Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Астенія: причини та лікування

Астенія – це стан, при якому у пацієнта розвивається апатія, хронічна втома та депресія, відсутність мотивації до дій, втрата інтересу до життя. Хворий не зацікавлений у виконанні повсякденних завдань чи професійних обов’язків. На це впливають проблеми, пов’язані із сімейним життям чи роботою, а також постійні стреси. Функціональна астенія – цілком оборотний стан організму, який є тимчасовим наслідком деяких факторів, наприклад, перевантаження, тривоги з приводу чогось зміни часового поясу. Сюди також відносяться постопераційна, післяпологова та постірусна астенія. У медичній класифікації назва «астенія» походить від грецької мови. Термін є захворювання, симптоми якого зачіпають фізичну, психічну і емоційну сфери. Ще він використовується для позначення певного типу статури.

Що таке астенічний синдром?

Астенічний синдром – це хронічний стан, що характеризується зниженням активності та працездатності, надмірною стомлюваністю, нестачею енергії, перепадами настрою, психологічною напругою. Такі зміни, окрім інтелектуальної та фізичної сфер, позбавляють людину можливості відчувати почуття та обмежують можливість встановлення міжособистісних відносин. Астенічний синдром також супроводжує деякі захворювання.

Причини виникнення астенії

Джерело астенічного розладу слід бачити в багатьох явищах. Причина порушення загальної мобілізації та зниження фізичної активності може бути пов’язана з хронічним захворюванням, наслідком якого є порушення обмінних процесів та збільшення кількості шкідливих речовин в організмі. Або надмірне споживання його енергетичних ресурсів. До таких умов належать:
  • гіпотиреоз та інші гормональні порушення;
  • метаболічні захворювання (наприклад, цукровий діабет та його ускладнення);
  • функціональні поліетіологічні захворювання вегетативної, серцево-судинної або дихальної системи (нейроциркуляторна астенія);
  • синдроми, що виникають внаслідок ниркової недостатності (уремія);
  • дефіцит поживних речовин та мікроелементів при авітамінозах, викликаних анорексією, синдромом мальабсорбції або кахексією при пухлинному новоутворенні).
Астенічний стан можуть викликати фактори, пов’язані з життєвим середовищем. До них належать:
  • постійний шум;
  • забруднення навколишнього середовища;
  • тривалий вплив спеки;
  • сімейні проблеми та сварки;
  • фінансові проблеми;
  • розумна та емоційна напруга;
  • ненормований робочий графік;
  • високий рівень стресу на роботі;
  • смерть рідної чи близької людини.
Наслідком реакції організму є «вигоряння» та зниження мобілізаційних можливостей, що призводять до неврозу. Астенічний невроз (або неврастенія) характеризується тривожністю, плаксивістю, підвищеною дратівливістю, швидкою стомлюваністю, що часто викликає сильне нервове виснаження. span>

Астенія: симптоми стану

Найбільш характерні ознаки астенії – відсутність мотивації займатися повсякденними справами та хронічна втома, яка зберігається майже весь день, незалежно від того, скільки людей спали або відпочивали. Астенічні розлади можуть виявлятися й іншими симптомами. У них часто спостерігається:
  • нездатність обробляти інформацію та знаходити рішення;
  • апатія, байдужість до всього;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • постійна нервова напруга;
  • занадто емоційні реакції;
  • психологічна пригніченість;
  •  низька стресостійкість;
  • надмірна нервозність, впадання в істерію.
Хронічна втома, що спостерігається при астенії, може викликати вторинні соматичні симптоми, такі як: безсоння, прискорене серцебиття, шлунково-кишкові розлади, нудота та блювання. Існує також симптом значної втрати ваги.

Центр R-CLINIC: лікування астенії в Одесі

При астенічному стані пошук причини проблеми та проведення відповідної терапії мають першорядне значення. Лікування астенії утруднене тим, що вона включає і емоційну сферу. Важко спонукати хвору людину працювати над своїм здоров’ям. Важливо виявити першопричину, лікувати основне захворювання та виключити будь-які стресові фактори.

Щоб викликати у пацієнта бажання змінитись і звільнити його від негативного мислення, застосовуються медикаментозні препарати (наприклад, для покращення настрою). Іноді без психотерапії не обійтися, що дозволяє зрозуміти механізм проблеми (наприклад, трудоголізм), усвідомити ієрархію цінностей чи поставити нові цілі. При астенії лікування займає досить багато часу і ефективно у співпраці з пацієнтом і командою фахівців. Медичний центр R-CLINIC надає послуги з лікування астенії в Одесі сучасними методами, які гарантують виведення зі стану апатії та постійного стресу .

Патологічний стан організму, що супроводжується неминучою втомою, називається астенія. Емоційна нестійкість проявляється разом із загальною хворобливістю та хронічною стомлюваністю, яка не дозволяє індивідууму займатися тривалою розумовою чи фізичною працею, або діяльністю, що передбачає інтелектуальні чи м’язові зусилля. Легка збудливість часто змінюється виснажливістю, що швидко настає, дратівливість посилюється непереносимістю яскравого світла, різкого звуку і гостро відчуваються запахів. Примхливе ставлення до всього, лабільність при тотально поганому настрої, хронічна незадоволеність та перманентна сльозливість часто комбінуються з помітним послабленням короткострокової та довгострокової пам’яті. Причини астенії — це насамперед психічні захворювання, психоемоційне та фізіологічне виснаження через неорганізовані на належному рівні умови роботи через неправильне харчування, шкідливі форми відпочинку та звички, інтоксикації, інфекції та недуги внутрішніх органів. Астенію, патогенез якої у перенапрузі нервової системи, в виснажливих конфліктах і тривалих переживаннях у медичному середовищі називають неврастения.
Хворобливий стан організму людини, який не має, здавалося б, жодних явних ознак органічної патології, але супроводжується вкрай зниженим тонусом, підвищеною дратівливістю, низьким зарядом органічної «батареї» та іншими негативними моментами дуже непросто діагностувати. Проте, астенія — це недуга, яка переважно базується не просто на психоемоційному виснаженні, перевтомі на шкідливій роботі. Причинами астенічного синдрому здатне стати хронічне захворювання центральної, периферичної чи вегетативної нервової системи, онкологія, хвороба головного чи спинного мозку, судинна патологія, посттравматичний синдром, біполярний, психічний чи когнітивно-поведінковий розлад. Поряд із цим симптоми постійного невдоволення, плаксивості, сльозогінності, дратівливості можуть критися в розладі ендокринної етіології, мати під собою гормональний дисбаланс як основу для негативної динаміки порушення, яке медики також називають неврастенією. Залежно від патогенезу розвиваються та симптоми. Так, при гіпертонії виникає помітний дискомфорт у грудній клітці, а ось атеросклероз провокує головний біль та провали у короткостроковій та довгостроковій пам’яті.
Для того щоб як слід розібратися в питанні, що таке астенія, необхідно розглянути симптоматику цієї недуги, зрозуміти які у неї причини, і оцінити згубний вплив, який надається їм на ослаблений організм хворого індивіда . Нервове виснаження, здатність дратуватися що називається «на рівному місці» (будь-який звук здається дуже гучним, кожен запах, що відчувається — занадто різким, та й будь-яке освітлення часто надто яскраве), являють собою явні характеристики астенічного синдрому. Виною всьому може бути серйозне хронічне (цукровий діабет, атеросклероз, остеопороз) та невиліковне (онкологія, хвороба Альцгеймера, паркінсонізм) захворювання. Підвищена стомлюваність здатна з’явиться через колосальну психоемоційну та фізичну перевтому, обумовлену поганими умовами праці. Астенія може виникнути на основі «поганих» звичок, через постійний стрес, після психологічної травми, нервового потрясіння, ЧМТ (черепно-мозкова травма) або складного перелому, тазостегнового суглоба, наприклад. Артеріальна гіпертензія та артрит можуть бути причиною неминучого сумного настрою та дискомфортного самопочуття, тому перед тим, як невролог призначить терапевтичний курс, потрібна кваліфікована та ґрунтовна діагностика.
Для того щоб достовірно розібратися в тому, що таке астенія, симптоми якої далеко не завжди легко розпізнати і відрізнити від деяких інших неврологічних захворювань, потрібно чітко уявляти її певні ознаки. Насамперед, зовнішнім фактором, що сильно відрізняє цю хворобу від банальної неврастенії, є хронічна втома і підвищена стомлюваність без будь-яких на те вагомих підстав. Для виникнення повноважного астенічного синдрому недостатньо просто фізичної чи психоемоційної перевтоми, стрімкої зміни життєвих ритмів, часового поясу, недосипу чи надто тривалої та одноманітної праці. Втрата апетиту, вкрай низька працездатність, неприємна оточуючим дратівливість і взагалі нестійкість у прояві емоцій можуть дошкуляти ослабленому організму протягом довгих місяців. Астенія, симптоми якої ховаються в погіршенні пам’яті, розсіяності та помітному зниженні здатності до концентрації уваги, виявляється насамперед у такій негативній інтелектуальній та органічній якості, як тотальна втома. Зазначимо, що проявляється вона в нездатності довго виконувати як розумову, і фізичну роботу.
Постійне почуття втоми, незважаючи на свою як для симптому здається несерйозність, запросто може ґрунтовно зіпсувати повсякденну життєдіяльність. Тому астенія, лікування якої в ідеалі призначає кваліфікований невролог, є досить серйозною патологією, що вимагає відповідального ставлення і уваги з боку як пацієнта, так і фахівця. Як правило, фармакотерапія включає прийом ноотропів, адаптогенів, нейропротекторів і вітамінів групи B. Зрозуміло, необхідно відмовитися від подразників нервової системи – нікотину, кофеїну і алкоголю. Працювати потрібно уникаючи перенапруги, чергуючи працю з релаксацією та відпочинком. У реабілітаційний курс нерідко входять антидепресанти, а фізіотерапія і масаж доповнять ефект — досвідчений мануальний терапевт реалізує згідно з щадним режимом, який передбачає добре сформована програма реабілітації.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту