Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Соляна печера з повністю відтвореним кліматом Мертвого моря

Коли ми говоримо фізіотерапевтична процедура «Соляна печера», то маємо на увазі метод лікування та відновлення без застосування традиційних лікарських препаратів. Ці оздоровчі процедури, які нам серед інших пропонує фізіотерапія, називаються галотерапія чи спелеотерапія. Основою даних технік є перебування у соляних печерах, де підопічні вдихають (у природних умовах — перебуваючи у мінералізованих копальні та шахтах) випаровування корисних мінералів. Позитивний ефект мають органи дихання, серцево-судинна система, а також кістково-м’язовий каркас людини і, зокрема, суглоби і зв’язки. Чому — соляна печера із повністю відтвореним кліматом Мертвого моря? Тому що саме на південно-західному узбережжі цього ізраїльського водоймища розташований природний комплекс, що практично повністю складається з соляного масиву. Гігантська печера Малхам, а також Аруватаїм та Колонеля, приваблюють багатьох, хто позитивно налаштований і готовий набути таких терапевтичних форм. Різноманітні скам’янілості приваблюють туди туристів, а сталагміти та сталактити з солі продовжують дивувати відвідувачів, що прямують до них з усього світу.

У чому полягає лікувальна властивість спелеотерапії як підкатегорії кліматотерапії?

Галотерапія заснована на перебування в первозданному середовищі, в даному випадку в печері або в кімнаті, що імітує природну природу, де легким людини не загрожують полютанти, алергени та інші забруднюючі атмосферу речовини, що призводять в кінцевому підсумку до високих показників захворюваності. Спелеотерапія, кліматотерапія також використовують цей підхід як альтернативу або доповнення до фармакотерапії та інших способів впливу фізичними факторами на організм, які успішно застосовує фізіотерапія в цілому. Високий рівень присутності аерозолів, високий вміст дисперсних складів із хлоридом натрію, а також іонізація повітря в атмосфері соляних печер вдало поєднуються з балансом температури, вологості та тиску. Все разом робить перебування в такому приміщенні дуже оздоровчим. Причому не лише про органи дихання, а й про імунну та серцево-судинну системи, які після курсу перебування в такій атмосфері помітно зміцнюються та відновлюються. По кілька годин протягом дня перебуваючи в соляній печері, людина піддається бактерицидній обробці із зовнішньої та внутрішньої сторін своїх органів. Відходить патогенна мікрофлора, бронхи позбавляються від розріджених мокрот, дихається помітно легше, тому що в легеневих артеріях нормалізується кров’яний тиск, кровопостачання необхідними елементами та киснем, покращується настрій. Зазначимо, що статистика повного одужання у найменших громадян досить висока — якщо у дорослих людей після повернення до патогенезу неекологічної повсякденності часто спостерігаються рецидиви та загострення недуг, то серед малюків після місяця інтенсивної клімато- або спелеотерапії нерідко позбавлені бронхіальну астму.

Галотерапія оздоровлює дітей тоді, коли консервативне лікування медикаментами лише стримує патологію

У дитячій реабілітації педіатри виділяють все, що здатне допомогти при інвалідизації маленьких громадян, а також тих дітей, кого дошкуляє хронічна бронхолегенева недуга. Недостатня результативність фармакотерапії, а також неминучість побічних ефектів, які здатні викликати нові захворювання та гальмують лікування, спрямовують до пошуку нових, ефективніших інструментів оздоровлення малюків. Одним із них є галотерапія. Створення штучних галокамер усуває дефіцит і малу доступність соляних печер природного походження, тому сучасна спелеолікарня, яку доступно створити за допомогою товстого шару напилення або наповнивши натуральними блоками сільвініту з печер, є на сьогодні надзвичайно значущим фізіотерапевтичним об’єктом. Педіатрія з великим інтересом відноситься до використання вищеописаних методів, вивчає дію різної концентрації та дозування натрію хлориду на дитячі захворювання. Невід’ємним аспектом цього методу залишається ретельне моніторування стану дитини, яка проходить такий реабілітаційний або оздоровчий курс.

Лікувальне використання солі при невралгічних розладах

Соляна кімната здатна серйозно допомогти, якщо у малюка спостерігаються нервові та вегетативні відхилення, які не дозволяють його організму, що росте нормально розвиватися. У чому полягає оздоровчий ефект?

  • налагоджується метаболізм тією мірою, якою вимагає обмін речовин, що протікає нормально;
  • усуваються проблеми із ШКТ (шлунково-кишковий тракт), нормалізується робота травної системи;
  • ідуть деякі проблеми, які періодично здатна створювати ослаблена щитовидна залоза;
  • допомагає при таких психічних розладах, як безсоння, фрустрація, депресія, лікує фобії та депривацію;
  • соляна терапія корисна при захворюваннях шкірного покриву – пом’якшує симптоми, які продукує екзема шкіри, лишай і навіть псоріаз.

Очевидно, потрібно розуміти, що спелеотерапія не панацея. Даний підтип фізіотерапевтичних практик ні в якому разі не вступає в конфлікт з медикаментозними препаратами, які призначає спеціаліст в рамках тривалого усунення захворювання або його консервування. Лікарні та поліклініки також важливі, як і раніше, проте галотерапія поступово зайняла важливу позицію в сучасній педіатрії, з якою нині вже вважаються провідні фахівці цього напряму медицини.

Протипоказання для спелеотерапії

Перш ніж розпочати лікування цього типу впливу на організм дитини фізичними субстанціями, якою є, наприклад, натрієва сіль, необхідно проконсультуватися у надійного лікаря та провести ретельне обстеження в тому випадку, якщо до цього моменту вже не поставлено один із наведених нижче діагнозів:

  • функціональна недостатність коронарних судин;
  • туберкульоз на будь-якій стадії;
  • онкологічне захворювання;
  • ниркова недостатність, пієлонефрит;
  • загострення захворювань бронхіального та легеневого сегмента;
  • схильність до фобії замкнутого простору (клаустрофобія).

В останньому пункті протипоказань при галотерапії зазначена страх тісних приміщень, яка, зрозуміло, може серйозно перешкодити позитивним результатам лікування, оскільки сеанси переважно проходять у невеликих або навіть маленьких спеціально обладнаних кімнатах. Так само не рекомендується поєднувати курси спелеотерапії з такими розладами психіки, як істерія та психози, а з деякими складними формами, які здатні набувати посттравматичного синдрому.

Показання для спелеотерапії

Дуже можливі такі анамнези, за яких медики вкрай рекомендуватимуть використання фізіотерапевтичних інструментів повернення до нормального обміну речовин при слабкому метаболізмі. Також очікується подібна рекомендація при дихальних та серцево-судинних захворюваннях та інших недугах, деякі з яких наведені в наступному списку:

  • Бронхіт у хронічній формі. Зазначимо, що галотерапія допускається при недостатності дихальних функцій не вище за другий ступінь, а бронхіальна астма або інші хвороби цього сегмента не повинні перебувати в гострій формі.
  • Збільшення мигдаликів, а також хронічні запалення носових пазух (гайморит) та лобових або фронтальних синусів (фронтит).
  • Астма на початковій стадії, незважаючи на легке або важке перебіг неінфекційної патології легеневих та дихальних шляхів.
  • Серцево-судинні дисфункції, недостатнє кровопостачання органів киснем та іншими життєво важливими речовинами, а також слабкий кровообіг загалом.
  • Алергія у складних проявах.
  • Ожиріння, надмірна вага у різних формах. Знову нагадаємо, що соляні печери сприяють нормалізації травлення, прискорюють метаболічні секвенції, внаслідок чого організм успішніше та швидше позбавляється непотрібних йому жирів.
  • Дитяча галотерапія: особливості та рекомендації

Само собою зрозуміло, що користь від вдихання сольових частинок і перебування в стерильній і оздоровлюючій атмосфері соляної кімнати дуже корисно і дітям, і дорослим. Багато терапевтів і педіатрів неодноразово зазначали, що соляна печера діє на дітей дещо навіть хвилюючим чином. Після перебування в такій кімнаті, де все обладнано найкращим чином, добре налагоджено галогенератор і дозування, збалансовано температуру повітря, атмосферний тиск і вологість, дитина стає помітно активнішою і бадьорішою. Таким чином можна стверджувати, крім лікувального ефекту відбувається енергетичне підживлення, яке не тільки допомагає швидше впоратися із захворюванням, а й створює гарний настрій, повідомляє позитивний заряд емоцій, що є сам собою потужними ліками.

Вирівнювання психоемоційного фону – це дуже важливий аспект будь-якого фізіотерапевтичного методу. Що стосується роботи в цьому напрямку з дітьми, то галотерапія є дуже дієвим інструментом, що ефективно справляється з проявами агресії, з капризами і частими емоційними «сплесками». Це само по собі є чудовим фактором, який лише посилює лікування будь-якої складної патології за допомогою медикаментозних препаратів. Дія, яку надають сольові процедури, допомагає організмам, що ростуть, не тільки впоратися з сезонними захворюваннями, але й пом’якшити шкоду від серйозних повітряно-краплинних інфекцій. Їх модифіковані штами становлять загрозу повсюдно як людям похилого віку, так і наймолодшим жителям планети, і пов’язані в першу чергу саме з функціями дихального апарату. Деякі з цих вірусів вимагають планомірної та масштабної реабілітації для тих малюків, у яких ослаблена носоглотка та легені. Після проходження фармакотерапії стан покращується, але залишається ймовірність виникнення хронічного бронхіту та гаймориту. У такій ситуації спелеотерапія виявиться найкращою та надійною профілактикою, яка не має побічних явищ.

Саногенна дія фізіотерапевтичного методу соляна печера

Застосування спелеотерапевтичних сеансів має помітний оздоровчий ефект вже після двотижневих занять. Особливо це помітно у тих групах підопічних, у яких переважають дошкільнята. Це категорія, яка найбільш схильна до респіраторних захворювань поряд з першокласниками і тими, хто займається в підготовчих до школи групах, часто потребує фізіотерапевтичної підтримки. У цих дітей дихальні шляхи ще не розвинені настільки, наскільки вони підготовлені у дорослих людей до боротьби з різною заразою. Тому їм соляну профілактику показано насамперед. Також тут важливий саногенний фактор впливу на вегетативну систему, що формуються, і ЦНС (центральна нервова система). Повторимо, що, як ми вже говорили раніше у статті, що заспокійливий ефект соляних печер досить відомий і в рамках підготовки до перших справжніх уроків у школі буде доречним. Особливо це стосується тих дітей, які часто вередують і погано їдять — саме для них цей вид зміцнення зростаючих органів та ще нестійкої психіки буде дуже корисним.

Явні показання до галотерапії

Згідно зі статистичними даними, отриманими в результаті наукових досліджень, основне показання до сольового лікування у дітей – це бронхіт. Ця недуга найчастіше зустрічається в рецидивній формі, в необструктивній, у хронічній та затяжній. Також необхідно звернутися до фізіотерапевта цього напряму, який схвалює та практикує медичний центр R-Clinic, тоді, коли у Вашої дитини бронхіальна астма. Йдеться про проміжне перебіг після або до загострення. Галокамера безсумнівно допоможе і за таких оториноларингологических відхиленнях, як риносинусит і фарингіт, що супроводжуються першенням у горлі та кашлем. Час, проведений у соляній кімнаті, буде корисним і при дерматитах у дифузній та локалізованій формах.

У рамках цього терапевтичного методу в оздоровчому закладі фізіотерапевтичної спрямованості відтворюється природне середовище. Галотерапія — це по суті кліматотерапія у своєму особливому лікувальному форматі. У штучній соляній печері далеко від таких природних комплексів, як, наприклад, ті, якими володіють курортні заповідники за кордоном (приміром, Мертве море, Ізраїль), стає доступним оздоровлення без фармацевтичних препаратів. Застосовується не тільки природне випаровування корисних мінералів, а й дрібнодисперсні аерозолі — розпилення корисних мікроскопічних частинок. Це немедикаментозне лікування багатьох патологій, дуже корисне насамперед для дітей, оскільки немає побічних ефектів, неприпустимих для молодих пацієнтів. Зазначимо, що медикаментозні засоби так чи інакше викликають негативні явища в незміцнілих ще юних організмах, а галотерапія не має таких наслідків, і в процесі її здійснення переважає елемент цікавого проведення часу. Даний фактор дуже важливий для найменших пацієнтів, які мають проблеми з неврологічними, ендокринними та вегетативними патологіями. Ефективність галотерапії полягає також у контрольованій дозованості, з якою застосовується сухий хлорид натрію. Цей момент дозволяє застосовувати цей різновид кліматотерапії з відомою результативністю навіть серед найменших дітей.
Одним із надзвичайно ефективних методів кліматотерапії абсолютно обґрунтовано вважається спелеотерапія. Тривале перебування у природній або штучній соляній шахті, печері надає пацієнтам можливість вдихати лікувальні пари, які розповсюджують мінерали, розташовані на стінах приміщення. Дивно, але спелеотерапія лікує не тільки таке захворювання дихальних шляхів, як бронхіальна астма, але й досить ефективно зарекомендувала себе у протистоянні ендокринним недугам, хворобі суглобів і навіть артеріальної гіпертензії. Спелеотерапевтичні лікарні розташовані у багатьох країнах Європи. Серед них — Україна, Австрія, Чехія, Румунія, Польща, Угорщина, Словаччина та інші держави (Киргизія, Азербайджан, Вірменія). Підземні мінеральні джерела існують, як ми вже сказали, у природних заповідниках. Проте новатори охорони здоров’я ще в середині XX століття розробили технології, що дозволяють відтворити печерні умови оздоровлення в межах міста — у спеціально обладнаних кімнатах. Так, спелеотерапія допомагає зцілитися при наступних захворюваннях — гіпертонічна хвороба, алергічні патології шкіри, алергічний риносинусит, поліноз, пневмонія та бронхіт.
За своєю методологією та клінічним застосуванням у медичній практиці галотерапія — це кліматологічна техніка, що використовує природне середовище для оздоровлення організму людини. Соляна кімната являє собою приміщення, стіни, підлогу та стелу якого покриває хлорид натрію, що надає терапевтичну дію насамперед на дихальну систему відвідувачів. У повітрі кімнати розпорошені дрібнодисперсні частинки. У галотерапії застосовується аерозольне розпилення, а не лише природні випари мінералів. Зазначимо, що для дітей перебування у кімнатах з мінеральним оздоровленням організовано належним чином. Тут під час сеансу не потрібно дотримуватися спокою та манірності, що характерно для дорослих відвідувачів. Діти грають в рухливі ігри або дивляться мультфільми. Таким чином час минає непомітно, але згодом добре відчувається оздоровчий ефект. Для маленьких українців, які живуть у великих містах, така підтримка імунітету і зміцнення ослабленого здоров’я, як галотерапія, дуже корисніа
Ще у віддалені часи історії сучасної цивілізації люди досить часто помічали, що соляна печера своїми випарами дуже позитивно впливає на їхнє самопочуття. У багатьох частинах світу, і на Сході, і в Західній Європі, використовували природні зали з соляним нальотом на стінах як лікувальну локацію. В наш час з’явилася можливість оздоровлюватися за допомогою вдихання сольових складів та у міських умовах, не виїжджаючи на тривалу відстань. Зрозуміло, дорослі пацієнти, відвідуючи соляну кімнату, проводять час у спокійному стані, розслабляючись у доступному релаксі. Маленькі відвідувачі при цьому грають та дивляться улюблені мультиплікаційні фільми, одночасно отримуючи через органи дихання оздоровчий склад. Якщо це не природна соляна печера в натуральному заповіднику, де сольові кристали покривають поверхню стін, стелі та підлоги, то це можуть бути штучно створені приміщення зі спеціальним покриттям або спеціальним апаратом, що розсіює дрібнодисперсний лікувальний склад.
Таке досить поширене захворювання, яким є бронхіальна астма, що є практично невиліковною хронічною недугою, що не є інфекційною патологією, лікується за допомогою особливих препаратів — це інгаляційні глюкокортикостероїди, кромони, бронходилататори та інші медикаменти. Однак помітне покращення самопочуття пацієнтів, яких дошкуляє астматичний бронхіт, відчувається тоді, коли вона відвідують спеціальне приміщення, яке називається соляна печера або кімната. На думку фахівців, особливо ефективна галотерапія — сухий сольовий аерозоль, що розпорошується парогенератором у вигляді дрібнодисперсних частинок, що легко вдихаються, легко проникає в найбільш віддалені від гортані сегменти респіраторного тракту, що надає помітну дренажну дію на бронхи, імуномодулюючу та протизапальну дію. Експерти цілком обґрунтовано зазначають, що галотерапія показана при бронхіальній астмі завдяки тому, що в рамках сеансу не відбувається біологічних провокацій у вигляді активації тканини, здатної спричинити спазм бронхів. Галотерапія гарантує відсутність алергенів та присутність несприятливих маркерів навколишнього середовища, що не проникають у стерильне приміщення соляної кімнати. Вегетативна, нервова та дихальна системи приходять у збалансований стан, якому властива синергічна взаємодія. Наголосимо, що астматики не використовують галотерапію, яка передбачає вдихання дрібнодисперсного сольового складу, у стані загострення патології.
Такі шкірні захворювання, як дерматит, нейродерміт, екзема, стрептодермія, опікові ушкодження, гнійники та грибок дуже ефективно усуває сольова печера чи кімната. Однак важливим аспектом галотерапії та спелеотерапії для усунення патологій шкірного покриву є те, що хвороба на момент застосування сольового та аерозольного лікування стабілізована і не знаходиться у гострому стані. Вдалі сеанси призводять до того, що усувається свербіж шкіри, виліковуються гнійничкові запалення, відлущується псоріаз. Додамо, що сольова терапія усуває лупу та себорейний дерматит. Вдихання парів, насичених дрібнодисперсними частинками лікувальних мінералів, заспокоює нервову систему, гармонізує взаємодію вегетативної та ендокринної системи, згладжує подразнення, заліковує уражену та травмовану поверхню шкіри. Унікальний мікроклімат сольової кімнати чи печери усуває системи шкірних недуг та сприяє загальному зміцненню імунітету дорослих та дітей.
Існує такий метод (що досить добре себе зарекомендував) лікування і стримування негативної динаміки різних патологій, як соляна печера, користь якої на сьогодні не викликає сумнівів ні у фахівців, які регулярно практикують цю технологію, ні у пацієнтів, які зазнали на собі його позитивного впливу. Галокамера або соляна печера гарантовано допоможе при великій кількості недуг нервової, вегетативної та ендокринної систем. В результаті вдихання випарів корисних солей, яке проходить у спеціальному приміщенні, що називається соляна/сольова кімната, поступово усуваються порушення шкірного покриву, пом’якшується лускатий лишай або псоріаз, проходить екзема, виліковуються фурункули та інші гнійничкові запалення. Артеріальна гіпертензія, вегетативна дистонія, гіпертонія та інші відхилення у кровообігу та кровопостачанні всього організму стають набагато менш вираженими. Депресія і неврози у дорослих людей усуваються завдяки пом’якшувальній дії, яку соляна печера надає на всі органічні структури ослабленого патологією організму.
Галотерапія, спелеотерапія, соляна печера, відгуки про які переважно найпозитивніші, дійсно дуже багатьом допомагають у косметологічному, антиалергенному та дихальному аспектах. Аерозольні або природні випари добре підтримують імунітет при різноманітних захворюваннях шкірного покриву (дерматит, екзема, лишай, фурункули), при опіках, грибках, депресіях та неврозах. Важливо розуміти, що це чудовий спосіб відновити баланс ендокринної, дихальної, вегетативної та нервової систем. Також галотерапія дуже корисна після хірургічних операцій, травм та переломів. Такі сеанси дуже позитивно впливають на здатність органічних тканин регенерувати. Численні позитивні відгуки викликала соляна печера у процесі реабілітації у дітей. Ця процедура дуже популярна у малюків, якщо вона проходить не індивідуально, а в груповому форматі. У процесі оздоровчого дихання маленькі пацієнти добре проводять час один з одним, граючи або переглядаючи мультфільми. Задоволені і діти, і батьки, які із задоволенням відзначають гарний настрій у дитини після галотерапії протягом тривалого періоду.
За своєю суттю соляна печера у місті Одеса — це сольова кімната, в якій максимально точно відтворюється атмосфера та утримання природної здравниці. У приміщенні, обставленому зручними пуфами, люди, які страждають на хвороби суглобів, артеріальну гіпертензію і гіпертонією, шкірний дерматит, розлади нервової системи (невроз, депресія, безсоння, психоз, булімія та анорексія, нейропатії та травми хребта) та захворювання дихальних шляхів, відпочивають та розслабляються. Після сеансу терапевтичний ефект ні в кого не викликає сумнівів. Додамо, що результативність, яку має імпровізована, штучна соляна печера (Одеса), підтверджена експертною думкою і точно відтворює ту цілющу атмосферу, що безперечно лікує ослаблених недугами ізраїльтян багато сотень років на березі Мармурового моря.
Безсумнівно ефективна методика соляної печери, протипоказання до якої лише підтверджують присутність помітного впливу, що ця техніка чинить на ослаблену недугою чи здоровий організм, найчастіше застосовується в Україні у вигляді соляної кімнати. Такі методи як галотерапія чи спелеотерапія не завжди допустимі. Серед патологій, які виключають цей вид лікування, цілком обґрунтовано вважаються коронарна недостатність, алкоголізм та наркоманія, туберкульоз будь-якого ступеня, полярно протилежні коливання температури тіла, загострення запалення інфекційних захворювань, злоякісні пухлини, ниркова недостатність, гострий бронхіт. За таких недуг необхідно виключити таку форму терапії. Також рекомендується не застосовувати такий метод, як соляна печера, тоді, коли недуга будь-якої етіології знаходиться в гострій стадії.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту