Пропустіть зал очікування!
Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.
У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.
Травми хребта: види, симптоми та наслідки
Будь-яке пошкодження спини, спинного мозку, хребців і хребетних дисків вважається незалежно від ступеня його тяжкості досить серйозним захворюванням. Наслідки травм хребта можуть бути абсолютно непередбачуваними, тому що ця складна структура, що складається з великої кількості м’язових тканин та сполучних елементів, надзвичайно значуща для нормального функціонування не тільки опорного та рухового апарату, але й для діяльності центральної, периферичної та вегетативної нервових систем. внутрішніх органів, що нерідко піддаються компресії та трансформації, що відбулися через травмування та дегенерацію хребетного стовпа.У чому найчастіше полягає причина травми хребта?
- Хвороба, що розвивається в організмі Українці вікової категорії 65+ часто наражаються на небезпеку, внаслідок якої здатна статися травма хребта (далі — ТП), оскільки їх дошкуляють дегенеративні процеси внутрішніх органів, пов’язані з великою кількістю прожитих років, деформації кісток, дистрофія тканин та м’язів, остеопороз.
- На виробництві можливі ТП після падіння зверху на людину важких предметів або конструкцій.
- Злочинні здатні завдати ТП потерпілому внаслідок розбійного нападу.
- Можливі переломи, забиті місця та ТП при надмірному згинанні або випинанні голови вперед під час зіткнення транспортних засобів, наїзду на перехожого або іншої форми ДТП (дорожньо- транспортна пригода).
- Падіння з великої і не дуже висоти — з дерева, даху, балкона, будівельних лісів, сходів і навіть на рівному місці, коли висота не перевищує власне зростання. Цьому переважно схильні люди з особливими потребами, які досягли похилого віку. Кісткова тканина з віком стає пористою і дуже ламкою, тому частіше молоді та громадян середнього віку схильні до ТП.
- Спортивні змагання та тренування. Причому будь-якого рівня — дворового чи олімпійського. Отримати ТП можуть гімнасти, футболісти, хокеїсти, баскетболісти, лижники, гандболісти, легкоатлети, особливо ті, хто займається стрибками у висоту, фігуристи, бобслеїсти і навіть біатлоністи, оскільки призвести до плачевних наслідків здатне, здавалося б, безневинне падіння на спину .
Типи спинальних пошкоджень
Травмування спинного мозку далеко не завжди неодмінно супроводжує кожне порушення хребта. І навпаки, бувають ситуації, коли спинний мозок постраждав без порушень безпосередньо кісткового хребта. Однак, при зверненнях постраждалих травматологи переважно фіксують саме ПСМТ (хребетно-спинномозкова травма), в якій природно поєднуються спинномозкове порушення та ТП. Нейрохірургія та травматологія класифікують такі види ПСМТ:- Закрита або відкрита ТП — варіант залежить від зовнішніх факторів рани: чи порушена цілісність шкірного покриву та м’язових тканин чи ні.</ li>
- При ТП пошкоджені крижовий сегмент хребетного стовпа, його поперековий, грудний або шийний відділ. Багаторівневою поразкою називається ТП, при якій пошкоджено декілька ділянок, а при виявленні порушень у кількох хребцях ТП вважається множинною.
- ТП торкнулася виключно м’які тканини – судини або гіподерму (підшкірно-жирова клітковина). Такий варіант можливий при короткочасному силовому впливі об’єкта, що ушкоджує.
- Тривалий вплив об’єкта, що тягне, викликає зачіпні сухожилля, зв’язки і м’язи фізіологічні порушення – розтягування і дисторсії. Розриви та надриви зв’язок також входять у цю категорію ТП.
- При стійкому розбіжності суглобових зчленувань виникає вивих, який класифікується як неповний або підвивих при незначній розбіжності поверхонь. У поєднанні з переломом фіксується вже ускладнений вивих.
- Кістка втрачає свою цілісність при переломі хребця. Залежно від будови та структури кожен елемент має свій особливий тип перелому. Атлант (перший шийний хребець) – його пошкодження характеризується переломом однієї дуги або забезпечує обертання всього черепа навколо осі атлантоаксіального суглоба. Перелом другого шийного хребця називають порушенням зуба аксису, що нерідко поєднується з тріщиною хребцевої дуги.
- При вертикальній компресії та порушенні хребетних тіл відбувається ТП типу А, можливий при сильному ефекті здавлення.
- Ушкодження зв’язок, суглобів, хребцевих відростків, дуг і ніжок під дією сильного розгинання, згинання, розтягування формують категорію ТП типу В.
- Ротаційні ТП типу С – це найбільш важкі порушення, що відбуваються з розтяжкою, скручуванням і тиском одночасно. У такій ситуації переважно порушується сегмент, що складається з двох хребців і міжхребцевого диска, що знаходиться між ними.
Симптоми травм хребта
- У місці ТП виникає больовий синдром. Чим більший набряк і гематома, тим гостріше відчувається біль. Це відбувається через більш інтенсивне розтягування м’язових, клітинних тканин та компресії. При вивиху болить суглоб, викликаючи помітні обмеження порівняно з нормальним рухом здорового органу. Неприродність у положенні тіла свідчить про перелом.
- Неприродні положення голови сигналізують про ТП в шийному відділі. Проявляється хворобливістю при русі шиєю, у її набряклості та деформаціях. Також характеризується напругою м’язів, болем, що посилюється при пальпації.
- Практично безсимптомними бувають ТП поперекового відділу, але при русі в місці перелому можливі гострий біль оперізувального типу і різі в животі. Такий синдром пов’язаний із сильним перенапругою черевних та поперекових м’язів.
- Рівень ураження і його ступінь безпосередньо впливають на симптоми порушення спинного мозку. Діагностується рефлекторна активність різних сегментів. Ступінь травмування коливається в симптоматиці від повного знерухомлення до м’язової слабкості та поколювання в окремих ділянках.
Наслідки спинальних травм
На ранньому етапі постраждалий часто іммобілізований, відчуває сильний больовий синдром. , а деяких випадках загрожує остеомієліт — запалення можливе при попутної інфікованості. Надалі нерідкі перманентні болі, запалення переходять у хронічне захворювання, викривлення спини, сколіоз. Скорочення м’язової сили неминуче при пошкодженні спинного мозку, а в найгірших варіантах посттравматичної динаміки — атрофія м’яких тканин та м’язів, патології внутрішніх органів, спастичні симптоми і навіть повна паралізованість. Наголосимо, що на початку лікування важко точно діагностувати неповну від повної травмованості спинного мозку. Для ТП характерні суттєві психоемоційні та соціальні наслідки. Спинальна травма здатна тотально змінити на гірше всю життєдіяльність постраждалої людини. Крім того, що особливо важливою є адекватна соціальна адаптація, яку часто здатний надати лише такий спеціалізований реабілітаційний центр як R-Clinic, необхідно пам’ятати про побутову і гігієнічній опіці, оскільки інвалід у більшості випадків позбавлений самостійності в цих моментах своєї не дуже райдужної повсякденності. Відновлення після ТП здатне тривати досить тривалий період часів, коли нерви межі у хворого, а й у його оточення. Важлива когнітивно-поведінкова терапія та консультації кваліфікованого психолога, невролога та допомога, яку здатний надати мануальний терапевт. Фізіотерапія та ЛФК (лікувальна фізкультура) здатні відіграти вирішальну роль у процесі оздоровлення. Депресія, апатія і фрустрація можуть перерости в деменцію (недоумство), якщо травмований відноситься до людей з особливими потребами, які досягли поважних років. Не можна нехтувати жодним методом, який має сучасна реабілітаційна практика, що успішно поєднує медикаментозне лікування з психологічними програмами відновлення після травми хребта.
- Зі спинного мозку між хребцями виходять 31 пара відростків — це спинномозкові нерви. У свою чергу кожна пара відростків спинномозкового нерва поділяється на два корінці: а) передній або руховий корінець; б) задній або сенсорний корінець.
- Сенсорні або чутливі корінці спинномозкових нервів передають з різних сегментів організму людини в його головний мозок відчуття, які породжує сенсорика тіла — становище верхніх та нижніх кінцівок (рук та ніг), вібрацію, температуру, больовий синдром тощо.
- За допомогою рухових корінців, у свою чергу, головний і спинний мозок людини передають його м’язам і тканинам, що обволікає кістки скелета, команди, що дозволяють контролювати статику та рух людського тіла.
Глухов Євгеній Ігорович
медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт
Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.
Осовський Ігор Сергійович
старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки
Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.
Білий Євгеній Ігорович
Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.
Базей Богдан Миколайович
Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?
Замовте зворотний дзвінок зараз!
Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту