Пропустіть зал очікування!
Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.
У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.
Наслідки інсульту: перша допомога, лікування та відновлення
Гостре порушення кровообігу головного мозку (ОНМК) називається апоплексичний удар (апоплексія) або інсульт і підрозділяється, у свою чергу, на два існуючі підвиди, що переважно зустрічаються в медичній практиці: перший – ішемічний (Ішемія), а другий – геморагічний. Інсульт та його наслідки мають деякі відмінності, про які ми зараз розповімо:- Перший вид судинного кризу фактично є симптомом серцевої патології, що характеризується порушенням робочого ритму, частоти скорочень (тахікардія) і провідності серцевого апарату, що в основному властиво громадян вікової категорії населення 65+, мають до того ж патологічний анамнез, у якому спостерігається цукровий діабет, порок серця, інфаркт міокарда. Живлення головного мозку порушується через закупорку судин або їх катастрофічне звуження, що перешкоджає нормальному підживленню киснем та іншими важливими елементами, що містяться в крові, внаслідок чого спостерігається масова загибель тканин мозку на клітинному рівні. Ішемічна хвороба налічує лакунарний, гемодинамічний, кардіоемболічний і атеротромботичнийвиди, а також інсульт за типом гемореологічної мікрооклюзії.
- Другий з переважних видів інсультів – це нетравматичний або субарахноїдальний крововилив усередині головного мозку, що переважно спостерігається у громадян віку від 45 років, яких обтяжує такий анамнез, як артеріальна гіпертензія, гіпертонія чи церебральний атеросклероз. У клінічній практиці також зустрічається вилив крові в субарахноїдальний простір головного мозку у зв’язку з ЧМТ (черепно-мозкова травма) або розривом аневризми артерії.
Основні причини інсульту
Поряд з хронічними та невиліковними патологіями призвести до ішемічної катастрофи здатна відсутність регулярних фізичних навантажень, хвороботворна залежність від кофеїну, багаторічне куріння та вживання алкогольних напоїв. Зазначимо, що для настання кризи достатньо одного масштабного виливання і необов’язковий тотальний алкоголізм упродовж тривалого періоду часу. Інтенсивний стрес і проблеми зі згортанням крові також здатні надати згубний вплив і зрештою спровокувати напад у вигляді травмування судин та закупорювання їх тромбом. Згідно з рекомендаціями ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), чим раніше інсультний пацієнт отримає доступ до компетентної опіки, тим більше ймовірності того, що життєво важливі функції організму будуть відновлені після серйозної травми судин голови. Тобто дуже важливо розпізнати вчасно передінсультний стан або криз, що вже відбувся, і доставити постраждалого до охорони здоров’я, адже дуже рідко люди з особливими потребами, що наражаються на небезпеку, здатні зафіксувати і правильно витлумачити такі симптоми насувається катастрофи, як зниження зорових функцій, наростання головних функцій. температури тіла, що переходить у сильний жар. Найбільш поширені ознаки інсульту за результатами миттєвого тесту:- У відповідь на прохання посміхнутися людина не зможе керувати одним куточком рота, який буде безконтрольно опущений вниз.
- Після того як Ви попросили підняти обидві руки і утримувати їх у піднятому стані протягом 5 секунд, одна з них некерована і необоротно опускається донизу.< /span>
- В наявності явна мовна дисфункція – мова інсультника стає нерозбірливий, безладною, слова вимовляються невиразно, неможливо вловити сенс фраз, які він вимовляє.
- Відкрити навстіж вікна, якщо Ви з постраждалим знаходитеся в приміщенні. Розстебніть комір сорочки, зніміть краватку та ремінь, розкрийте верхній одяг, щоб максимально полегшити доступ повітря.
- Можливий напад нудоти, тому щоб уникнути аспірації блювотних мас поверніть лежачого на бік.
- Не можна пропонувати запити таблетку водою, тому що існує ймовірність того, що ковтання неможливо і підопічний може захлинутися.
- Спробуйте запам’ятати всі прояви симптомів щохвилини — це принесе велику користь у розумінні медиками поточної ситуації з хворим.
- Не залишайте інсульт, що зазнав індивідууму, наодинці до приїзду команди лікарів — підтримуйте розмову, постарайтеся утримати її у свідомості.
Як потрібно вчинити, коли допомога прийшла?
- Повідомте лікарів точний час появи першого симптому інсульту, опишіть його та наступні ознаки максимально точно.
- Передайте їм відомості про хронічні захворювання, шкідливі звички та проблеми зі здоров’ям, що мають місце.
- Неодмінно розкажіть про медикаментозну непереносимість і ті ліки, які пацієнт приймає в даний час.
- Якщо буде така можливість, то дуже допоможе підготовка заздалегідь медичної карти, документів з історії хвороби – це епікриз, актуальні аналізи, дані МРТ резонансна томографія), УЗД (ультразвукове дослідження) тощо.
Невідкладна допомога при інсульті виглядає так:
- Нормалізація роботи дихальної системи.
- Зниження внутрішньочерепного та артеріального тиску.
- Зняття судомного синдрому.
- Попередження набряклості головного мозку.
- У разі загрози смерті — реанімація.
Що доступне після приїзду до лікарні?
Якщо вдалося доставити інсультника до закладу охорони здоров’я протягом 3 годин після старту нападу, то доступне усунення кисневого дефіциту шляхом ліквідації тромбу. Цей захід називається тромболізис. Це тромболітичне лікування гострого тромбозу шляхом медикаментозного розчинення (лізис) тромбу та звільнення від нього перерізу судини, що нормалізує кровотік. Ця невідкладна дія дозволить врятувати максимальну кількість уражених клітин мозку. Негайно виконуються комп’ютерна томографія та рентген.Основні напрямки постінсультного лікування:
- Лікарське лікування, спрямоване насамперед на розрідження крові, на поліпшення кровопостачання ураженої ділянки, на регулювання вмісту глюкози, зняття набряку та нормалізацію діяльності серцевого апарату.
- Оксигенотерапія або насичення крові киснем до 95%, а також використання пристрою ШВЛ (штучна вентиляція легень) у критичній ситуації.</ li>
- Стаціонарний догляд: гігієнічна опіка, коригування положення тіла на ліжку, профілактика пролежнів, перев’язки, інфузійна терапія (уколи, крапельниці), посильна гімнастика, масаж.
- Профілактика рецидиву тромбозів, запалення легень (пневмонія), інфекційного запалення сечостатевої системи.
Найбільш поширені наслідки інсульту
Розташування пошкодженого сегмента тканин на голові, а також обсяг порушених клітин мозку являють собою фактори, що впливають на негативний результат події, що травмує.Які ускладнення викликає інсульт?
- Частковий (парез) або повний параліч. Ослаблення, оніміння кінцівок (часто з одного боку) та лицьової міміки. Відповідно втрата дрібної моторики пальців.
- Суттєве скорочення чутливості шкірного покриву.
- Дисфункція промови — нездатність підтримувати вербальний контакт з оточуючими через невиразність слів і крайню утрудненість у їх доборі, через незв’язність речень.</span>
- Загальне зниження зорової функції — в очах двоїться, миготять чорні крапки.
- Занепад когнітивних здібностей — розсіяність, дислексія в листі та друку, нездатність сфокусувати увагу і прочитати текст, скористатися короткостроковою та довгостроковою пам’яттю, швидко збагнути що- то у зв’язку із сповільненістю та розпливчастістю мислення.
- «Сутінковий» стан емоцій та психіки, фрустрація, депресія.
Підкреслимо, що навіть саме екстрене і своєчасне вжиття заходів щодо усунення наслідків ішемії та крововиливу в мозок допоможе відновити здоров’я, що похитнулося, лише одного з трьох постраждалих. Для реновації втрачених здібностей організму та максимально можливого оздоровлення вкрай показано реабілітацію після інсульту.
Глухов Євгеній Ігорович
медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт
Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.
Осовський Ігор Сергійович
старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки
Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.
Білий Євгеній Ігорович
Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.
Базей Богдан Миколайович
Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?
Замовте зворотний дзвінок зараз!
Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту