Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Плавання у дитячому віці: реабілітація у воді

Дитяча реабілітація налічує не так багато дієвих і доведено безпечних практик, які б аргументовано рекомендував до користування медичний центр R-Clinic. Так, масаж не завжди рекомендується, коли дитина ще не досягла тримісячного віку або його вага менше трьох кілограмів. Проте, буквально з перших днів життя дуже корисно застосовувати грудничкове плавання, про яке безумовно добре відомо сучасним мамам та татам. Ось цей спосіб пізнання себе і законів навколишнього світу на стартовому етапі дуже корисний і безпечний, тому що фактично новонароджений потрапляє до нас з рідкого середовища, в якому він знаходився протягом усього пренатального періоду. Тому цілком резонно, що вода на той момент все ще рідніша для нього стихія. Рідніше, ніж повітряний простір, де ми всі перебуваємо, навіть залишаючись на землі. Природне прагнення малюків плисти використовує сьогодні вже успішно використовує підтримуюча і реабілітаційна фізіотерапія.

Гімнастика у воді — кому рекомендується, в чому користь та особливості

Користь водних вправ немає сумнівів. Крім того, що малюк оздоровлює свій організм, нормалізує кровопостачання ніжних судин і капілярів, правильно формує м’язові тканини, він ще й розвиває на додаток дрібну моторику, тому що рухається у воді повністю, і крихітні пальчики теж. «Рухливий у рухливому», — коротко описав капітан Немо професору Аронаксу свій підводний корабель «Наутілус» (герої роману французького класика пригодницької літератури ХІХ століття Жюля Верна «20 тисяч льє під водою»). Цитата прекрасно підходить для опису того феномена, який собою являє немовля, що пливе. У цей момент він непомітно собі посилює кровопостачання, живить киснем всі органічні тканини, включаючи мозок, і, навпаки, помітно згладжує м’язовий тонус.

Маніпулювати дитиною у воді з користю йому самого дуже результативно і зовсім нескладно. Ефект досить відчутний у різних аспектах формування дитячих органів – помітно зміцнюється серцевий та судинний апарат, легені збільшуються в обсязі, імунітет нарощується, тіло загартовується, стає більш стійким до фізичних навантажень, налагоджується робота ШКТ (шлунково-кишковий тракт). Особливо це помітно при дитячих кольках і газоутворенні – перистальтика кишечника приходить у норму. Також покращується настрій, апетит та немовля стає спокійнішим, добре спить уночі, незважаючи на обов’язковий денний відпочинок.

Відхилення, при яких призначається немовлячне плавання:

  • гіпертонус;
  • гіпотонус;
  • кривошия;
  • аутизм;
  • невралгії;
  • дитячий церебральний параліч (ДЦП);
  • залишення в загальному розвитку.

Зрозуміло, існують спеціальні техніки водної поведінки, наприклад – занурення з головою, пронирування та інші. Подібні техніки часто критикують педіатри. Існує поширена думка, що не так вже й потрібно немовлятам плавати. А деякі вважаю, що воно навіть протипоказане і завдає шкоди.

Достатньо значущі аргументи, які наводять противники грудничкового плавання, виглядають так:

  • Ситуації, в яких дитина затримує дихання при зануренні, а також його здатність утримуватися на плаву — це лише рефлекторний захист, даний самою природою. Інструктори дитячого плавання насправді лише симулюють небезпеку: використовують імітацію критичного становища малюка на воді, яке автоматично включає рефлекси. Штучне відтворення небезпечної ситуації викликає у дитини стрес, що не дозволяється ні за яких, навіть найпозитивніших преференцій для її здоров’я.
  • Дехто вважає, що рефлекторна затримка дихання при зануренні у воду — це свого роду атавізм, який з часом неминуче згасає. Отже, якщо втрата такої якості виглядає цілком природно, то зовсім не потрібно вступати в конфлікт із природним процесом і утримувати (знову ж таки штучно) цю здатність.
  • Не цілком науково обґрунтованим виглядає такий аргумент, що плавальні навантаження для крихти, який не те що ходити, а навіть повзати не почав, зовсім не потрібні. Прихильники цієї точки зору стверджують, що навантажувати маленьку людину з перших тижнів її життя зовсім не обов’язково.
  • Проковтування води, обробленої будь-якими препаратами біологічного захисту, може стати причиною отруєння.
  • Ванни та басейни громадського користування є епідеміологічною небезпекою. Інфекції, яких велика кількість живе у вологих середовищах будь-де, можуть призвести до запального процесу в дихальній системі, викликати вірусні отити і негативно вплинути на імунітет.

Які існують медичні протипоказання?

  • Вакцинування -треба переконатися, що не виникло найменших ускладнень, на шкірному покриві відсутні ознаки негативної реакції організму. Для моніторування самопочуття вакцинованої дитини знадобиться щонайменше кілька днів.
  • Надмірне скупчення рідини в головному мозку (гідроцефалія).
  • Неінфекційна патологія головного мозку (падуча, епілепсія).
  • Захворювання шкірного покриву (грибок, псоріаз, дерматит).
  • Рани, порізи, подряпини.
  • Підвищена температура, запалення внутрішніх органів, інфекційні недуги.
  • Вроджена вада серця у важкій формі.
  • Кістково-м’язові травми, забиття, вивихи, дисфункції опорного та рухового апарату.
  • Алергія, висипання на шкірі або схильність до алергічних реакцій на бактерицидні препарати — найчастіше в громадських басейнах використовуються досить сильні реагенти для знезараження води масового користування.

Плавання, купання, будь-які водні процедури дуже корисні!

Всі ми розуміємо, що купатися і плавати корисно всім, і немовлятам, у тому числі. А ось не враховувати особливості дитини, специфіку її розвитку, невірно займатися водними маніпуляціями, не дотримуватись методики — це неправильно і може завдати малюкові шкоди. Кваліфікований невролог, що представляє медичний центр R-Clinic, досвідчений педіатр або нейрофізіолог небезпідставно вважають, що примус крихти до пірнання в деяких випадках призводить до короткочасного, проте досить чутливого, дефіциту кисню в тканинах головного мозку. Як позначиться гіпоксія на самопочутті дитини на майбутнє — передбачити неможливо. Так як це в будь-якому випадку для малюка стрес, то наслідки швидше за все негативні. Такі дії здатні призвести до перезбудженого стану нервової системи, який виявлятиметься протягом багатьох років. Або ж суттєво послабити імунну систему, стати причиною частих захворювань або призвести до будь-яких форм хронічних патологій. Тому тут питання залишається відкритим. Існують цілі спільноти прихильників пологів у воді та наступним практикам, що включають плавання та пірнання, проте сучасна медицина не склала однозначної та безапеляційної думки з цього приводу. Найголовніше враховувати всі супутні фактори, звертати пильну увагу на своє чадо і скрупульозно фіксувати всі можливі реакції та прояви в ході будь-яких занять фізіотерапією та ЛФК (лікувальна фізкультура), а також консультуватися у знаючих та підготовлених медиків.

З чого починається немовлячне плавання?

Отже, розпочати підготовку необхідно з консультації у кваліфікованих спеціалістів. Фізіотерапевт, реабілітолог і невропатолог складають висновок про поточний стан організму малюка і визначають чи немає будь-яких ризиків, щоб унеможливити найменшу ймовірність того, що дитина отримає негативний досвід водних процедур. Після цього узгоджується графік, яким проходять заняття. Переважно спочатку це не більше двох разів на тиждень, але поступово можна нарощувати частоту сеансів бальнеотерапії тоді, якщо не спостерігається жодних побічних ефектів від цих занять.

Коли Ви зберете всі необхідні аксесуари і прийдете займатися, то бальнеотерапія перестане бути для Вас загадковим словом і Ви зрозумієте, що звернулися на вірну адресу. На старті, коли крихітці лише кілька місяців від народження, плавання проходить у ванній подібній до тієї, якою користуються в переважній більшості наших сімей, але перевершує їх у ширину, а також у глибину.

Починаючи з піврічного віку, дитина стає настільки досвідченим і великим плавцем, що його переводять у басейн, де відбуваються колективні заняття у дітей. Індивідуальна ванна для Вашого сина чи доньки стає занадто малою, тому такий переклад цілком обґрунтований. Для тих, кому це доступно за ціною (вартість немовлят з інструктором досить індивідуальна залежно від комплексу або персональних умов), можна відвідувати приватні заняття або запросити інструктора додому. Це завжди дорожче, ніж загальні групи водних процедур для малюків.

Коли оптимально розпочати немовлячне плавання?

Нагадаємо, що з того самого моменту, коли крихта прийшов у цей світ, у нього до тримісячного віку ще зберігається внутрішньоутробна здатність затримувати дихання під час занурення у воду з головою або попадання вологи на губи та рефлекторну навичку плавання. Експерти вважають, що при грамотному підході, що застосовує ергономічні та науково обґрунтовані методики, перевести плавальні рефлекси у доросле життя та зробити повністю усвідомленими для підростаючої особистості. Згідно з експертною думкою, багаторазово перевіреною на практиці, старт заняттям необхідно дати до двох місяців життя немовляти, оскільки після трьох місяців плавальна здатність починає неминуче згасати і до чотиримісячного віку фактично зникає. Оптимальним вважається період після того, як остаточно загоїлася пупкова ранка від другого до четвертого тижня з народження дитини.

Дивне ставлення до дитини – запорука успіху!

Реакції дитини який завжди зрозумілі. Під час занять малюк може сміятися і плакати, але точно дізнатися, чи подобається йому те, що він відчуває під час купання, здатне лише чуйне батьківське серце. Деякі дітки ніби ціпеніють під час запливу і дуже важко точно визначити навіть тінь емоції. Допомогти може лише сконцентрована увага. Слух і зір мають бути звернені лише на крихту, який робить на такому ранньому етапі своєї життєдіяльності такі важливі дії. Орієнтуватися потрібно лише на бажання, які виявляє молодий плавець. Вже в першу чергу доступно коригувати програму занять так, як цього вимагає реабілітація та профілактика, сплановані після точної діагностики.

Дуже показано спільне купання та плавання батьків та дитини, якій при такій постановці питання дуже спокійно та комфортно.

Позитивний заряд емоцій — головне значення всіх процедур. Якщо Ви помічаєте, що маніпуляції у воді приносять дитині радість, то однозначно все гаразд. Сльози та примхи свідчать про протилежне. У такій ситуації краще відкладіть заняття і поверніться до нього на більш сприятливу хвилину. Однак, слід зазначити, що такі випадки трапляються вкрай рідко. Діти люблять і прагнуть плавати – надайте їм цю можливість!

Додамо, що не слід обов’язково добиватися якихось вражаючих результатів. Головний результат – та безперечна користь, яку принесе кожній міцній дитині плавання в немовлятному віці. Це не якась революційна технологія, а досить перевірений багатьма поколіннями метод. Почніть з кроку у воді та завершіть сеанс вправою з іграшкою. Присутність знайомого предмета, наділеного позитивною конотацією, формує гарний настрій та привносить у процедуру ігровий елемент. Все разом справляє позитивний ефект, який найкраще гіпотез характеризує грудничкове плавання.

Плавальний басейн відомий сучасній цивілізації вже кілька тисячоліть. Найдавнішим вважається гідротехнічний резервуар у Пакистані, який налічує близько 4-5 тисяч років існування. Він являє собою споруду довжиною 12 м, заглиблену в ґрунт на 7 м. Стінки його складаються з обпаленої глиняної цегли, скріплених одна з одною герметизуючим складом на основі смоли. На сьогодні ми поділяємо криті та відкриті басейни, а також ті, які призначені для спортивних змагань (плавання різними стилями на швидкість, стрибки у воду, водна аеробіка та хореографія, водне поло, синхронне плавання тощо) або просто для купання. Зрозуміло, існує такий різновид, як дитячий басейн. Глибина його від 1 м до 1,5 м. У ньому проводяться заняття для найменших, у тому числі для немовлят. Після закінчення перинатального періоду, під час якого майбутня доросла людина перебуває у вигляді ембріона у навколоплідній рідині, для новонародженого цілком природно знову опинитися у «рідній» стихії. Хоча, за великим рахунком, його дії швидше нагадують гімнастику у воді, а не плавання як таке, користь таких сеансів не викликає сумнівів, що широко підтверджує загальносвітова педіатрія.
Рухові дії людини в той час, коли вона знаходиться у воді, припускають певні рухи руками, ногами і тулубом, здійснюючи які вона залишається на плаву (як на воді, так і під водою). Цей процес і називається плавання (підвид — підводне плавання). Плавати можна з метою провести спортивні змагання, тобто наввипередки: кількість учасників обмежує тільки водоймище або басейн, в яких реалізується змагання, за своїм розміром, а також правила запливу, що виражаються в стилі плавання та в відстані, встановленої для проходження. Існує синхронне плавання, коли група плавців синхронно виконує у воді будь-які фігурні схеми симетричної форми. Крім того, що доступний спорт у воді (перегони, стрибки, водне поло, регбі тощо), плавати можна для оздоровлення та просто для задоволення. І в тому, і в іншому випадку ефект завжди позитивний.
Одним з основних джерел радості для малюків у спеку є купання. Влітку надзвичайно затребуваний басейн для дітей, у якому можна не просто плескатися на втіху, а також вчитися плавати і займатися оздоровчою гімнастикою. Каркасний дитячий басейн (він же наливний басейн, який може бути і без каркаса, але меншого розміру) є якимось аналогом невеликої природної водойми, переважно круглої форми (рідше овальної або фігурної). Стінки такої «купальні» можуть бути з твердого пластику, з м’якого вінілу, з еластичної ущільненої клейонки для маленьких діток. Надувний басейн також для крихіток — крім того, що в ньому дітки купаються, він може бути сам по собі плавальним засобом у великому, «дорослому» басейні або в природному водоймищі (море, озеро, ставок, струмок).
Переважна більшість дітей просто любить літню пору року, коли погода та обставини схильні до ігор і розваг. Багато дітей дуже люблять плавати, а для немовлят це чудова пора пристраститися до водних процедур і потихеньку навчитися триматися на воді за допомогою мам та тат, бабусь і дідусів, старших братів і сестер, дядька і тітки. Басейни для дітей вкрай важливі та бажані, оскільки поява басейну на галявині біля будинку або на пісочному пляжі означає багатогодинне купання. Дитячі басейни оригінально розфарбовані, мають різноманітну форму та розміри. Є надувні басейни для дітей водотоннажністю 15 л з навісами від сонця, а каркасний басейн вже для старших і більших діток, хоча для немовлят і новонароджених пригодиться будь-яка модель — все одно їх не спускають з рук люблячі і уважні батьки. Зрозуміло, перш ніж розпочати, потрібно отримати кваліфіковану консультацію спеціаліста. Педіатр або дитячий невролог здатні проінструктувати молодих батьків і матерів про те, як поводитися з дитиною на воді — насамперед це стосується виконання техніки безпеки та до того, щоб не завдати шкоди крихкому організму крихітки надто різкими вправами та рухами. Вважається, що дуже непогано, якщо басейни для дітей оснащені дном з рифленою поверхнею, що знижує ефект ковзання підошвами ніг, а також спеціальним клапаном для зливу води.
Дитяча реабілітація на ранніх стадіях розвитку малюка часто включає грудничкове плавання. Як правило, ця популярна фізіотерапія стартує раніше, ніж лікувальний масаж. Масажні маніпуляції допускаються тоді, коли дитина достатньо зміцніла і набрала певну вагу. А водні процедури для малюка природні — в недавній перинатальний період він знаходився в оточенні навколоплідних вод, тому це середовище йому близьке і добре знайоме. На цьому принципі будується і така техника, що набирає популярність в останні десятиліття, як пологи у воді. Дитині простіше переміститися в подібне внутрішньоутробне середовище, яке небагато відрізняється за рецепторними відчуттями, але родовий стрес набагато менший або взагалі відсутній. Для матері процес народження малюка полегшується тим, що вона здатна прийняти будь-яку максимально зручну позу і народжувати вертикально — небезпідставно вважається, що таким чином поява дитини на світ помітно оптимізується. Самі по собі будь-які водні процедури зміцнюють організм малюка, що формується, корсет м’язів, дрібну моторику, загартовують шкірний покрив, покращують метаболізм і регенерацію. Грудничкове плавання помітно знижує тонус, масажує м’язові тканини, посилює насичення органів киснем, покращує кровопостачання та загальний кровообіг. Водні маніпуляції з немовлятами прості та доступні для більшості українських сімей, а результат — чудовий. Імунна та серцево-судинна системи стають міцнішими, легені збільшуються в обсязі, перистальтика кишечника нормалізується (усуваються коліки, запори, зайве газоутворення), нічний сон та апетит стають стабільнішими. Прямими показаннями до застосування лікувального плавання в дитячому віці вважаються аутизм, ДЦП (дитячий церебральний параліч), кривошия, гіпотонус та гіпертонус м’язових тканин, різноманітні неврологічні порушення.
Користь плавання для дітей різного віку є незаперечною. Також має велике значення для зростаючого організму те, що дає басейн грудничку. Водні процедури дозволяють органам та кінцівкам крихітки плавно звикнути до навантажень, є профілактикою ГРЗ (гострий респіраторний розлад), сприяють загальному розвитку, зокрема, формують навички вербального та невербального контакту з оточуючими людьми. Спілкування з батьками — дуже важливий фактор створення психоемоційної стабільності немовляти, що забезпечує відчуття спокою та відчуття радості. Таке проведення часу, як заняття плаванням, допомагають матері та дитині краще дізнатися один одного, налаштуватися на одну «хвилю» в емоційному плані, комунікувати в гармонійній обстановці, що сприяє сімейному оздоровленню. Що стосується профілактики, лікування неврологічних відхилень та відставання у розвитку у дітей, то ефект занять водними процедурами в басейні добре доведений багаторічними практиками. Призначення особливої водної гімнастики, масажу та ЛФК (лікувальна фізкультура) слідує після вивчення анамнезу та обстеження, яке проводять кваліфікований педіатр та невролог, що представляють надійний медичний центр.
Напрямок на грудничкове плавання в місті Одеса можна отримати в місцевій районній поліклініці або звернувшись до спеціалізованого медичного центру. Необхідно пройти огляд та отримати призначення, яке має право видати кваліфікований невролог, реабілітолог, педіатр. Надалі займатиметься малюком безпосередньо фізіотерапевт або мануальний терапевт, який має відповідну спеціалізацію та досвід роботи з дітьми в басейні. Потім батьки дізнаються графік занять та які необхідні аксесуари. Перші заняття немовляти з плавання проходять у спеціальній ванні, що дещо глибше і ширше за ті, які ми всі використовуємо вдома. Приблизно з піврічного віку немовля може перейти в загальний басейн, в якому займаються старші дітки. Мамі та татові, супроводжуючим малюка, неодмінно знадобиться довідка про стан здоров’я та персональний огляд дерматолога. Грудничкове плавання (Одеса) також практикується в індивідуальному порядку, що передбачає відвідування фізіотерапевта в домашніх умовах. Тоді фахівець із плавання немовлят приходить до Вас додому, але персональні заняття оплачуються вже за комерційними розцінками.
Молоді батьки, як правило, не цілком впевнені в тому, як часто водити немовля в басейн, якщо є така необхідність або просто бажання гармонізувати процес формування організму новонародженого. Зрозуміло, насамперед потрібно відвідати дитячу поліклініку чи надійний медичний центр, у якому кваліфікований педіатр чи невролог ознайомиться з поточним станом немовляти та надасть відповідні рекомендації. Спочатку дитячий лікар або невропатолог здійснить огляд маленького пацієнта, вивчить поточний анамнез і направить додаткову діагностику у разі, якщо є така потреба. Переважно на питання як часто водити немовля в басейн слід стандартна відповідь — 3 рази на тиждень найкраще. Можна займатися і 2 рази на тиждень, але головне в цьому питанні — регулярність. Постійність водних процедур однозначно гарантує зміцнення імунної, серцево-судинної, дихальної та травної систем, а також сприяє гармонійному розвитку кістково-м’язового каркасу.
Молоді батьки і матері часто цікавляться: кому показано груднічкове плавання. На це питання є однозначна відповідь — практиктично всім малюкам, у яких відсутні протипоказання до водних маніпуляцій. Процедури у воді є гімнастикою, в ході якої малюк розвиває дрібну моторику і посилює імунний захист організму. Зазначимо, що органи серцево-судинної та центральної нервової системи також краще розвиваються, покращується кровопостачання та кровообіг, краще працює опорний та руховий апарат. Крім того, стабілізується апетит і стає спокійнішим нічний сон, краще налагоджується обмін речовин. Дитина стає фізично сильнішою, нарощуючи не тільки витривалість до фізичних навантажень, а й гнучкість, координацію та кмітливість. Важливим є також контакт з батьками, який помітно гармонізує психоемоційне тло немовляти.
Молоді батьки нерідко цікавляться тим, коли можна починати грудничкове плавання. Знаючі педіатри небезпідставно вважають, що вже через 3 тижні після народження — з того моменту, коли пупкова ранка, що залишилася після обрізання пуповини, заживе. Початковий досвід малюк може отримати в домашній ванні, а вже після 2 місяців від роду доступно переходити в басейн для немовлят, де з ним займається спеціальний інструктор, мануальний терапевт, невролог або рефлексотерапевт.
Останнім часом все більшу популярність серед молодих батьків і матерів набирає таке розвиваюче та оздоровче заняття для немовлят, як груднічкове плавання: скільки разів на тиждень проводити ці корисні маніпуляції? На думку провідних педіатрів, нетривалі сеанси водних процедур для малюків рекомендується здійснювати 3 рази на тиждень, якщо немає причин робити це частіше. Основний фактор, на якому наголошують невропатологи та дитячі лікарі, полягає в тому, щоб заняття ці були регулярними. Малюк звикає до таких маніпуляцій так само, як і його організм, що зростає, який освоюється в цьому благотворному середовищі, і тоді постійні заняття йдуть на користь для його м’язового каркасу, імунної системи та судинного апарату.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту