія), УЗД (ультразвукове дослідження) тощо.

Невідкладна допомога при інсульті виглядає так:

  • Нормалізація роботи дихальної системи.
  • Зниження внутрішньочерепного та артеріального тиску.
  • Зняття судомного синдрому.
  • Попередження набряклості головного мозку.
  • У разі загрози смерті — реанімація.

Що доступне після приїзду до лікарні?

Якщо вдалося доставити інсультника до закладу охорони здоров’я протягом 3 годин після старту нападу, то доступне усунення кисневого дефіциту шляхом ліквідації тромбу. Цей захід називається тромболізис. Це тромболітичне лікування гострого тромбозу шляхом медикаментозного розчинення (лізис) тромбу та звільнення від нього перерізу судини, що нормалізує кровотік. Ця невідкладна дія дозволить врятувати максимальну кількість уражених клітин мозку. Негайно виконуються комп’ютерна томографія та рентген.

Основні напрямки постінсультного лікування:

  • Лікарське лікування, спрямоване насамперед на розрідження крові, на поліпшення кровопостачання ураженої ділянки, на регулювання вмісту глюкози, зняття набряку та нормалізацію діяльності серцевого апарату.
  • Оксигенотерапія або насичення крові киснем до 95%, а також використання пристрою ШВЛ (штучна вентиляція легень) у критичній ситуації.</ li>
  • Стаціонарний догляд: гігієнічна опіка, коригування положення тіла на ліжку, профілактика пролежнів, перев’язки, інфузійна терапія (уколи, крапельниці), посильна гімнастика, масаж.
  • Профілактика рецидиву тромбозів, запалення легень (пневмонія), інфекційного запалення сечостатевої системи.  

Найбільш поширені наслідки інсульту

Розташування пошкодженого сегмента тканин на голові, а також обсяг порушених клітин мозку являють собою фактори, що впливають на негативний результат події, що травмує.

Які ускладнення викликає інсульт?

  • Частковий (парез) або повний параліч. Ослаблення, оніміння кінцівок (часто з одного боку) та лицьової міміки. Відповідно втрата дрібної моторики пальців.
  • Суттєве скорочення чутливості шкірного покриву.
  • Дисфункція промови — нездатність підтримувати вербальний контакт з оточуючими через невиразність слів і крайню утрудненість у їх доборі, через незв’язність речень.</span>
  • Загальне зниження зорової функції — в очах двоїться, миготять чорні крапки.
  • Занепад когнітивних здібностей — розсіяність, дислексія в листі та друку, нездатність сфокусувати увагу і прочитати текст, скористатися короткостроковою та довгостроковою пам’яттю, швидко збагнути що- то у зв’язку із сповільненістю та розпливчастістю мислення.
  • «Сутінковий» стан емоцій та психіки, фрустрація, депресія.

Підкреслимо, що навіть саме екстрене і своєчасне вжиття заходів щодо усунення наслідків ішемії та крововиливу в мозок допоможе відновити здоров’я, що похитнулося, лише одного з трьох постраждалих. Для реновації втрачених здібностей організму та максимально можливого оздоровлення вкрай показано реабілітацію після інсульту.

Що таке інсульт? Апоплексія, мозковий параліч, крововилив у мозок, ОНМК (гостра недостатність постачання мозку кров’ю) — це інсульт. Ця судинна патологія поділяється на два основні види – це ішемія або ішемічний інсульт та геморагічний інсульт. Перший тип загострення переважно пов’язаний із захворюваннями серця та судин. Виявляються вони у вигляді порушень кровообігу в серцевому апараті, безпосередньо пов’язаних зі збоями в роботі серця – часто це тахікардія (збільшення частоти скорочень), а також закупорка судин. Внаслідок раптового порушення кровопостачання головного мозку з’являються гострі неврологічні симптоми, які тривають від кількох хвилин до кількох годин, а загальна симптоматика зберігається довше за добу. Субарахноїдальний крововилив, інфаркт мозку поділяються за клінічними та етіопатогенетичними ознаками. Неврологічний дефіцит визначає два симптоматичні ступені: малий інсульт, коли органічний регрес спостерігається протягом 21-го дня і більше після різкого загострення, і тимчасове порушення кровообігу головного мозку – регресивні явища неврологічної недостатності спостерігаються протягом 24 годин після нападу. Причинами вищеописаного загострення найчастіше є куріння та алкоголізм, вікова категорія 65+, а також такі патології – цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, інфаркт міокарда, стеноз (безсимптомний) сонної артерії, різні недуги серцевого апарату, транзиторні ішемічні атаки (ТІА).
Внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу виникає неврологічна симптоматика, яка проявляється у таких сумних явищах, як частковий параліч, парез, оніміння (частіше з лівого боку) м’язів обличчя, верхніх та нижніх кінцівок (рук та ніг), загальна слабкість тіла у супроводі суттєвого ослаблення чутливості, мовна дисфункція (дизартрія — нездатність артикулювати; моторна та сенсорна афазія — нездатність спонтанно говорити та нерозуміння сторонньої мови), відсутність координації, часта втрата рівноваги, через що немає можливості стояти, сидіти та ходити, порушені фонація та ковтання, погіршення та зору, епілептичні напади. Всі ці симптоми виявляються у короткочасному періоді апоплексичного удару та відразу після ішемічного інсульту. Існують також наслідки інсульту, які супроводжують потерпілого тривалий час після нападу. Насамперед це розлади свідомості — по-перше, серйозні порушення когнітивних функцій: слабшають пам’ять, здатність мислити, увага. У людей похилого віку нерідко настає сенільна деменція або старече недоумство. У постінсультний період можливі навіть психічні захворювання – посттравматичний синдром, неврози, психози, істерія, фобії, глибока депресія, а також втрата вольових якостей у супроводі емоційної пригніченості. У таких станах пацієнти втрачають здатність до побутової та гігієнічної самостійності, не кажучи вже про втрату професійної відповідності. Спостерігається критична психоемоційна нестабільність, крайня сповільненість розумового процесу, і навіть тотальна астенізація — швидка стомлюваність, фізична виснаженість і слабкість. Зазначимо, що залежно від індивідуальних тяжкості, складності та поєднання різних симптомів, у яких проявляються наслідки інсульту, призначається відповідна програма реабілітації з використанням різних методів відновлення органічних функцій пацієнта.
Після ішемічної хвороби серця ішемічний інсульт – друга за кількістю смертей причина смертності у зв’язку з загостренням серцево-судинної патології. Така, на жаль, невтішна статистика. Наслідки ішемічного інсульту найчастіше виражаються у наступних відхиленнях: психоемоційний занепад, затяжні депресивні стани; деградація здатності мислити, висловлювати свої думки письмово та вербально; регресивний стан довгострокової та короткострокової пам’яті; ослаблення уваги та здатності орієнтуватися у знайомій місцевості та взагалі в навколишньому просторі; різке погіршення зору, слуху та тактильної чутливості; мовні дисфункції – нерозуміння звернень та нездатність висловитися; порушення роботи мімічних м’язів особи; парез, частковий параліч верхніх та нижніх кінцівок; відсутність ручної дрібної моторики і, як наслідок, здатності до гігієнічної та побутової самостійності. Крім вищепереліченого можливі неврологічні порушення, що супроводжуються астенічною слабкістю, мігрень, запамороченнями, нудотою, блюванням та загальним станом близьким до втрати свідомості. Для відновлення мовних здібностей знадобиться логопед, фізіотерапія повинна проходити під наглядом невролога, невропатолога та мануального терапевта: потрібні ЛФК (лікувальна фізична культура) та масаж (можливо акупунктура, су-джок та рефлексотерапія). Психолог допоможе реабілітувати когнітивні функції мислення, відновити пам’ять та усунути психоемоційний дисбаланс.
Для будь-якого віку, як для молоді, так і для людей похилого віку, наслідки після інсульту завжди дуже важкі і потребують термінової допомоги кваліфікованих медиків. Звернувшись до такої установи, як медичний центр R-CLinic, кожен пацієнт, у тому числі й люди з особливими потребами, які досягли похилого віку, будуть оточені повноцінною турботою та всебічним обслуговуванням. Зрозуміло, ті, хто досяг середнього віку, потребують менш інтенсивної реабілітаційної програми, яку вимагають наслідки після інсульту. Але якщо йдеться про втрату рухових функцій, здатність говорити та розуміти мовлення інших людей, то допомога потрібна на максимальному рівні та з використанням спеціальних технік та тренажерів. Крім розробки опорного і рухового апарату, яка проводиться з тією метою, щоб підопічний позбавився часткового паралічу (парезу) верхніх і нижніх кінцівок, доступний різноманітний масаж, здатний також позбавити больового синдрому в м’язах шиї, рук, ніг, спини, а також у ділянку грудей. Невролог та мануальний терапевт ретельно стежать також за відновленням когнітивних функцій постраждалого від апоплексії головного мозку, реновація яких найкраще відбувається у колективі інших пацієнтів під час спілкування та спільних практик. Для покращення, посилення та відновлення здатності мислити адекватно об’єктивній ситуації великою підмогою є соціальна адаптація пацієнтів.
Великий крововилив у головний мозок людини має найгірші прогнози. Наслідки геморагічного інсульту можуть полягати у частковому (одна половина тіла) чи повному паралічі, після яких неминуча інвалідність. Існує також загроза летального результату, тому потрібна негайна госпіталізація якомога раніше після нападу та подальше розміщення до реанімаційного відділення, яке здатне надати лише стаціонарну установу охорони здоров’я. Коли постраждалий вже перебуває у лікарні чи шпиталі, то у медиків з’явиться можливість надати пацієнтові необхідну допомогу та зберегти пацієнтові життя. Особливістю геморагічного чи стовбурового інсульту є загроза непоправного протягом перших двадцяти чотирьох годин після судинної кризи. Чим раніше вдасться отримати професійну допомогу лікарів, тим у хворого більше шансів залишитися живими. Також з’явиться можливість уникнути інвалідності, з якою у повсякденності доведеться дуже складно, оскільки крім розриву кровоносних судин мозку наслідки геморагічного інсульту дуже й дуже плачевні. До них відносяться порушення сечостатевої системи, неконтрольований енурез і дефекація, оніміння тіла з одного боку, бездіяльність лицьових м’язів, втрата ковтального рефлексу, відсутність здатності пережовувати їжу, больовий синдром, локалізований у неба в ротовій порожнині, незв’язне, невиразне і сплутане мовлення, нерозуміння фраз , з якими поводяться навколишні, повна чи часткова втрата слуху та зору, пригнічений, сутінковий психоемоційний стан. На додаток до вищенаведених наслідків існує ймовірність розвитку посттравматичної епілепсії та судомних станів м’язів. Так, наслідками ВМК (внутрішньомозковий крововилив) часто стають пошкодження самої мозкової структури — у стовбурі мозку відбувається компресія життєво важливих ділянок та сильний набряк. Додамо, що заходи щодо реабілітації найефективніші протягом перших дванадцяти місяців після травми, коли неврологічний дефіцит скорочується максимально.
Виникнення гострого порушення мозкового кровопостачання (ОНМК) у будь-якій віковій категорії здатне доставити масу проблем, проте наслідки інсульту у літньому віці особливо важко переносяться і часто бувають необоротними. Так, геморагічний інсульт нерідко призводить до коми, з якої виходять не всі люди з особливими потребами, які досягли поважних років віку 65+. На жаль, на жаль, найчастіше трапляється широке ураження різних сегментів головного мозку, внаслідок чого спостерігається істотне скорочення когнітивних функцій похилого віку організму (старече недоумство та судинна деменція), у зв’язку з яким часто необхідний догляд за літніми, більш нездатними самостійно себе обслуговувати ні в побутовому. ні в гігієнічному аспектах. Поряд із такими симптомами, як дисфункції мовного, рухового та опорного апаратів, спостерігаються психічні розлади, які поступово переростають у психіатричні патології. Насамперед це фрустрація, астенія, депривація та неминуча депресія, що є ознаками та симптомами фобій, посттравматичного синдрому, психозів та неврозів. Дезорієнтація у просторі, нездатність підтримувати фізичну рівновагу при ходьбі або навіть у положенні сидячи, відсутність звичної та раніше доступної дрібної моторики надзвичайно ускладнюють повсякденність людей похилого віку, яким настійно рекомендовано проходження ретельно продуманої та спланованої реабілітаційної програми. Додамо, що наслідки інсульту у літньому віці переважно базуються на серцево-судинних захворюваннях, на ендокринних та неврологічних патологіях. У більшості медичних кейсів це цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та наслідки шкідливих звичок — зловживання алкоголем та куріння.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту