Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Терапевтична стимуляція м’язів і нервових тканин імпульсами електроструму

Електростимуляція – це лікувально-реабілітаційна процедура, яка застосовується вже понад 50 років. Вона заснована на стимуляції нервів або м’язів за допомогою електричних імпульсів низької та середньої інтенсивності, що мають певну частоту, амплітуду та тривалість. Її суть у тому, що нервові волокна, стимульовані електрострумом, доставляють в спинний мозок інформацію швидше, ніж волокна, якими проходять больові подразники. Отже, біль пригнічується, оскільки ці сигнали надходять у центральну нервову систему. Електростимуляція – клінічно перевірена, не інвазивна та безпечна процедура, що має цілющі властивості. Вона сприяє зменшенню болю та набряків, скорочення та розслаблення м’язів, поліпшення хімічної та нервової провідності. У процесі лікування її можна комбінувати із прийомом лікарських засобів (анестетиків).

Методи електростимуляції у фізіотерапії

Існує два методи стимуляції електричним струмом:
 • Уніполярний – менший активний електрод (анод) встановлюється там, де нерв входить у м’яз, а більший пасивний електрод (катод) розміщується осторонь м’яза. .
 • Біполярний – використовує два менші електроди однакового розміру, розміщуючи їх у місці прикріплення м’яза.
Методика електростимуляції м’язів і нервових волокон вибирається індивідуально і повинна бути адаптована до потреб пацієнта. Під час процедури хворий сидить або приймає положення лежачи залежно від того, куди накладені електроди. Їх кладуть на просочені водою губки для кращої електропровідності. Фізіотерапевт поступово збільшує силу струму, поки не з’явиться чітке поколювання «голок». Пацієнт може відчувати певний дискомфорт, тому що струм має бути досить сильним, щоб спричинити скорочення м’язової тканини.

Електростимуляція: види струмів різної частоти

Сучасна терапія включає кілька видів стимуляції постійним і змінним електричним струмом різної частоти:
 • Діадинамічна – знижує м’язову напругу, збільшує кровопостачання м’язів, прискорює розсмоктування посттравматичних набряків та гематом.
 • Інтерференційна – блокує больовий сенсорний імпульс для зменшення болю.
 • Струми ТЕНС – черезшкірна стимуляція нервів, яка використовується в основному для знеболювання.
 • Гальванічна (іонофорез) – лікування із застосуванням постійного струму, що сприяє введенню через шкіру активних речовин в організм (лікарських засобів).
 • Транскраніальна терапія – вплив струмами на головний мозок через кістки черепа для посиленого вироблення гормонів серотоніну та ендорфіну, які забезпечують подальший лікувальний ефект електростимуляції).
Результати терапії багато в чому залежать не тільки від розташування електродів на тілі людини, але і від вибору конкретного виду електро-стимулюючого лікування.

Показання до процедури електростимуляції струмом

Фізіотерапевти рекомендують електростимуляцію м’язів і нервів у таких випадках:
 • при невралгіях, дегенеративних захворюваннях суглобів або порушеннях кровотоку;
 • при виснаженні м’язів, м’язової слабкості, паралічах і парезах;
 • при викривленні хребта (електростимуляція при сколіозі);
 • для ефективної протизапальної, знеболювальної, десенсибілізуючої та кардіостимулюючої дії (застосовується іонофорез);
 • для зниження м’язової напруги після надмірних фізичних навантажень;
 • для покращення кровопостачання тканин за рахунок стимуляції кровообігу.
Стимулюючі електроструми провокують м’язи на регулярні, ритмічні скорочення, тим самим прискорюючи регенерацію клітин та покращуючи обмін речовин. Перед проведенням процедури необхідна консультація лікаря, оскільки неправильне її виконання може призвести до серйозних наслідків.

Електростимуляція: протипоказання до застосування

Процедури електростимуляції, як і інші методи лікувальної фізіотерапії, також мають свої протипоказання. І хоча окремі методи можуть мати додаткові застереження, деякі з них є спільними для всіх:
 • імплантований кардіостимулятор;
 • наявність у тілі металевих елементів (ендопротези та ін.);
 • захворювання нервової системи;
 • серцева недостатність та аритмія;
 • злоякісні пухлини;
 • епілепсія;
 • гіпертонія (третій ступінь);
 • гнійні запальні процеси;
 • шкірні захворювання в області накладання електродів;
 • пошкодження шкіри (рани, опіки, виразки);
 • вагітність (протягом усього періоду).

Електростимуляція в Одесі: ціна у клініці R-Clinic

Пройти курс стимуляції лікувальним електрострумом можна за попереднім записом. Оформлення заявки здійснюється в режимі онлайн або за вказаними номерами телефонів. Вартість процедур залежить від зони, на яку буде спрямовано вплив струму, та тривалості курсу. Ціна внутрітканової електростимуляції (ВТЕС) встановлюється після консультації спеціаліста, проведення обстеження та визначення кількості необхідних сеансів терапії струмом, залежно від від тяжкості патології.
Якщо виникла потреба змусити м’язи скорочуватися, минаючи у своїй фізичні навантаження, такий вплив на організм здатна виробляти миостимуляция. Ця техніка використовує слабкі імпульси електрики. З самого початку свого використання в оздоровчих практиках ця маніпуляція отримала своє застосування для допомоги маломобільним пацієнтам і тим, хто зазнав серйозного перелому, вивиху або травми, зокрема ЧМТ (черепно-мозкова травма). У реабілітації така техніка, як міостимуляція, просто незамінна — весь організм стає здоровішим, верхні шари шкірного покриву потужніше насичуються киснем, покращується жировий та білковий обмін, прискорюється метаболізм, а серцево-судинний апарат стабілізується. Зазначимо, що в рамках реалізації реабілітаційної програми у тій ситуації, коли пацієнтові фізичні навантаження категорично протипоказані, міостимуляція дозволяє виключити м’язову атрофію та зберегти необхідний для повсякденної діяльності організму тонус м’язів. Показання даного способу використання мікроскопічної напруги електроструму включають навіть протрузії та міжхребцеві грижі, а також не дуже тяжкі травми хребетного стовпа. Головна особливість міостимуляції полягає в тому, що в результаті електроенергетичних імпульсів задіюється максимальна кількість м’язових груп, що є недосяжним при звичайних тренуваннях. Але оскільки сила, напруга та частота електроструму обираються абсолютно індивідуально в кожному медичному кейсі, то перед візитом до кабінету фізіотерапії необхідно відвідати медичний центр, пройти попередньо обстеження та з актуальними результатами діагностики та аналізами Вас огляне невролог, невропатолог, реабілітолог, травматолог чи терапевт. Міостимуляція традиційно призначається для того, щоб усунути запальний процес у тканинах і локальні парези, попередити виникнення внутрішніх кровотеч і тромбозів, ліквідувати целюліт, відкоригувати хребет, прибрати сколіоз, покращити поставу, нормалізувати лімфоток, зняти набряклість, зняти набряклість, зняти набряклість та десятиліттями втома опорного та рухового апарату, усунути затискачі у суглобах та зв’язках. Додамо, що на сьогодні біостимулююча апаратура, яка нещодавно знаходила застосування виключно у сфері охорони здоров’я та медицини, тепер не менш результативно застосовується навіть у косметології. Популярність міостимуляторів обумовлена ​​тим, що вищеописана практика, що стимулює організм електрикою, дуже ефективна в усуненні симптомів та наслідків надмірної ваги тіла.
Для жіночого організму стимуляція застосовується для стимулювання родового процесу під час проходження майбутньою матір’ю перинатального періоду, а для збільшення ймовірності запліднення яйцеклітини та посилення овуляції. Ця маніпуляція відома як стимуляція яєчників чи КОС (контрольована оваріальна стимуляція). Цей термін застосовується в медичній сфері та для позначення штучної активізації діяльності всього організму людини або її окремого органу за допомогою будь-яких засобів, приладів та препаратів. Зокрема, стимуляція кровоносних судин, м’язової тканини та органічних процесів пацієнта проводиться в рамках фізіотерапевтичних процедур за допомогою регульованих за своєю напругою, частотою та силою електричних імпульсів.
Апаратна процедура, яка проводиться в кабінеті фізіотерапії, що використовує імпульси електричного струму для активізації окремих органічних систем та органів називається електростимуляцією. Ця фізіотерапевтична практика застосовується для реабілітації діяльності нервів, зв’язок, нейронів, судин, спинного та головного мозку, серцевого та інших м’язів кістково-м’язового та опорно-рухового апаратів, які так чи інакше втратили свої основні функції. Для реалізації стимулюючих ефектів користуються імпульсами електрики різної модуляції та тривалості, різних напруг, частоти та сили струму. Імпульсна стимуляція тканин та клітин організму призводить їх до збудженого стану, що надає позитивний ефект на їхню діяльність. Внаслідок свого впливу на органічну тканину пацієнта лімфоток та кровотік посилюються, обмін речовин стає більш прискореним, стабілізується безперервний синтез рибонуклеїнових кислот (РНК) та інших найважливіших елементів. Прискорюється передача імпульсів від найважливіших для повсякденної життєдіяльності людини нервових центрів до органів, м’язів, кінцівок. Відновне лікування та профілактичні цілі, які ставить перед собою електростимуляція, попереджають м’язову атрофію тоді, коли підопічний вимушено втрачає природну фізичну мобільність або навіть цілодобово перебуває у постільному режимі. Також дана фізіотерапія, що використовує електрострум, застосовується для попередження явищ, які часто виникають після хірургічного втручання у внутрішні органи. До них, наприклад, відноситься післяопераційний флеботромбоз. При парезах та паралічах електростимуляція допомагає тим, що сприяє відновленню пошкоджених нервових закінчень та зв’язок, яким необхідна максимальна реабілітація через паралізований нерв обличчя при невриті. Таким чином, спастичний параліч, внутрішньопорожнинні операції, атонічні запори, гіпотонічна дискінезія жовчовивідних шляхів або рефлюкс-езофагіт часто стають приводом звернутися до кабінету фізіотерапії, де доступна електростимуляція імпульсним струмом. До показань застосування даного методу активації природних органічних процесів у тканинах, м’язах і клітинах відносяться імпотенція, потреба у зміцненні м’язів та збільшенні м’язового об’єму, стимулювання зовнішньої черевної стінки та діафрагми для покращення роботи всього дихального апарату, при сколіозі, травмах та захворюваннях хребетного. , грудному та поперековому його відділах, для нормалізації обігу в організмі лімфи, крові та артеріального кровотоку, для відновлення функціоналу матки та придатків, сечовиділення та сечового міхура, жовчного міхура та шляхів, що виводять жовч, усієї роботи ШКТ (шлунково-кишковий тракт), для усунення наслідків захворювань та травм периферичної та центральної нервових систем.
ВТЕС або внутрішньотканинна електростимуляція – процедура, яку в кабінеті фізіотерапії надає спеціально підготовлений фізіотерапевт. Відразу наголосимо, що перед проходженням ВТЕС необхідно відвідати медичний центр, провести ретельне обстеження, заходи з діагностики та пройти огляд у кваліфікованого фахівця, здатного скрупульозно вивчити анамнез пацієнта та зробити оптимальне призначення. Електростимуляція, про яку йдеться у цій статті, отримала свою назву за рахунок використання тонкої одноразової голки, що дозволяє точно доставити в організм оздоровчий імпульс. Голка підводиться неглибоко під шкірний покрив у тканину (наприклад, до остистого відростка у хребетному стовпі) і передає модульований електрострум, який імітує багаторазово посилений органічний сигнал, що виробляється людською фізіологією автономно. ВТЕС ефективно впливає на сегменти периферичної нервової системи (нервові коріння та фрагменти спинного мозку), які спрямовують свої імпульси, інакше кажучи іннервують, відокремлені елементи органічних тканин та органів. Імпульси йдуть до поверхонь кісток, судин кровообігу, м’язів та шкіри. Патологія спотворює ці сигнали. Внутрішньотканева електростимуляція нормалізує і регенерує ці природні імпульси, які не доходять до органів через хворобливі перешкоди. У уражених недугою ділянках відновлюється мікроциркуляція крові, посилюється нервова провідність, відступає больовий синдром. ВТЕС має дуже сфокусовану і цілеспрямовану дію, але не піддає негативним побічним ефектам сусідні органи та ділянки тканини. Пацієнт зручно розташовується на м’якій кушетці, фізіотерапевт вводить голку, що є електродом, а нашкірним аплікатором локалізує ділянку тіла і направляє сигнал в межах одного або двох сегментів спинного мозку з декількома зонами іннервації. Сеанс триває від півгодини до години із частотою від одного до трьох разів протягом тижня. Тривалість курсу складає від шести до восьми процедур. Показаннями до ВТЕС найчастіше є стеноз хребетного каналу, порушення нерва, люмбаго, ішіас, радикуліт, радикулопатія, больовий синдром через протрузію або грижу міжхребцевих дисків, наслідки оперативного лікування хребта, остеохондроз, спинальні болі. Протипоказаннями переважно виступають онкологія, перинатальний період, кардіостимулятор у серцевому апараті, гостре інфекційне захворювання, загострення ревматоїдного поліартриту. Додамо, що фізіотерапевтичний кабінет чудово поєднує ВТЕС з іншими ефективними практиками. Це, наприклад, різноманітний лікувальний масаж, ударно-хвильова терапія, ЛФК (лікувальна фізична культура), витягування хребта на вертебральних тренажерах і на гідравлічному вертикалізаторі, мануальна терапія, теплолікування, су-джок-терапія та багато іншого, про що охоче добре підготовлений теоретично і практично, невролог.
Посилення скелетної мускулатури збільшення опорної і рухової активності індивіда шляхом впливу модульних імпульсів електричного струму називається электростимуляция м’язів. Проводиться стимулювання безпосередньо рухових нервів і активація м’язових волокон, що втратили еластичність. Механізм дії цієї фізіотерапевтичної процедури полягає в наступній колаборації фізичних та фізіологічних явищ: проходячи крізь шкірний покрив та органічну тканину електроенергетичний струм накопичується в клітинних мембранах, де збирається разом велика кількість заряджених молекул – іонів. Це призводить до порушення даного сегмента тіла або органу на клітинному рівні, що каталізує рухову активність тканини чи м’яза. М’язові маси скорочуються при незначних поколюваннях модульованими струмами подібно до того, як реагують м’язи на рухи тіла людини, що ініціює фізичні вправи.
Одним із найбільш ефективних на сьогодні фізіотерапевтичних методів оздоровлення є ТЕС або транскраніальна електростимуляція. Дана технологія є вплив імпульсів електричного струму на головний мозок з метою посилення факторів його автономного захисту. У рамках цієї практики активізується органічне виробництво індивідуальних гормонів пацієнта – це серотонін, енкефалін, ендорфін та інші. Ці гормони дозволяють організму самостійно перемогти больовий синдром, відновити рівновагу в ЦНС (центральна нервова система), помітно покращують настрій, усувають депресивні симптоми та стрес. Завдяки такій позитивній дії ТЕС на організм загалом підопічний швидше одужує і патологічна симптоматика суттєво пом’якшується. Транскраніальна електростимуляція має високу ефективність – вона абсолютно безболісна, проста в застосуванні, практично не має побічних явищ і налічує надзвичайно обмежену кількість протипоказань.
У кабінеті фізіотерапії вже майже чверть століття проводиться також офтальмологічне стимулювання зорового аналізатора електроенергетичними імпульсами. Електростимуляція очей впливає на зоровий нерв, сітківку та весь очний м’язовий апарат. У процесі оздоровлення беруть безпосередню участь два датчики – один кріпиться на руку підопічного, а іншим проводиться очна процедура шляхом прикладання стимулятора до внутрішнього, то до зовнішнього краю. Маніпуляція реалізується при закритих повіках по черзі кожному з очей. Сеанси, в рамках яких здійснюється електростимуляція очей, не викликають жодного дискомфорту та абсолютно безболісні.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту