Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Неврити: види та лікування

Неврит – це захворювання периферичних нервів, що носить гострий запальний характер, при якому, разом з появою болю, спостерігається зниження або повна втрата чутливості, рухові порушення, а також парези та паралічі. Вирізняють два види невритів:
  • мононеврити – ураження окремого нерва (лицьового, очного, слухового тощо);
  • поліневрити – запалення одночасно кількох нервів.
Неврити можуть істотно відрізнятися один від одного, тому іноді буває важко встановити правильний діагноз і підібрати відповідну терапію. Проте вони мають одну характерну особливість – є наслідком вірусного чи інфекційного процесу у організмі. Нервова система при невриті дуже чутлива до будь-яких запалень.

Неврит лицевого нерва

У поразці лицевого нерва ушкоджуються його ядро, стовбур або відгалуження. Найчастішими причинами периферичного невриту особи є:
  • вірусні інфекції (зазвичай вірус оперізувального герпесу);
  • алергічні реакції;
  • спазм кровоносних судин внаслідок переохолодження.
При невриті лицевого нерва симптоми включають:
  • опущення куточка рота з боку ураження нерва;
  • неможливість змикання повік, що призводить до висихання рогівки;
  • порушення секреції сльозовиділення на стороні невриту;
  • підвищена чутливість до звуків;
  • порушення смакових відчуттів;
  • можлива слинотеча з рота.
Іноді (у 5-8% хворих) лицьовий неврит зникає через кілька місяців, часто не повністю, залишаючи асиметрію мімічних м’язів. Менш сприятливий прогноз спостерігається у людей віком від 60 років, з цукровим діабетом та артеріальною гіпертензією.

Неврит лицевого нерва: лікування

Дуже важливо швидко застосувати лікувальну фізкультуру: лампу Соллюкс, теплі компреси на область щік та вух, електротерапію. Лікування електростимуляцією слід проводити тільки в медичній установі, оскільки у разі ускладнення воно може призвести до порушення регенерації нервових волокон та контрактури м’язів. Ніжний класичний масаж також використовується для стимуляції уражених лицьових м’язів, але не для їх перенапруги. Вправи слід проводити до зникнення симптомів. Іноді за відсутності поліпшення застосовують хірургічну декомпресію нерва. Обов’язково призначається при невриті лицевого нерва медикаментозне лікування. На ранній стадії появи захворювання рекомендуються пероральні кортикостероїди (преднізолон) та високі дози вітамінів (у тому числі у вигляді ін’єкцій).

Неврит трійчастого нерва

Запалення з’являється в результаті пошкодження гілочки нерва (рідше 2 або 3). Зміни відбуваються вздовж мієлінової оболонки, тобто довкола нервових клітин. Причинами можуть бути:
  • вушний оперізувальний лишай, також відомий як «синдром Рамсея-Ханта»;
  • довго неліковані інфекції зубів або неналежним чином проведена екстракція;
  •  хронічні захворювання, у тому числі червоний вовчак.</span >
Симптоми невриту трійчастого нерва – сильний, колючий біль, котрий з’являється раптово і, як правило, на одній стороні обличчя, наприклад, в області чола, носа, щелепи чи щоки. Тривати може від кількох секунд до кількох хвилин. Гострий біль іноді супроводжується порушеннями смаку та слуху, сльозотечею, слинотечею та нежиттю. Для лікування запалення трійчастого нерва використовують протиепілептичні препарати (фенітоїн, вальпроєву кислоту або клоназепам) та опіоїди. Якщо пацієнт стійкий до будь-якого з цих препаратів, нерв можна ввести знеболювальне.

Неврит зорового нерва

Запалення зорового нерва має свої наслідки в розладах зору. Найбільш поширеною формою захворювання є ретробульбарний неврит поза очного яблука, який може бути ознакою розсіяного склерозу. Найчастіше вражає одне око. Причинами виникнення можуть бути вірусні або бактеріальні інфекції, неврологічні захворювання, аутоімунні процеси, отруєння токсичними хімічними речовинами. Симптоми невриту зорового нерва:
  • погіршення гостроти зору в одному оці;
  • біль при русі очима;
  • проблеми в розпізнаванні кольорів;
  • сильний головний біль у районі чола;
  • болючість очного яблука при дотику до очниці.
Лікування передбачає стероїдну терапію, хоча в ряді випадків можлива і повна відмова від медикаментів. Неврит зорового нерва може призвести до сліпоти, тому завжди потребує оцінки лікаря офтальмолога.

Кохлеарний неврит слухового нерва

Запалення переддверно-равликового нерва може призвести до зниження слуху та порушення вестибулярного апарату. Етіологія кохлеарного невриту остаточно не зрозуміла. Одні вважають його результатом вірусної інфекції – епідемічний паротит, кір, грип, віспа, герпес або лишай. Інші бачать причини у бактеріях – пневмококах, менінгококах. Є дані, що причиною можуть бути аутоімунні захворювання чи судинні порушення. Симптоми:
  • раптові та сильні запаморочення;
  • погіршення рівноваги;
  • проблеми з вертикальною посадкою, що супроводжуються нудотою та блюванням;
  • тимчасовий ністагм, втрата слуху або навіть повна глухота.
Ефективне лікування невриту слухового нерва полягає у призначенні ліків для зменшення вираженості запаморочення. Також використовуються протиблювотні засоби. У деяких випадках застосовують глюкокортикостероїди, антигістамінні та седативні препарати.

Лікування невриту в Одесі

Пацієнтам із запаленням периферичних нервів (неврит) на першому етапі призначається консервативна терапія та фізіотерапевтичні процедури – для зменшення болю та зниження дискомфорту. У своїй роботі медичний центр R-CLINIC для лікування невритів використовує інноваційну техніку лікування та європейського рівня сучасне обладнання новітнього покоління.

Запальний процес у нервових закінченнях, що безпосередньо відносяться до м’язів обличчя, називається неврит лицьового нерва. Зовні недуга характеризує оскал при спробі посміхнутися, очей на запаленому боці повністю не закривається, фізіономія стає несиметричною, виникає імпульсний больовий синдром. Відчувається сухість ротової порожнини та присмак металу, можливі дисфункції мови та слабкість м’язів. Дане захворювання часто стає наслідком патології головного мозку, запалення гайморових пазух, середнього вуха, черепно-мозкової травми (ЧМТ), кору, паротиту чи інших інфекцій, надмірного переохолодження. Хвороба, спричинена останньою з вищезгаданих можливих причин, називається первинний неврит. Як правило, невролог призначає для зняття набряку діуретики, водночас анальгетики та спазмолітики нівелюють біль. Ми говоримо про зняття гострого запалення, коли прописують гормони глюкокортикостероїдів та протизапальні препарати нестероїдного типу. Важливо негайно звернутися до лікаря, коли виявлено перші симптоми невриту лицевого нерва – ранній старт терапії дозволить швидше та надійніше усунути проблему. Через два тижні з початку медикаментозного лікування допускається ЛФК (лікувальна фізична культура) та рефлексотерапія.
Порушення функціональності периферичного нерва через гостре запалення називається неврит. У медичній сфері також існує поняття поліневрит, коли діагностика одночасно виявила подібну патологію відразу кількох нервів, що належать до периферичної системи організму. Найчастішими причинами недуги називають сильне охолодження голови та кінцівок, інфекцію, компресію з боку сусідніх тканин, сильний стрес та травми. Симптоми невриту виражаються у появі трофічних виразок, надмірного потовиділення, сухості шкірного покриву, набряклості та оніміння уражених ділянок. Нерідко, якщо мова про лицьові запалення, має місце параліч (парез) мімічної мускулатури, що виражається в нездатності сльозовиділення, слиновиділення, сльозоточивості і в неконтрольованому опущенні куточків рота. Як правило, фармакотерапія полягає у прийомі насамперед знеболювальних ліків, вітамінів групи B, біогенних стимуляторів. Остаточно позбутися недуги допоможе фізіотерапія. У лікуванні широко використовуються імпульсні струми, УВЧ-терапія, ультрафонофорез, кінезіотерапія та акупунктурний масаж.
Може бути уражений нерв кінцівки, лицьовий, потиличний, трійчастий або міжреберний елемент периферичної нервової системи. Неврит це запалення, ознаки якого досить індивідуальні. Те саме відноситься і до того лікування, яке найбільш переважно в кожному персональному випадку. Порушення окремих ділянок нервової системи характеризуються тим, що запущене захворювання иннервируемой області здатне викликати парез і навіть параліч. Можливий також розлад діяльності опорного та рухового апарату. Причиною недуги найчастіше стає переохолодження, інфекція, травма, а також загальна напруга у зв’язку з способом життя індивіда і стрес через вплив несприятливих зовнішніх факторів. Кістково-м’язові канали периферичної нервової системи найчастіше піддаються так званому тунельному ефекту, коли хворий відчуває оніміння, набряклість, втрату чутливості і біль, що довго не припиняється. Міжхребетна грижа та остеохондроз також є потенційними збудниками невритів за рахунок компресії, що надається по відношенню до нерва сусідніми ділянками тканин та кісток. Наголосимо, що без своєчасної терапії патологія ускладнюється і може стати тригером (спусковим механізмом) для виникнення інших недуг.
Яскраво виражений больовий синдром, оніміння і набряклість ураженої ділянки обличчя, викликані запаленням нервового закінчення периферичної нервової системи, називається неврит трійчастого нерва. Хворобу характеризують пульсуючий біль, як від розряду електричного струму, набряклість, пітливість, оніміння лицевих м’язів – міміка «дерев’яніє», куточки рота опускаються донизу, око може залишатися напіввідкритим. Виникає рясне слиновиділення та спазми м’язів обличчя, а температура тіла помірно зростає. Лікування недуги включає фармакотерапію з використанням анальгетиків та інших знеболювальних препаратів, міорелаксантів, глюкокортикостероїдів, вітамінів групи B та антибіотиків. Для відновлення функціоналу тканин та м’язів обличчя успішно застосовують фізіотерапевтичні методи – це УВЧ, магнітна та лазерна терапії, голкорефлексотерапія, акупунктурний лікувальний масаж та електрофорез. В окремих кейсах, коли описані вище методи не дають очікуваного ефекту, використовують оперативне втручання. Велике значення має реабілітація та правильно сформований відновний курс із неодмінною та регулярною ЛФК (лікувальна фізична культура).
Демієлінізуюча патологія ЦНС (центральна нервова система) відповідного фізіологічного сегмента носить назву неврит зорового нерва. У медицині цю патологію називають також первинне порушення другого черепно-мозкового нерва. У більшості кейсів у пацієнта спостерігаються такі симптоми невриту зорового нерва: його лихоманить, озноб змінюється «гарячкою», зоровий екран периферичного огляду звужується, в його центрі з’являється каламутна пляма, кольори помітно блякнуть, бачення навколишнього простору стає «сутінковим», у нерухомому оці назріває біль, а при русі переважно око болить практично завжди. Лікування цієї недуги в середньому триває до двох тижнів, але в деяких особливо запущених ситуаціях повне одужання здатне затягтися на період до двох місяців. Крім прийому медикаментів дуже корисні ЛФК (лікувальна фізкультура), лікувальний масаж і фізіотерапія – особливо електрофорез, ультрафонофорез та УВЧ-терапія. Велике значення відновлення нормальної функціональності ока має кваліфікована реабілітація.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту