Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Реабілітація після черепно-мозкової травми (ЧМТ)

Рання комплексна реабілітація при черепно-мозковій травмі у поєднанні з фармакотерапією дає найкращі результати. Метою є відновлення повної фізичної та психічної працездатності пацієнта. Оптимальні результати у стаціонарній реабілітації можуть бути досягнуті лише за її проведення мультидисциплінарною реабілітаційною командою – травматологом, нейрохірургом, фізіотерапевтом, неврологом. Спільна розробка програми відновлення після тяжкої ЧМТ модифікується з урахуванням отриманих результатів. Лікар-травматолог відповідає за медикаментозне лікування, а участь інших фахівців потрібна при виникненні будь-яких проблем зі здоров’ям.

Чим загрожують черепно-мозкові травми?

Тяжкі форми травм мозку можуть призвести до інвалідності. Наслідки ЧМТ бувають найрізноманітніші: раптові втрати свідомості, порушення когнітивних і сенсорних функцій (зір, нюхи , слуху), парези та паралічі з надмірною м’язовою напругою, посттравматична епілепсія, порушення мови та артикуляції. Будь-які травми голови не можна недооцінювати, оскільки вони можуть бути дуже небезпечними!

Черепно-мозкова травма: реабілітація

У разі несвідомого стану, коли пацієнт не може самостійно дихати, він потребує підключення до апарату штучної вентиляції легень. У цей час реабілітаційні заходи зводяться до пасивних вправ на кінцівках, що перешкоджають атрофії м’язів. Проводять їх у повільному темпі 2 рази на день (в середньому 20 хвилин). На додаток до пасивних вправ використовуються також профілактичні методи відновлення після ЧМТ – для запобігання розвитку пролежнів та запальних змін у дихальній системі. До таких методів належать:
 • Дотримання правил гігієни та чистоти ліжка хворого.
 • Корекція та зміна положення тіла пацієнта – це запобігає появі контрактур, деформацій та посиленню парезів.
 • Застосування дихальної гімнастики – вправ, які передбачають тиск на грудну клітину, підйом обох верхніх кінцівок у поєднанні з відведенням у сторони під час вдиху, а потім опусканням та приведенням їх у вихідне положення на видиху.</li >
Вправи ЧМТ реабілітації проводяться відповідно до їх методики, за умови відсутності протипоказань, якими можуть бути: гостре запалення або підвищена температура. черпено-мозкова травма, реабілітація після ЧМТ, відновлення на стаціонарі, Одеса, ЛФК, кровопостачанняКоли хворий приходить до тями і може сам дихати, виконуються процедури регенерації та компенсації. Регенеративно-компенсаційний період спрямований на усунення наслідків тривалого лежання та іммобілізації. Це відбувається за рахунок застосування активних вправ у помірному темпі та повному обсязі рухів. Вони покращують кровопостачання та трофіку тканин. Однак пасивні та дихальні вправи не варто припиняти. Основне завдання дихальної гімнастики – виробити звичку правильного дихання. Хворий повинен дихати таким чином, щоб під час вдиху живіт піднімався, а при видиху опускався. Вдихати лише носом, видихати ротом. Наступним етапом реабілітації після ЧМТ є прямоходіння. Процес вертикального положення здійснюється відповідно до методичних принципів – пацієнт поступово переходить із положення лежачи в положенні сидячи на ліжку. Наступний крок – стояння біля кушетки за допомогою реабілітолога. Після цього він вчиться ходити, тримаючись за поручні, а потім із використанням ходунків і, нарешті, самостійно.

ЛФК при черепно-мозкових травмах

Різноманітність видів черепно-мозкових травм призводить до того, що фізіотерапія набуває різних форм залежно від випадку та поточного стану хворого. Серйозні травми голови, які призвели до утворення гематом, лікуються лише хірургічним втручанням. І лише після цього можна розпочинати процес фізичної реабілітації. Професійна фізіотерапія має індивідуальний характер для кожного випадку. При роботі з неврологічними пацієнтами терапевти використовують методики Бобата, які впливають на втрачену або ослаблену функцію певної частини тіла або групи м’язів.

Медикаментозна реабілітація при ЧМТ

При лікуванні черепно-мозкової травми у гострій фазі призначається Церебролізин (30-50 мл на добу), у пізнішому періоді препарат застосовується у малих дозах (до 10 мл на добу). Церебролізин ефективний у постраждалих із середньою ступенем тяжкості ЧМТ. При легкій формі проводиться консервативна терапія: ноотропи, анальгетики, седативні засоби та вітаміни групи (В).

Реабілітаційний центр після ЧМТ в Одесі

Фахівці медичного центру R-CLINIC, виходячи з стану організму та моторики хворого, складуть відповідну програму реабілітації. Види вправ та обладнання підбираються відповідно до індивідуальних потреб пацієнта. Правильно підібрана реабілітація після черепно-мозкової травми дозволяє відновити втрачені або пошкоджені ЧМТ функції.

Обтяжена наслідками ЧМТ є одним з найбільш делікатних і непередбачуваних кейсів у плані необхідності забезпечення надійної профілактики та усунення ускладнень, тому успішна реабілітація після черепно-мозкової травми проводиться виключно компетентними фахівцями, що володіють та досвідом. Особливо важка ЧМТ здатна стати причиною розладу в роботі ЦНС (центральна нервова система), опорної та рухової систем, головного мозку, порушити функціонування життєво важливих органів, пошкодити тканини та викликати незворотні деструкції на клітинному рівні. Після того, як стан постраждалого стабілізується безпосередньо після інциденту, буде знятий больовий синдром і його свідомість достатньо проясниться, потрібно почати відновлення. Правильно підібрана та продумана реабілітаційна програма обов’язково має використовувати такі заходи:
 • налагодження функцій опорно-рухового апарату;
 • стабілізація психоемоційного фону;
 • максимальне згладжування больових відчуттів;
 • розробка дрібної моторики:
 • усунення мовної дисфункції;
 • реновація когнітивних здібностей.
Реабілітаційна опіка ослабленого підопічного та відновлювальні процедури, які застосовують у спеціалізованій установі, включають такі ефективні маніпуляції:
 • голкорефлексотерапія;
 • магнітотерапія;
 • електротерапія;
 • масаж;
 • ЛФК (лікувальна фізкультура);
 • дихальна гімнастика;
 • електростимуляція;
 • когнітивно-поведінкова терапія;
 • психоаналіз;
 • дієтотерапія;
 • фітотерапія;
 • медикаментозне лікування.
Чим раніше починається відновлення після черепно-мозкової травми, тим ефективніше її заходи, тому реабілітація після чмт в домашніх умовах означає скоріше найстаріший її етап, коли в стані спокою (якщо інцидент стався вдома або поблизу) купуються болючі відчуття і надається необхідна патронажна допомога. Надалі родичам та близьким людям постраждалого необхідно усвідомити той факт, що для повноцінної реновації втрачених функцій його організму та стабілізації психоемоційного стану необхідний кваліфікований догляд та реабілітаційна програма, що реалізується професійними невропатологом та мануальним терапевтом. У відновлювальні процедури, як правило, включені:
 • фармакотерапія;
 • інфузійна терапія;
 • рефлексотерапія;
 • масаж;
 • електрофорез;
 • електросон.
Необхідно дуже серйозно поставитися до реабілітації після травми голови і черепа, так наслідками нерідко стають часті запаморочення, сильний головний біль, втрата пам’яті і слуху, розлад сечостатевих, рухових та опорних функцій організму, недоумство, тривожність, депресія, інсомнія та посттравматичний синдром. Часто необхідний цілодобовий та денний стаціонар, тому що часто потрібне спостереження не тільки невропатолога, невролога, а й психолога та рефлексотерапевта, які допомагають підопічних відновити самостійність у побуті та в питаннях особистої гігієни, а також у такому важливому аспекті повсякденності, як соціальна адаптація здатність до нормального спілкування з оточуючими людьми.
Переломи та травми, які наздоганяють наших співгромадян у різних життєвих ситуаціях, часто пов’язані з віковими патологіями. Запаморочення, втрата свідомості, незручність у абсолютно, здавалося б, безпечній обстановці призводить до того, що згодом настійно стає необхідною реабілітація після чмт. Що потрібно усунути у посттравматичному стані?
 • Опорна та рухова дисфункції;
 • «Сутінковий» стан психіки;
 • Зняття больових відчуттів;
 • Реновація дрібної моторики;
 • Відновлення роботи мовного апарату;
 • Відновлення здатності адекватно мислити і висловлюватися.
Цілком справедливо вважається, що постраждалий потребує патронажної опіки, яку здатні надати професійні доглядальниці. Кваліфікований психотерапевт налагодить когнітивні функції після струсу мозку, невропатолог сформує індивідуальний комплекс вправ ЛФК (лікувальна фізична культура), а досвідчений мануальний терапевт забезпечить масаж, який поверне нормальне кровопостачання як кінцівкам, а й голові. Все це можна досягти в тих умовах, які надає денний стаціонар реабілітаційного центру. Спеціальні тренажери та перевірені відновлювальні програми здатні буквально творити дива. Самостійно таку реабілітацію після чмт реалізувати фактично неможливо, оскільки важливі цілодобове спостереження стану травмованого громадянина чи громадянки та компетентні призначення процедур та медикаментів, здатних повернути колишні здібності організму та забезпечити стабільну життєдіяльність.
За деяких обставин, наприклад, після досягнення поважного віку, людина може бути травмована в абсолютно «нешкідливій» ситуації. Причиною цього може стати вікове захворювання, таке як остеопороз, серцево-судинна недостатність, незручність рухів, пов’язана з ослабленням роботи опорної та рухової систем, інсульт, інфаркт або будь-який інший напад хронічної чи невиліковної патології. Перелом кінцівки, ключиці або кульшового суглоба тягне за собою тривалу реабілітацію поряд з таким процесом як відновлення після черепно-мозкової травми. В останньому випадку потерпілого часто переслідують безсоння, дратівливість, тривожний або посттравматичний розлад, артеріальна гіпертензія, вегето-судинна дистонія, гіпертонія, втрата або суттєве ослаблення пам’яті, проблеми з вираженням власних відповідно погіршення контактів з оточуючими людьми, помітне послаблення функцій ШКТ (шлунково-кишковий тракт), спастичність і судоми, втрата слуху, парези, частковий і навіть повний параліч. У такому положенні вкрай рекомендований стаціонар, оскільки організму потрібні процедури у комплексі та постійний моніторинг його стану. Залежно від ступеня травмованості призначається реабілітація певної інтенсивності, здійснення якої відбувається під наглядом досвідчених фахівців — невропатолог та мануальний терапевт уважно стежать за органічними реакціями підопічного та за тим, як поступово до нього повертаються втрачені після травми здібності, а самопочуття стабілізується.
Черепно-мозкова травма небезпечна в будь-якому віці, але особливо важко передбачити її наслідки тоді, коли потерпілий досяг похилого віку. У поважному віці людина вже накопичує, на жаль, низку певних захворювань (хронічних та невиліковних), які надзвичайно ускладнюють реалізацію будь-якої реабілітаційної програми. Відновлення після чмт у людей похилого віку є дуже непростим завданням, що вимагає виконання ряду, що грунтовно дозволяють розраховувати на успіх. Наявність яких факторів визначає ефективність реабілітації після черепно-мозкової травми?
 • Денний стаціонар — нікуди не потрібно їздити: все знаходиться в одній будівлі (і процедурні кімнати, і житлове приміщення, і кабінети фахівців, і тренажерний зал для відновлення роботи опорного та рухового апаратів).
 • Цілодобове спостереження професійних медсестер і доглядальниць, які виконують всі оздоровчі призначення, проводять інфузійні маніпуляції (крапельниці, уколи), стежать за своєчасним прийомом ліків та забезпечують гігієнічну опіку тоді, коли постраждалий не в змозі це робити самостійно.
 • Збалансоване харчування, збагачене необхідними для поправки нутрієнтами: вітамінами, макро- та мікроелементами. Дієта складається індивідуально з урахуванням особистих уподобань та смаків опікуваного.
 • Щоденний огляд та коригування відновлювальної програми. Контроль самопочуття постояльця виконує невропатолог та мануальний терапевт за безпосередньої допомоги старшої медичної сестри.
 • Посильна (призначається персонально на основі актуальної клінічної картини) фізіотерапія та масаж, які покращують загальний кровообіг і подачу крові в головний мозок, що не допускають настання недоумства , депресії, прострації та розсіяного склерозу.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту