Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Мануальна терапія: застосування та лікувальні властивості

Кінезіотерапія, масаж, акупунктурне цілительство, остеопатія та інші методи впливу на організм підопічного, коли в лікувальному процесі задіяні насамперед руки терапевта, ще в недалекому минулому належали виключно до народних категорій медицини, яка не завжди узгоджується з офіційною практикою. Однак, сьогодні мануальна терапія — це методика, яка завоювала міцну позицію як у будь-якій лікувальній, так і реабілітаційній програмі, в ході реалізації якої всі сили спрямовані на максимальне оздоровлення не тільки органу, схильного до загостреної або хронічної патології, а й опорного/рухового апарату, а також всіх м’язових систем, зв’язок, сухожиль, суглобів, які безпосередньо впливають на стан і роботу центральної, периферичної та вегетативної нервових систем. У наш час, на жаль, хвороби в масах переслідують не лише тих українців, які досягли поважних років, а й середню вікову категорію наших співгромадян, і молодші покоління.

Найбільш поширені причини ранньої та загальної захворюваності населення часто криються у недостатньому постачанні кровотоку киснем, що, як мінімум, призводить до накопичення в ньому токсичних речовин, у порушеннях Безперечно одне — що таке мануальна терапія у наш складний час інформаційної перевантаженості та загального стресу? Ця нативна маніпуляція робить доступною практично всім дієву профілактику схильності до захворювань різного патогенезу. Зараз так чи інакше хворіє більшість, але для деяких питання одужання коштує набагато гостріше, ніж для інших. Неправильно в наші освічені дні довіряти лише хірургічному втручанню у внутрішні органи або планомірному та дорогому медикаментозному лікуванню наперед ефективними препаратами. Грамотний масаж разом із консультацією досвідченого невролога допоможе буквально стати на ноги після хвороби і впевнено зробити перші кроки в оновлену, наповнену новими можливостями повсякденність.

Великий спорт, як утім спортивні інституції будь-якого рівня, нейрофізіологія, ортопедія та неврологія давно використовують мануальні технології для досягнення дивовижних результатів у підтримці та поверненні функціональної форми фізичному тілу. Мова не лише про професійних спортсменів. Тут доречно згадати реалії простих обивателів, яких вимоги сучасності та щоденні навантаження змушують працювати, навчатися та добиватися поставленої мети з повною самовіддачею.

Симптоми, які сигналізують – необхідна мануальна терапія

Больовий синдром у хребті, шиї, попереку, у м’язах спини, рук і ніг, а також у суглобах кінцівок та кульшовому суглобі свідчить про якісь процеси, які швидше за все носять негативний «підтекст», якщо тільки це не крепатура після спортивного чи атлетичного зали. Інсомнія, коли немає можливості дотримуватися нормального режиму нічного відпочинку, часто паморочиться в голові, слабшають ноги і руки, тиск знижується і раптово підвищується без особливих на те причин у вигляді коливань метеорологічних умов, болить голова, але немає генетичної, спадкової підстави для мігрені — в такій ситуації потрібна кваліфікована допомога, яку може надати мануальний терапевт.

Які сигнали лиха фіксує організм не цілком здорової людини?

 • слабкість, оніміння в руках і ногах;
 • періодичні, але регулярно повторювані запаморочення;
 • неминуча почуття швидкої стомлюваності;
 • безсоння вночі, вранці «розбитий» стан;
 • болить, «ноє» голова;
 • артеріальна гіпертензія постійно нагадує про себе «стрибками» тиску;
 • больові відчуття в спині, попереку, печіння між лопатками, дискомфорт в основі шиї.

Що краще: масаж або мануальна терапія — відгуки

Зрозуміло, і ті, й інші маніпуляції служать лише на користь і люди з особливими потребами, до яких можна віднести інвалідів і людей похилого віку 65+, чудово це усвідомлюють, тому що для них отримання масажних процедур і мануальна терапія (далі — МТ) просто необхідні з метою підтримки прийнятного самопочуття. Однак, різниця між ними існує, причому достатньо значною. Завдання МТ «привести до тями», нормалізувати стан хребта після травми або з грижами/протрузіями, усунути по можливості зміщення міжхребцевих дисків, «вправити» кістки, а масаж насамперед «відповідальний» за м’які сегменти — м’язову тканину, нервові та артеріальні вузли які він здатний і розм’якшити, і зробити більш концентрованими. Тобто під час масажу в ідеалі зникає симптоматика – болючі відчуття, неприємні імпульси. Тоді як МТ «копає глибше» і впливає на джерело проблеми, «пригальмовує» негативну динаміку патології, не дає їй розвиватися далі. Таким чином стає цілком очевидно, що МТ набагато більш серйозний та програмний захід, ніж масажні маніпуляції, хоча дуже важливі, ефективні і завжди є вагомою складовою, що входить до складу комплексної МТ.

Так, лише скрупульозно вивчивши анамнез, невролог, мануальний терапевт чи невропатолог буде готовий включити МТ у відновлювальний процес, що складається з багатьох факторів, які потрібно правильно інтенсивності, фармакологічної пропорції та частоті пов’язати один з одним.

Ситуації, коли мануальні техніки не застосовні – протипоказання

Користуватися методами МТ категорично не рекомендується, якщо спостерігається наступна клінічна картина:

 • кровообіг спинного мозку порушений у гострій формі;
 • травма хребта сталася зовсім недавно;
 • спинний мозок перебуває у запаленому стані;
 • суглоби кінцівок, спини або таза та стегон уражені інфекційним захворюванням;
 • хвороба Бехтерєва;
 • нещодавній інсульт або інфаркт;
 • зафіксована злоякісна пухлина, онкологія (рак);
 • загострений психічний розлад.

Найважливішим моментом, який забезпечує результативність лікування, є кваліфікація мануального терапевта, який здійснює комплекс МТ. Реалізація лікувальної програми протікає в такій ситуації абсолютно безболісно, ​​а досвід медика дозволяє йому оминати всі «підводні камені» кожного індивідуального епікризу, здійснюючи всі процедури не тільки безпечно, а й безболісно. Зазначимо у зв’язку з цим, що медичний центр R-Clinic укомплектований чудовими професіоналами своєї справи. І невролог, і мануальний терапевт нашої клініки мають достатній практичний досвід і теоретичну підготовку, щоб оточити наших пацієнтів непідробною турботою і провести лікувальну програму від початку до успішного завершення на найвищому людському та патронажному рівні.

Методи мануальної терапії

Природно, ми не будемо перераховувати всілякі методичні школи МТ від старовинного мистецтва костоправів до остеопатів з північноамериканських штатів, але той шлях, який дана техніка відновлення ослаблених організмів пройшла від сумнівної категорії альтернативної медицини до повноцінного напряму сучасної охорони здоров’я, цілком вартий уваги тих, хто потребує охорони здоров’я. та гарантованої поправки здоров’я. Хороший «мануальник» зазвичай використовує такі рішення в оздоровленні пацієнта:

 • Міофасціальна підшкірна МТ знімає підвищену стомлюваність, допомагає суттєво згладити болючі відчуття в спині, дозволяє стабілізувати вісь хребетного стовпа, зафіксувати хребет та покращити роботу суглобів, що помітно полегшує рухові функції кінцівок.
 • Артро-вербальна МТ достатньою мірою специфічна методу — займається реновацією суглобів, ґрунтовно коригує стан першого шийного хребця, що дуже позитивно впливає на самопочуття пацієнта в плані усунення головного болю та скорочення м’язового тонусу. 
 • Краніальна МТ спрямована на патології, пов’язані безпосередньо з судинами голови. Терапевт таким чином стосується точок на черепній коробці, що кровообіг усередині черепа нормалізується, внутрішньочерепний тиск скорочується, покращуються когнітивні функції, затихають головний біль та шум у вухах, поступово зникає запаморочення.
 • Вісцеральна МТ переважно спрямована на органи, що знаходяться всередині корпусу тіла підопічного, в ділянці грудної клітки, у порожнині живота та нижче — у малому тазі. Її дія помітно локалізує та нівелює проблеми серцево-судинної, сечостатевої систем та ШКТ (шлунково-кишковий тракт).

Підкреслимо, що діагностика проводиться руками мануального терапевта, тому, маніпулюючи хребцями, суглобами та фасціями артерій, лікар досить чітко усвідомлює те, що він робить, і яким буде результат його дій. Вочевидь, щоб уточнити складний діагноз застосовуються всі сучасні методи обстеження — і КТ (комп’ютерна томографія), і МРТ (магнітно-резонансна томографія).

Як правило, сеанс МТ триває від чверті до півгодини. Ефект стає помітним після кількох повноцінно проведених процедур. Нерідко через два чи три місяці потрібен повторний курс, який дозволяє закріпити успіх попереднього та ретельно досліджувати досягнуте. Добротна корекція хребта з періодичною профілактикою дозволяє виключити больовий синдром у суглобах, м’язах, шиї та голові, а також помітно покращити загальний рівень життя пацієнта, його працездатність та настрій.

Перевага мануальної терапії

Основною перевагою МТ є структурна стабілізація хребетного стовпа, усунення гриж/протрузій у сприянні фармакотерапії, а також ліквідація інших недуг, пов’язаних із утрудненими функціями суглобів та хребців. Як результат вивіреної та реалізованої програми МТ – усувається м’язовий спазм, покращується насичення тканин поживними елементами, практично безслідно проходить затискання нервових закінчень та вузлів, завдяки чому зникає біль.

Великою перевагою МТ вважається відсутність необхідності прийому медикаментів при захворюваннях опорної і рухової системи. Проте фармакотерапія також робить свій внесок в усунення кістково-м’язових деформацій.

Шляхом оздоровчого впливу власними руками на зв’язки, м’язи, фасції, кістки, суглоби, окремі хребці та хребетний стовп мануальний терапевт позбавляє пацієнта від симптомів багатьох недуг. Якщо мучать і дошкуляють ниючі болі в голові, шиї, спині, животі та сполучних елементах, то сміливо звертайтеся за допомогою до цього фахівця. Походження найменування лікарської спеціалізації відсилає до тисячолітніх традицій, які сформувалися ще в давнину на північному узбережжі Середземного моря. Латиною кисть руки — manus, а давньогрецькою мовою оздоровлення, опіка та лікування звучить, як θεραπεία (therapia). Таким чином стає зрозуміло, що мануальний терапевт — це масажист і акупунктурник, який натисканнями на важливі біологічні точки, розташовані на тілі пацієнта, викликає реакції в будь-якому органі, що призводять зрештою до виключно позитивних явищ в організмі підопічного.
Таке відносно нове поняття, як мануальна терапія, має досить просте і точне визначення своєї оздоровчої спрямованості. Все пояснити набагато простіше, якщо визначити сферу діяльності спеціаліста. Що лікує лікар мануальний терапевт? Терапевтична діяльність цього лікаря полягає в контактній (за допомогою рук: manus — кисть руки на латині) взаємодії з м’язами і суглобами пацієнта, які в результаті пальпації оновлюються, позбавляються больового синдрому, здоровіють. Мануальний терапевт найчастіше — це хірург, реабілітолог, невролог чи невропатолог, який пройшов додаткову підготовку та освіту, внаслідок якої він став «мануальником» та отримав ще одну спеціалізацію. Мануальні практики припускають діагностичні методи огляду тіла пацієнта, вивчення анамнезу та складний масаж, який використовує безліч оздоровчих технік, які безпосередньо застосовують лікувальні дотики.
Щоб зрозуміло пояснити і точніше розібратися в тому, що лікує мануальна терапія, необхідно розуміти те, які органи лікує мануальний терапевт. За великим рахунком, це в першу чергу зв’язки та м’язові тканини, які здатні зміщуватися через травми або хірургічне втручання у внутрішні органи, повідомляючи таким чином своєму власнику болючі відчуття та загальний дискомфорт, що негативно відбивається на злагодженості роботи різних органічних систем. Вважається, що основна сфера діяльності «мануальника» — це кістяк, хребетний стовп та прилеглі до нього органи. Це абсолютно об’єктивно, оскільки здоров’я хребта та приведення його в норму після переломів або таких неприємних явищ, як протрузії та грижі, надзвичайно важливо зробити своєчасно. Те саме стосується і профілактики такої недуги, як остеохондроз, який часто утворюється в поясному, грудному та шийному відділах хребта. Отже, хребетний стовп і все, що буквально його стосується, є саме тим органом, який насамперед упорядковує мануальний терапевт.
Перелік недуг, що включає повноцінну відповідь на питання, які хвороби лікує мануальний терапевт, є надзвичайно широким. Це велика кількість нейропатій, невралгій та неврастенія, а також будь-які відхилення від норми, пов’язані з неврологічними патологіями. До них сміливо можна віднести безсоння, астенію, артеріальну гіпертензію, так звану вегетосудинну дистонію, запаморочення, синкопи (непритомність та втрати свідомості), дисциркуляторну енцефалопатію, структурні зміщення і травми хребта будь-якого типу, легеневі дисфункції легень, локальні травми та болі в м’язах та суглобах, остеохондроз, проблеми з поставою, сколіоз, протрузії та грижі міжхребцевих дисків. Окремо слід підкреслити діяльність мануального терапевта у напрямку органічного відновлення в рамках реалізації таких програм, як реабілітація після інсульту, інфаркту, ЧМТ (черепно-мозкова травма), перелому шийки стегна, ендопротезування та хірургічного втручання у внутрішні органи.
Багато наших співгромадян серед тих, кого дошкуляють неврологічні симптоми і недуги, часто задаються актуальним для них питанням — як проходить прийом у мануального терапевта? Найперша консультація та відвідування доктора цього напряму (переважно це невролог) полягає в тому, що фахівець скрупульозно вивчає анамнез. Вже після того, як терапевт ознайомився з історією хвороби та клінічною картиною патології, з її патогенезом, він переходить до мануальної діагностики своїми руками, щоб точно визначити рівень рухливості суглобів, ступінь напруженості м’язових тканин, оцінити больовий синдром та його локалізованість (де болить, а де — ні). Потім лікар формує загальний напрям, стратегію і тактику лікувального процесу, визначає сумарну програму і те, з чого вона стартує під час перших сеансів. Якщо у підопічного спостерігаються ускладнення після загострення недуги, складні патології або передбачувані обмеження щодо мануальної терапії, то потрібна додаткова діагностика. Найчастіше це рентген, УЗД (ультразвукове дослідження), КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія).
Оздоровлення за допомогою впливу на хворі сегменти тіла пацієнта рук мануального терапевта називається мануальна терапія. Переважно дана практика зачіпає хворі органи опорного і рухового апарату та хребта. Однак сміливо можна стверджувати корисність цього способу лікування для вегетативної, ендокринної, серцевої, судинної, периферичної та центральної нервових систем. Деякі скептики від медицини відносять мануальну терапію до одного з різновидів масажу, нарівні з такими техніками, як остеопатія, прикладна кінезотерапія та кінезіологія, вісцеральна та краніосакральна терапії. Проте, що доведена корисність мануальної терапії набагато ширша, незважаючи на це, ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) все ще відносить мануальну терапію до нетрадиційної медицини, яку представляють також у такому напрямі акупунктура та натуропатія.
У наш час існує безліч патологій, яким схильні далеко не тільки інваліди або люди з особливими потребами, які досягли поважних років. У наші дні досить непросто знайти людину, якій ще й 30 років не виповнилося, а в неї вже спостерігається хоч одна хронічна патологія. Мануальна терапія — це допомога всім без винятку віковим категоріям у прагненні оздоровитися. Для прикладу наведемо одне з найпоширеніших джерел патогенезу у сучасної людини: хронічний дефіцит кисню, недоотриманого внутрішніми органами та головним мозком через те, що защемлений нерв, порушено відтік і приплив крові. Мануальна терапія це саме той метод, який завдяки рукам і старанням масажистів, реабілітологів та терапевтів, усуває безліч проблем та дозволяє відновлювати підопічним втрачені здібності після травм та оперативного лікування. Саме лікування руками (мануальна терапія) — це спосіб безопераційного усунення багатьох проблем зі здоров’ям. Деякі відносять мануальні методи до категорії нетрадиційної медицини. Однак потрібно наголосити, що масаж, лікування руками, акупунктура, остеопатія та багато інших форм мануальної терапії використовують сучасні спортивна медицина, нейрофізіологія, ортопедія, неврологія та всебічна реабілітація. Цілюща дія на голову людини (краніосакральна терапія) і на її внутрішню органіку (вісцеральна остеопатія) на сьогоднішній день є логічним продовженням методології мануальних практик.
Відразу підкреслимо, що ця оздоровча практика застосовується у всіх частинах світу та всіх країнах світу, незважаючи на те, що ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) відносить її основну методологію до нетрадиційної медицини. Що таке мануальна терапія? Основною спрямованістю дій своїми руками, які виробляють масажист, реабілітолог чи мануальний терапевт, спрямовані на зняття нервових затискачів, м’язової напруги, виправлення стану суглобів та зв’язок, що перешкоджають нормальній роботі внутрішніх органів та головного мозку людини. Зрозуміло, насамперед мануальна техніка спрямована на посильне виправлення проблематичного хребта, тому остеохондроз і сколіоз ставляться до тих захворювань, якими ця техніка займається насамперед. У суглобах хребетного стовпа, верхніх та нижніх кінцівок часто ховається джерело больових симптомів, що відчуваються людиною після загострення серцево-судинної недуги (інсульт, інфаркт), що є наслідком хронічної артеріальної гіпертензії або постійного дефіциту кисню в крові. Без мануальної терапії на сьогодні не обходиться жодне відновлення після перелому, ЧМТ (черепно-мозкова травма) та хірургічного втручання у внутрішні органи.
Такий поширений і результативний метод, як мануальна терапія, відгуки має найпозитивніші, оскільки застосовується в різних напрямках оздоровлення населення будь-якої країни світу. Мануальна терапія, показання до якої дуже великі, зокрема успішно використовується при таких неврологічних симптомах, як слабкість і оніміння верхніх і нижніх кінцівок, запаморочення, хронічна стомлюваність і загальна втома, безсоння, мігрень або просто сильний головний біль, коливання (різкі стрибки вгору або вниз) артеріального тиску, регулярні больові відчуття у спині та постійний спинальний дискомфорт. Потрібно добре розуміти, що мануальна терапія, відгуки про яку завжди найпозитивніші, це не просто масаж чи акупунктура. Цей метод включає всі мануальні техніки, які здатні покращити стан кістяка (скелета), хребетних дисків та всього хребетного стовпа. Це досить серйозна техніка, що стосується першооснови організму кожної людини, тому призначенню мануальної терапії передує ретельне вивчення неврологом анамнезу, після якого (за потреби) призначається додаткова діагностика у вигляді КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), рентгену чи УЗД (ультразвукове дослідження).
Не можна ні в якому разі стверджувати небажаність такого результативного методу, як мануальна терапія, шкода від якої можлива лише за потурання елементарними правилами, але про них добре пам’ятає кожен досвідчений невролог, який представляє надійний медичний центр. Дійсно, категоричною перешкодою до виконання даної практики є гостре порушення кровообігу в спинномозковому сегменті та в кровопостачанні головного мозку, нещодавні травми хребта, запальні процеси у спинному мозку, інфекційні захворювання суглобів, злоякісні пухлини, загострення психічних розладів. Зазначимо, більшість технік, якими повсюдно користується мануальна терапія від імені своїх адептів (мануальний терапевт, масажист, реабілітолог, невролог) абсолютно нешкідливі і безболісні. Головний момент у тому, щоб невропатолог не манкував ретельним оглядом пацієнта перед призначенням курсу процедур. Скрупульозне вивчення анамнезу гарантує те, що сеанс протікатиме приємно та ефективно у плані позбавлення від спинального дискомфорту та хворобливого синдрому в суглобах.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту