Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Масаж лікувальний: класифікація, призначення та показання

Вплив погладжуванням, дотиками та натисканням на певні ділянки власного тіла (самомасаж) відомий сучасній цивілізації ще з часів розквіту давньогрецької культури та медицини. Але, напевно, перша подоба цього нативного методу оздоровлення знайома людству з первісних часів. Що може бути простіше, ніж, втративши забите місце, позбутися болю? Лікувальний масаж здавна і переможно йде з історії медичних маніпуляцій. Акупунктурне мистецтво натискань на потрібні точки розвивали в Китаї ще задовго до нашої ери, а на Близькому Сході Авіценна рекомендував лікувально-профілактичне розтирання і руками, і ногами на рубежі першого і другого тисячоліття вже поточного літочислення. У давнину на європейській території одними з найраніших і найзатятіших поборників різноманітних масажів були грецький лікар Гіппократ і пізньоримський Асклепіад. Перший стверджував ніби «масаж пом’якшить надто затверділий суглоб, а розм’яклий орган, навпаки, зробить більш зібраним і зв’язним», а другий небезпідставно склав думку про масажні градації, про що і говорив своїм учням, мовляв «масаж буває тривалий і короткий, насухо і з використання олії, із зусиллям і дуже легкий — і в кожного своє призначення». У середні віки, затьмарені інквізиторськими догмами, ця галузь медицини в Європі не розвивалася, але з настанням так званої епохи Ренесансу інтерес до масажу та його лікувальних властивостей знову переміг і з тих пір беззаперечно розвивається у різних напрямках як підтримуючих, так і реабілітаційних практик.

Класифікація масажних методів та прийоми масажу

По-перше, розповімо про таке першостатейне явище в мануальних оздоровчих практиках, як класичний масаж (далі — М), що поділяється на категорії по об’єктах людського тіла, на які він впливає.
 • Перша категорія М характеризується тим впливом, який він чинить на загальний стан органів людини та насамперед його ЦНС (центральна нервова система). Тут важливим є вибір одного з двох протилежних устремлінь: потрібно тонізувати, порушити ЦНС або навпаки — мета М у знеболюванні, заспокоєнні та розслабленні. Тому в стартову категорії потрапляють наміри, описані в першому пункті — для досягнення фізіологічного пробудження потрібен прямий вплив на суглоби, м’язи та шкіру.
 • Друга категорія М прагне протилежної мети — творча релаксація. Для цього не обійтися без того, щоб орган чи кінцівку струсити, потрясти, потім погладити.

Класичний масаж також умовно ділиться на два подібні різновиди

Так, практично всі типи М складені з двох підгруп:
 • Масуються сухожилля, фасції (зв’язки) та суглоби — масажист домагається вібрації в сполучних елементах, а також використовує розтирання та неакцентоване погладжування.
 • Масуються клітковина підшкірного наповнення м’яких тканин, шкіра та м’язова маса. Застосовуються розминання, вичавлювання, точкові та сегментовані натискання.

Сім прийомів масажу

Під час здійснення М необхідно виконувати такі дії:
 • повідомляти ділянки тіла вібрацію;
 • поплескувати їх;
 • розминати;
 • розтирати;
 • вижимати;
 • викручувати;
 • погладжувати.

Лікувальний масаж у профілактиці захворювань нервової системи

Профілактичний М дозволяє організму людини розслабитись. У цей момент нормалізується робота ЦНС, периферичної та вегетативної нервових систем, а також ендокринна конфігурація, кровотік та лімфоток, опорний та руховий апарат. Завдяки регулярним сеансам М збільшується сумарна працездатність індивідуума. У прямій залежності від конкретної ситуації фахівці R-Clinic проводять лікувальний та загальний оздоровчий М для покращення показників організму пацієнта, який пережив травму, складний перелом, інсульт, інфаркт чи інфекційне захворювання. Результативний М завжди допомагає досягти бажаного ефекту. Так, позитивно нарощується м’язовий тонус, усувається больовий синдром у шиї та спині, відбувається розслаблення, що допомагає зняти стрес. Підкреслимо, що перед тим, як приступити до М різної інтенсивності та цільового призначення, дуже важливо отримати консультацію Вашого лікаря або фахівця у сфері реабілітології та неврології. Необхідне точне знання органічної проблематики. Тільки так буде отримано максимальну користь після проходження курсу М. Лікувальний масаж незамінний під час відновлення після:
 • перелому шийки стегна;
 • інсульту;
 • інфаркту;
 • травми хребта;
 • ЧМТ (черепно-мозкова травма);
 • хірургічного лікування;
 • ендопротезування.
Також М надзвичайно важливий при головокруженні ніх, протрузіях, міжхребцевих грижах та інших симптомах остеохондрозу, при безсонні, астенії, невриті, неврозі, психозі, мігрені та інших невралгічних та нейропатичних розладах, включаючи дисциркуляторну невропатію. Зазначимо, що хронічна втома, дратівливість, схильність до тривог і фрустрації можуть бути ознаками до пори патології, що зникла, яку необхідно виявити в рамках обстеження та діагностики та призначити відповідні профілактичні заходи. Терапевтичний М неодмінно стає однією з найважливіших складових програми, що підтримує, яку призначить кваліфікований спеціаліст R-Clinic. Користь полягає в тому, що в ході виконання М реалізується опрацювання максимальної кількості ділянок тканин і м’язів, позитивні імпульси сприймаються м’язовими рецепторами і благополучно йдуть у ЦНС. Залежно від вибору методу М пацієнт розслаблюється або підвищує загальний органічний тонус, а разом з ним здатність чинити опір гострому нападу невиліковної патології або хронічному захворюванню, наслідкам травми або післяопераційної слабкості. Благотворний вплив на психіку та ЦНС надає аромотерапія та олії, які при М застосовує масажист. Позитивний вплив масажної терапії при різних недугах:
 • у рази прискорюється процес регенерації сполучних тканин після перевантажень та небезпечних травм;
 • усуваються затискачі в нервових закінченнях, йде больовий синдром;
 • вирівнюється, налагоджується робота опорно-рухового апарату;
 • стабілізується діяльність центральної, периферичної та вегетативної нервових структур організму підопічного;
 • нарощується опір імунної системи зовнішнім та внутрішнім інфекціям, сезонній захворюваності;
 • помітно покращується обмін речовин, прискорюються метаболічні реакції, виведення шлаків та токсичних речовин;
 • зволожує шкірний покрив, ліквідується шар ороговілих «лусочок».
 • Підкреслимо, що М завжди обов’язково входить у програму нейро-ортопедичної реабілітації, у реалізації якої неодмінно беруть участь кваліфіковані масажист та мануальний терапевт.

Нагадаємо, що медичний центр R-Clinic надає всім бажаючим послуги виключно сертифікованих фахівців, які мають реальний досвід практичної роботи та відповідну профілю базою теоретичних знань, яка регулярно оновлюється технологічними інноваціями.

Походження поширеного в усьому світі терміну масаж розкриває арабське слово mass (торкатися, обмацувати, торкатися) і значення французького слова masser (розтирання). Таким чином розкривається технологічна суть популярного та результативного методу мануальної терапії, який полягає у впливі на м’язові тканини та органи пальпацією. Надання м’язам вібрації, тиску шляхом погладжування, натискання та розтирання рукою, гладкими камінчиками, струменями води або іншим середовищем справляє суттєвий оздоровчий ефект. Механічна робота, що проводиться руками, доповнюється різними маслами (запашними або ароматичними), гелями, мазями лікарського призначення, а також низькими температурами (кріомасаж). Масажна олія виготовляється спеціально для покращення результату під час масажу. Це спеціальна суміш, яка здатна посилити тонізуючий та знеболюючий ефект. Також важливим є момент посилення ковзання рук масажиста по шкірному покриву підопічного. Запахи також ефективні в тому, щоб досягати максимального розслаблення та релаксу під час масажу. Іннервації та подразнення, які переживають шкіра та м’язи у рефлекторних вузлах та точках, передаються до ЦНС (центральна нервова система). Прийоми та техніка масажів регулюють потоки нервових імпульсів. Таким чином з ЦНС доступно стимулювати тонус, підвищувати його та посилювати, а також навпаки — розслаблювати та гальмувати м’язове та нервове реагування. Завдяки цьому, ендокринна, гормональна, вегетативна та периферична нервова системи налагоджуються та діють набагато гармонійніше. Величезне значення має масаж у таких відновлювальних процесах, як реабілітація після інсульту, інфаркту, ЧМТ (черепно-мозкова травма), перелому шийки стегна, травми хребта, ендопротезування або при ослабленні рухових та опорних функцій у ході природного старіння організму.
Лікувальний масаж Одеса — це насамперед надійний медичний центр. Наш центр соціального обслуговування та реабілітації, в якому практикують відповідальні та досвідчені невролог, невропатолог, реабілітолог, мануальний терапевт, рефлексотерапевт, ерготерапевт і не один масажист, надає підопічні виключно добре зарекомендовані відновлювальні програми. У цих програмах використовується класичний масаж, локальний масаж (масуються окремо нижні та верхні кінцівки, живіт, грудна клітина, шийно-комірна зона, шия, голова, поперек та хребет), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, апаратний масаж, антицелюлітний масаж, медовий масаж, дитячий масаж, а також кінезіотейпування, рефлексотерапія, ерготерапія, остеопатія, постізометрична релаксація та мануальна терапія Поряд із вищепереліченим доступні унікальні старослов’янський масаж ложками, самурайський масаж бамбуковими віниками, креольський масаж бамбуковими паличками. Реабілітолог доведено вдало використовує перевірену багаторічним застосуванням техніку гімнастики та ЛФК — лікувальна фізична культура. В рамках щадних занять, розрахованих індивідуально на можливості кожного пацієнта, людина, яка перенесла інсульт, інфаркт або оперативне лікування, посильно вчиться користуватися своїми руками, ногами, опорною та руховою системою. Поступово нарощуючи навантаження, рефлексотерапевт допускає підопічного до вертебральних тренажерів, які сприяють нормалізації та реабілітації функцій кісткового та м’язового апарату, суттєво ослаблених травмою чи серцево-судинною недугою.
Різноманітних мануальних практик існує на сьогодні безліч. Види масажу найбільш популярні нині: спортивний, баночний, масаж стоп, голови, шийно-комірцевої зони, загальний дитячий, лікувальний масаж спини, загальний, косметичний та багато інших. Так, загальний масаж знижує стомлюваність, підвищує настрій, знімає втому, піднімає працездатність та попереджає стомлюваність. Його користь підтверджена багатьма десятиліттями успішного застосування навіть серед людей, які вважаються цілком здоровими. Прийоми класичні: погладжування, розтирання, надання вібрації та розминання. Масаж голови також дуже корисний практично всім. М’яка та точкова дія на шкірний покрив черепа чудово впливає на кровообіг голови та мозку, пом’якшує, робить еластичними судини, перешкоджає тромбозу, знижує ймовірність розривів, служить профілактичним заходом при мігренях та інших типах головного болю. Лікувальний масаж спини покращує обмін речовин, розслаблює м’язи, знімає спинальний біль та напругу. Незамінний при малорухливому способі життя та зайвій вазі, яка часто викликає цукровий діабет. Дуже корисний при травмах хребетного стовпа, переломах хребта, при остеохондрозі поясного та грудного сегментів.
Різноманітні види масажу справді роблять незамінною цю технологію оздоровлення при найрізноманітніших недугах, яким схильні люди з особливими потребами, що досягли поважних років, інваліди, і ті, кого долає цукровий діабет. Мануальна терапія досить часто застосовується у дитячій реабілітації. Це й не дивно, адже з усіх видів масажу дитячий масаж найделікатніший, акуратний і безпечний. Приводів до його проведення часто стають відставання у розвитку хребта, м’язів та при деяких порушеннях у роботі ШКТ (шлунково-кишковий тракт). Масаж шийно-комірникової зони дорослої людини зумовлений найчастіше тим, що в цьому сегменті організму часто насамперед виникають і виявляються застійні явища, які потім розвиваються у складні патології. У цій ділянці нерідко відбуваються затискання хребців, відкладення солей та набряки. Все це вимагає розгляду та ретельного обстеження мануальним терапевтом, а потім, у тому числі, лікування масажем. Масаж стоп є стародавнім мистецтвом, яке подарував світу Китай. Китайські медики вважали з давніх-давен, що стан стоп відображає поточний стан внутрішніх органів і тому через вплив на стопи доступне оздоровлення організму. Баночний масаж заснований на рефлекторному механізмі, що створює вакуум у банці і таким чином іннервує рецептори шкіри. Приплив крові під кожною банкою помітно посилює імунні та обмінні процеси обраної ділянки тіла (переважно спини) та всього організму в цілому. Спортивний масаж знімає судомні стани, збільшує м’язову еластичність, витривалість та здатність переходити до розслаблення після стану крайньої напруги. Особливо добрий після травм — ударів, вивихів, розтягувань сухожиль і зв’язок, переломів та інших травм. Антицелюлітний масаж спрямований на звільнення жирових сполук із клітин. Коли проводиться з медом, то ще більше посилює процес обміну речовин, струм лімфи та покращує жирову клітковину під шкірним покривом. Акупунктурний або точковий масаж впливає на важливі біологічні точки, розташовані на тілі людини, кожна з яких пов’язана з будь-яким органом. Тому масажист оздоровлює організм пацієнта у вигляді натискання на ці важливі фрагменти. Даоський масаж бере за основу напрями меридіанів, якими в людському організмі рухаються життєві енергії. Завдання даоської практики — забезпечити безперешкодний рух енергії організмом, що призведе до гармонійного і здорового стану кожного органу.
З найдавніших часів людство практикує таку оздоровчу техніку, як лікувальний масаж. Мануально (тобто руками) впливаючи на окремі сегменти тіла пацієнта, масажист оздоровлює його організм та покращує психоемоційне тло. При різних захворюваннях застосовуються різноманітні мануальні методи, завжди незмінно сприяють покращенню обмінних процесів на молекулярному рівні, покращують регенерацію тканин після хірургічного втручання у внутрішні органи та травми, а також іннервують ті рецептори, які активізують метаболізм та загальне відновлення функцій ослаблених органів та кінцівок. Не можна забувати, що загальна релаксація та розслаблення м’язової маси тіла сприяють зняттю больового синдрому та нервової напруги всіх взаємопов’язаних один з одним органів.
Основні завдання, які виконує якісний лікувальний масаж спини, полягають у знятті больових відчуттів та м’язової скутості. М’язи набувають еластичність, у рази зростає працездатність, настрій набуває позитивного напряму — такими є його результати. Напруга йде, нерви заспокоюються, а обмін речовин прискорюється. Процедура в середньому триває близько півгодини, ефект зберігається протягом доби. Причинами спинальних болів та оніміння стають травми хребетного стовпа, малорухливий стиль повсякденності, неправильне харчування, цукровий діабет та ще багато патогенних факторів. Протипоказань практично немає. Лікувальний масаж спини показаний при остеохондрозі, сколіозі, при хребтових грижах, протрузіях, після оперативного лікування, порушень хребетного стовпа, а також у рамках реабілітації після інсульту, інфаркту, тяжких переломів та травм.
На питання, що таке лікувальний масаж відповісти досить легко. Це мануальна терапія, розтирання, погладжування та натискання на певні сегменти тіла, через які виробляється благотворна дія на весь організм або на окремі його органи. Лікувальний масаж найчастіше є важливою складовою комплексного лікування будь-якої патології або відновної програми, метою якої є реновація функцій організму, втрачених після хірургічного втручання у внутрішні органи, травми, перелому чи загострення серцево-судинної недуги. Багато хвороб призводять до м’язової атрофії, до нездатності людини володіти своїми нижніми та верхніми кінцівками, а також жити нормальним життям у побутовому та гігієнічному аспектах. Тому, якщо міркувати на тему, що таке лікувальний масаж, то потрібно вказати його важливість у взаємодії з такими методами усунення органічних дисфункцій, як фізіотерапія, ЛФК (лікувальна фізкультура) та дихальна гімнастика, які на відміну від неминучої медикаментозної терапії не мають побічних ефектів та явних протипоказань. Користь лікувального масажу офіційно доведена практично протягом багатьох десятиліть використання у офіційних закладах охорони здоров’я.
Розібратися в тому, чим лікувальний масаж відрізняється від звичайного, достатньо нескладно. Принципова різниця полягає в тому, що класичний або звичайний масаж передбачає мануальний вплив лише на м’язові тканини та шкірний покрив. Тоді як лікувальний масаж безпосередньо зачіпає внутрішні органи та органічні системи — лімфатичну, вегетативну, ендокринну, кровоносну, серцево-судинну, периферичну та центральну нервові (ЦНС). Цей глибинний вплив вимагає того, щоб лікувальний масаж був призначений фахівцем на основі дослідження історії хвороби та поточного стану пацієнта, а також виконувався професійним медиком: масажистом чи мануальним терапевтом.
Щоб розуміти, що входить до загального лікувального масажу, не потрібно мати жодних професійних знань у сфері медицини. Оскільки масаж загальний, його лікувальну дію спрямовано весь організм загалом. Таким чином, йдеться про процедуру, що охоплює різні сегменти тіла. В ході сеансу масажист або мануальний терапевт почергово пальпують спину, живіт, поперек, руки, ноги, шию, комірцеву зону і досягають загальної для всього тіла релаксації, розслабленого стану, зняття напруги та втоми, підвищення працездатності, бадьорості та гарного настрою.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту