Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Фізіотерапія: методи, призначення, ефективність

Оздоровчі заходи, спрямовані на загальне покращення стану здоров’я людини, на відновлення нормального функціонування його опорних та рухових органів, а також вегетативної нервової системи, звуться фізіотерапія. Як правило, поділяють два базові вектори, за якими класифікують фізіотерапевтичну дію цього напряму сучасної медицини.

  • По-перше, це ті заходи, які можна об’єднати під загальною назвою лікувальна фізична культура чи ЛФК. Тобто ідея така — помірні фізичні вправи, що здійснюються самостійно або під наглядом фахівця, допомагають тим, хто потребує реновації органічних функцій, налагодити роботу внутрішніх органів і кістково-м’язового апарату за допомогою продуманої роботи самого людського організму. Безперечно, до даного методологічного розряду сміливо можемо віднести масаж і мануальну терапію, які також розкривають прихований потенціал людини, у тому числі психічний, налаштовують тканини, судинні фасції та сполучні елементи життєво важливих структур. Позитивного результату за допомогою ЛФК домагалися багато хто, тому не доводиться сумніватися у дієвості цього методу. До речі, лікувальна фізкультура на сьогодні є незмінним і рекомендованим елементом повсякденності кожного жителя планети незалежно від його приналежності до будь-якої вікової категорії.
  • По-друге, це техніки, які передбачають використання в медичних цілях фізичних явищ — насамперед електричного струму, а також магнітної енергії, світла, кольору, звуку, води, каміння, металів, рослин, музики, запахів, книг, гіпнозу. та лазера (сфокусований промінь). В даний час вищезазначені кошти переважно залишаються в ранзі експериментальних технік, ефективність яких періодично піддається сумніву з боку прихильників незаперечних фактичних даних, отриманих в результаті багаторічних досліджень і підтверджених беззастережними та авторитетними інстанціями, такими як, наприклад, Всесвітня організація охорони здоров’я. Незважаючи на неоднозначне ставлення вчених і медиків планети, фізіотерапія – це єдиний у своєму роді і при цьому досить потужний інструмент психосоматичного впливу на людську органіку, який або абсолютно нешкідливий, або, що скоріше за все з часом повністю підтвердять незаперечні показники, має сильну і позитивну дію. при відновленні втрачених функцій після оперативного лікування, травми або загострення хронічної патології, а також при переході на консервативне лікування невиліковного захворювання.

Все сказане вище не можна вважати максимально вичерпною, масштабною і беззастережною відповіддю на питання, що таке фізіотерапія. Однак, у продовження теми про визнаність міжнародною медициною впливу фізичних вправ на відхилення ендокринної або повітряно-крапельної етіології наведемо заяви співробітників ВООЗ щодо усунення згубних наслідків пневмонії, ХОЗЛ (хронічна обструктивна хвороба легень) та інших легеневих інфекцій. Так, в офіційній заяві ВООЗ сказано, що відновлення після подібних недуг вимагає діяльної участі таких засобів, як тонізуюча ЛФК і респіраторна фізіотерапія (далі — Ф). Заняття розтяжкою та йога, що дозволяє розслабити м’язи, протидіють задубінню кінцівок, пом’якшують суглоби та м’язові зв’язки. Різкі погіршення здатне призвести до парезу, коли пацієнтам вже не допомагають асистивні девайси — ортез чи ходунки, а потрібна лише фізична підтримка опікунів. Крім доступної фізкультури, важливі, як ми вже згадали, вправи респіраторної фізіотерапії. Дихальна гімнастика дуже корисна, як і доступні на нешкідливому рівні фізичні навантаження, здатні забезпечити:

  • нарощування внутрішньої енергії індивіда;
  • зростання впевненості у власних силах;
  • скорочення стресу та покращення настрою;
  • посилення когнітивних функцій мозку;
  • координацію рухів корпусом та кінцівками;
  • відчуття рівноваги;
  • розвиток м’язової сили;
  • усунення симптомів задишки;
  • нормальну роботу дихальної системи;
  • помітне покращення загальної фізичної форми.

Багато в чому дуже корисна фізіотерапія — протипоказання все-таки є?

На відміну від медикаментозного лікування Ф набагато м’якше, адже механічна стимуляція та електромагнітні поля запускають в органіці пацієнта природні процеси, що ведуть до пом’якшення симптомів недуги, а в деяких кейсах і більш помітного оздоровлення. Зрештою, головна перевага Ф — це ті відновлювальні, але не фармакологічні процедури, завдяки яким закріплюється вихід із загостреного стану хвороби, реабілітація після перелому шийки стегна, інсульту, інфаркту, черепно-мозкової травми (ЧМТ), ендопротезування та оперативного лікування. . Сенс проведення Ф у цьому, щоб оптимізувати прийом медикаментів, а деяких випадках навіть мінімізувати прийом ліків чи зовсім від нього відмовитися.

У яких станах хворого обмежується чи зовсім не допускається використання фізіотерапевтичних методів?

Як правило, це імплантований кардіостимулятор, вагітність, артеріальна гіпертензія третьої стадії, загострене виснаження пацієнта, захворювання крові системного характеру, новоутворення як злоякісного, так і доброякісного типу, атеросклероз судин головного мозку, психози, істеричні стани, епілептичні напади, тахікардія , лихоманка або порушення роботи серцево-судинного апарату з можливим некрозом серцевого м’яза або з серйозним збоєм кровообігу, кровопостачання, що характеризується дефіцитом кисню

Деякі недопущення мають певні процедури:

  • Магнітотерапія заборонена при вагітності (будь-який пренатальний період), при аневризмі аорти та загальному порушенні постачання головного мозку кров’ю, при непереносимості магнітних хвиль індивідуумом, при запаленнях щитовидної залози, при тромбофлебіті та гіпомблі. >
  • Фонофорез та ультразвукова обробка неприпустимі для застосування до пацієнтів, у яких остеопороз, пневмонія, бронхіт, виразка шлунка, глаукома, екзема шкірного покриву, вагітність на ранніх термінах та вегетосудинні дисфункції.
  • Електрофорез заборонено, якщо у хворого металеві імпланти в ділянці тіла, на яку виробляється вплив, порушення чутливості, алергія, механічні пошкодження на шкірі — тріщини, порізи, садна, інфекційний висип, гнійні запалення.

Додамо до вищесказаного, що фармакологічний електрофорез є процедурою, реалізація якої має контролюватись виключно фахівцем.

Електротерапія – лікування за допомогою хвиль електричного струму

У цьому розділі Ф представлена ​​маса корисних інструментів, серед яких флюктуоризація (застосовує низьку напругу випрямленої електрики до 100В), електроміостимуляція (на тканини та м’язові волокна подається електрострум певної частоти), ампліпульстерапія (постійний синусоїдальний струм дія діє з постійною напругою), інтерференц-терапія (змінна електрика подається на середній частоті).

У ході електротерапії електрика надходить від апарату, що транслює струм, безпосередньо до тіла пацієнта. Процедура не викликає больових відчуттів і зовсім не загрожує здоров’ю. Базова задача цього виду Ф полягає у поліпшенні загального кровообігу і зокрема викликає посилення мікроциркуляції в судинах. Таким чином, Ф дозволяє зняти напругу, прибрати больовий синдром, пом’якшити запалення. Поряд з цим відбувається очищення крові від токсинів та зашлакованості, налагоджується обмін речовин, стає більш збалансованим метаболізм, тканини отримують кисень у потрібній пропорції.

Електротерапевтичний метод широко використовується при розладах репродуктивних функцій як у жінок, так і у чоловіків, при травмуванні та розладах опорних та рухових можливостей, при хворобах серця та судин, при остеохондрозі, невриті та інших недугах неврологічного походження, а також дуже корисний під час розробки суглобів. після тривалого знерухомлення.

Кварцювання ультрафіолетовим випромінюванням

Легкий вплив кварцовою лампою давно застосовується в санаторному оздоровленні, пансіонатах і лікарнях. У помірних масштабах стимулює відновлення органів, активізує імунітет, допомагає чинити опір віковим патологіям. Ультрафіолет позитивно впливає на і на периферичну, і на центральну нервові системи, загоює рани, сприяє м’якому рубцюванню розрізів тканини, підтримує хімічний баланс в організмі, знищує шкідливі бактерії та мікроби. Обробка кварцовою лампою показана при дефіциті вітаміну D, розладах ЦНС, артриті, артрозі, при трофічній виразці, жіночих розладах сечостатевої системи, бронхіальній астмі, бронхіті та інших порушеннях в роботі дихальних органів, при аденоїдиті, тонзилітіті, алергічному.

Особливо ппопулярне кварцювання при хронічних ЛОР-недугах, які торкаються горла та носа. Деякі фахівці навіть вважають, що користь цього способу Ф перевищує результативність медикаментозного лікування.

Озонотерапія

Цей вид Ф полягає в окислювальному та дезінфікуючому ефекті, що справляє природний газ озон. Часто використовується у фізіотерапевтичній практиці для озонації у пластиковому резервуарі, в який поміщають частину тіла хворого, яка потребує відновлення. також озон вводять прямо під шкірний покрив пацієнта за допомогою ін’єкції та крапельниці (інфузійна терапія). Дуже допомагає при інфекційних хворобах, атеросклерозі та ревматизмі, застосовується в комплексі протистояння серцево-судинним загостренням.

Інгаляція

Використовується переважно у респіраторних формах Ф шляхом вдихання пари, рідше газу. Ефективний засіб у протидії інфекціям та запальним процесам. Ліки швидко проникає в організм дихальними шляхами і моментально в ньому екстраполюється, що вимагає невеликих обсягів медикаментозних засобів, але при цьому забезпечує тривалий ефект.

Магнітотерапія

Цей інструмент Ф заснований на можливості магнітних хвиль «утихомирювати» запалення в осередковому стані. Позитивно впливає на проникність клітинних мембран, що підвищує регенерацію всього організму, помітно покращує лімфоток та кровотік, активує роботи кровоносної судинної системи, розвиває ферментативність. Магнітотерапевтичні практики особливо потрібні при отоларингологічних відхиленнях, при травмах, артриті, артрозі, розладах ЦНС, інсомнії, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, серцево-судинного апарату.

Підкреслимо, що визначитися з тим, яка саме процедура Ф необхідна, доступно за допомогою фахівців, які представляють медичний центр R-Clinic. Наші невролог, невропатолог та мануальний терапевт гарантують кваліфіковану консультацію та оптимальний вибір методики оздоровлення.

В даний час у всьому світі одним із найбільш затребуваних методів немедикаментозного усунення хворобливих відчуттів, дискомфорту та патогенної симптоматики є фізіотерапія. Це максимально ефективний спосіб не тільки профілактики багатьох захворювань, а й цілком відчутного лікування. За великим рахунком фізіотерапія — це поєднання багатьох способів терапії, що використовують фізичні явища, що існують в об’єктивній природі, що оточує всіх нас у тій чи іншій формі. За допомогою спеціальних пристроїв та скрупульозно опрацьованих технологій ці методи застосовуються на благо людини. Йдеться про такі природні явища, як теплові, світлові, магнітні, електроенергетичні хвилі, які в умілих руках мануальних терапевтів та фізіотерапевтів прямують на осередки захворювань та змінюють динаміку розвитку хвороби з негативною на позитивну. При невиліковних патологіях фізіотерапія пом’якшує симптоми та посилює імунну і ендокринну опірність організму об’єктивним факторам, які стримує інфузійна терапія (ін’єкції, уколи, крапельниці), паліативна допомога, лікувальний масаж та ЛФК. Фізичні вправи також належать до фізіотерапевтичних інструментів покращення самопочуття підопічних. Справді, фізіотерапія не застосовує ліків, проте досить успішно використовує синергетичний ефект взаємодії з ними. Наприклад, електрофорез є саме такий метод, коли за допомогою електричних імпульсів в органічні тканини вводяться дозовані обсяги потрібного пацієнту медикаменту. Такий спосіб взаємодії фізичного фактора та ліків повсюдно визнаний досить ефективним, хоча офіційна медицина досі відносить фізіотерапію до нетрадиційного спрямування оздоровчої індустрії. Окремо відзначимо, що реабілітація після інсульту, інфаркту, перелому шийки стегна, ендопротезування, ЧМТ (черепно-мозкова травма), перелому хребта або іншої травми проводиться при безпосередньому використанні фізіотерапії, масажу та психологічних практик, які разом з фармакотерапією буквально ставлять людину на ноги після загострення хронічної патології чи хірургічного втручання у внутрішні органи. Досить часто оперативне лікування потребує тривалого відновлення та нормалізації роботи органічних систем, тому фізіотерапія затребувана та повністю пристосована для подібних цілей.
Як випливає із самої назви, фізіотерапія це поєднання основних природних факторів, якими людство і, зокрема, медицина навчилися досить добре керувати, та лікування. Тобто, за допомогою електричних, магнітних, теплових та світлових хвиль створені методи усунення хворобливої симптоматики при різних захворюваннях. Насамперед фізіотерапія це позитивний вплив сил природи, які людина «приручила», на суглоби, кістяк, хребетний стовп та хребцеві диски, м’язові тканини та судинну систему. Справді, фізіотерапія, масаж, ЛФК (лікувальна фізкультура) та, наприклад, дихальна гімнастика створюють той синергетичний ефект, який дозволяє помітно покращити обмін речовин, налагодити кровопостачання окремих органів та сегментів тіла, покращити загальний кровообіг в організмі та «оптимізувати» відтік лімф. Завдяки точковому впливу фізіотерапевтичних технік, нарощується регенерація тканин після травм та хірургічних операцій, прискорюється загоєння ран, порізів та швів. Реабілітація після інсульту, інфаркту, тяжкої травми, перелому хребта або верхніх та нижніх кінцівок часто заснована насамперед на процедурах фізіотерапевтичного характеру, а вже в другу чергу на медикаментозній терапії, яка завжди має будь-які побічні ефекти. На відміну від фармакотерапії, фізіотерапія ніякої «побочки» не має і завжди абсолютно нешкідлива. Єдине занепокоєння — це легкі поколювання від електроенергетичних імпульсів при ампліпульстерепії або електростимуляції, які свідчать про позитивну іннервацію патогенних ділянок та органів. У наші дні кабінет фізіотерапії стає тим оздоровчим приміщенням, де ведеться активне протистояння гострим та хронічним захворюванням травної, дихальної, опорної, рухової та судинної систем. Зазначимо безперервні інновації та розширення методологічної бази, яку успішно застосовують фізіотерапевти та реабілітологи в даний час. Кожен сучасний медичний центр має практичний набір фізіотерапевтичних технологій, що надають найсприятливіший вплив на окремі проблемні сегменти тіла або весь організм пацієнта.
Фізиотерапія, що використовує СМТ, застосовує синусоїдально модульований струм, що діє на низькій частоті модульованого електроструму в діапазоні від 10 до 150, а також застосовує синусоїдальні електроенергетичні імпульси з частотою до 5 000 Гц. З усього різноманіття результатів дії СМТ на людський організм необхідно виділити ефект усунення больового синдрому, що надається їм. Знеболення дуже позитивно впливає на самопочуття хворого при сильних набряках, при ішемічній хворобі або після ТІА (транзиторна ішемічна атака) та під час венозного застою кровотоку. Поліпшення настає через посилення кровопостачання уражених ділянок серцевого, дихального та судинного апаратів. Регенерація тканин посилюється, як і метаболізм, обмін речовин та відновлення нормального функціонування органів. Робота як периферичної, так і центральної нервової системи (ЦНС) нормалізується, стабілізується тонус спинальних і мозкових артерій. Лімфатичний та венозний відтік стабілізується, як і дифузійні та обмінні структури. В результаті трофічний ефект у тканинах нарощується, а разом з ним і відновлювальні процеси в атрофованих м’язах після кризи. Зростає імунний та енергетичний потенціал організму, вивільняються компенсаторні та пристосувальні ресурси при патологіях, що характеризуються зниженням органічних резервів. СМТ фізіотерапія показана при нетриманні сечі у дітей та жінок (цисталгія), при функціональних сечостатевих розладах у чоловіків, при хронічному сальпінгоофориті, ускладненому трубним безпліддям, при артритах, артрозах і ревматизмі, при легеневих патологіях та хворобах дихальної системи, при відхиленнях в обміні жирів екзогенного характеру органічної конституції, при хворобах органів травлення та ШКТ (шлунково-кишковий тракт), при больовому синдромі та набряках після сильної травми, при хронічному лімфостазі нижніх кінцівок, при гіпертонічній хворобі та артеріальній гіпертензії, при порушеннях рухових функцій, парезах та центральних паралічах остеохондрозі поперекового, грудного та шийного відділів хребетного стовпа, при недугах периферичної нервової системи, що супроводжуються больовими відчуттями — це радикулоневрити, радикуліти, люмбаго та нейроміозити (дегенеративно-дистрофічні запалення тканин м’язів). СМТ фізіотерапія має і протипоказання, які не допускають застосування даної процедури, якщо у підопічного в анамнезі посттромботична патологія, розсіяний склероз, психоз, невроз, неприйняття електроенергетичного впливу на шкірний покрив, сечокам’яна або жовчнокам’яна хвороба, переломи з нефіксованими променями, запалення внутрішніх органів.
Для того, щоб пацієнти добре розуміли, що таке фізіотерапія, і краще усвідомлювали те, яку роль вона грає в сучасній охороні здоров’я, розповімо цікавий історичний факт. Виявляється, ще 8 вересня 1951 року в Копенгагені (Данія) було засновано Міжнародну конфедерацію фізіотерапевтів. Тому з того часу ця дата вважається професійним святом тих медиків, які пишаються своєю спеціалізацією — фізіотерапевт. Наголосимо, що щорічно фізіотерапія допомагає оздоровитись мільйонам жителів планети. За допомогою фізіотерапевтичних методів лікарі повертають людям здоров’я, яке втрачено через хворобу, і зміцнюють те, що похитнулося. Приводів звернутися до фізіотерапевта досить багато — відхилення у розвитку малюка, раптова травма або хронічна патологія, обмеження, якими часто пов’язані інваліди та люди з особливими потребами, які досягли похилого віку. Фізіотерапевт об’єктивно оцінює ступінь відхилень у периферичній або центральній нервовій системі (ЦНС), складає терапевтичну або реабілітаційну програму, в рамках якої вчить підопічного тій гімнастиці та ЛФК (лікувальна фізична культура), а також призначає ті процедури, що реально допоможуть. Допомогти можуть сеанси наступних методик: дарсонваль, аквааеробіка, карбокситерапія, ванни, масаж, кінезотерапія, магнітотерапія, електротерапія та багато іншого.
Відразу слід наголосити, що фізіотерапія має відгуки найпозитивніші, незважаючи на те, що ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) ще до сьогодні відносить її методологію до нетрадиційних форм медицини. Проте всі ми розуміємо, що це тимчасове явище. Важко не помічати явних успіхів фізіотерапевтичних методів, які практикує світова охорона здоров’я вже понад 70 років. У чому явна та безумовна перевага фізіотерапії? Насамперед у тому, що її використання не викликає жодних побічних ефектів. По-друге, фізіотерапевтичні практики сумісні з будь-яким типом фармакотерапії, що допомагає пацієнтові протистояти недузі. Крім цього, у багатьох до фізіотерапії «тепле» ставлення, оскільки звикли до її сеансів з дитинства — у рамках лікування фарингіту та риніту, наприклад. Це універсальна методика і дозволяє досягти при захворюваннях різної етіології сталої позитивної динаміки розвитку недуги.
Якщо говорити про сучасні оздоровчі практики, то не можна не згадати таку як фізіотерапія: що це і чим займається фізіотерапевт? Насправді це один з найбільш перевірених на практиці методів лікування людини, позбавлення від дискомфорту, кіт орий привносять у життя багато патології та його симптоматика. Ця широка практика базується на використанні природних, природних фізичних факторів. Сюди відносяться механічний вплив людських рук (масаж, мануальна терапія), електроенергетичні імпульси, магнітні хвилі, холод і тепло, сонячне та електричне світло, повітряні та водяні ванни. Для прикладу — у повсякденному житті наших співгромадян ми застосовуємо фізіотерапевтичний метод тоді, коли прикладаємо лід до синця, що назріває після забитого місця, до «шишки» на лобі або до розбитого носа. Так, при застуді ми насипаємо в шкарпетки підігрітий пісок, вдихаємо теплу пару при оториноларингологічних симптомах, радикуліт змушує нас надягати вовняний пояс, а тепла ванна зігріває при ознобі.
Багато хто запитує, коли звертаються до такої результативної методики, як фізіотерапія, скільки днів тривають процедури? На це питання важко дати однозначну відповідь. Насамперед кількість та тривалість сеансів залежить від того, яку їх кількість призначить невролог. Для цього йому необхідно скрупульозно вивчити анамнез підопічного та актуальні аналізи. Після ретельного огляду може бути потрібна додаткова діагностика у вигляді КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія) або УЗД (ультразвукове дослідження). Зверніться у надійний медичний центр, в якому практикується фізіотерапія, все буде горазд — Вам обов’язково докладно розкажуть скільки днів вона триватиме.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту