Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Корисність руху та позитивних емоцій з перших років життя

Усі без винятку мами та тата, бабусі та дідусі, брати та сестри, дядьки та тітки з великим нетерпінням очікують появи на світ дочки чи сина, онуки чи онука, брата чи сестри, племінниці чи племінника. Усім їм дуже хочеться, щоб малюк був здоровий і сповнений енергії, яка буквально б’є через край і радує всіх домочадців. На додаток до природних ресурсів дитячого організму дуже корисні і для фізичного розвитку, і для психічного добробуту малюка масаж і гімнастика від 1-го до 3-х років. З масажем тією чи іншою мірою знайомі всі. І вже точно багато хто з нас уявляє собі як працює механізм цих мануальних дій фахівця, в чому полягає їхня дія на наші органи, користь, як вони коригують і реабілітують кістково-м’язову структуру і впливають на внутрішній стан кровоносної, судинної, ендокринної, нервової та вегетативної. систем.

Безумовно, все це стосується і організмів новонароджених і немовлят, але головне полягає в іншому — у період від одного до трьох років необхідно задати загальний вектор психоемоційного та фізіологічного розвитку маленького громадянина. І в повноцінній реалізації цього завдання полягає почесна місія, з якою з честю впораються дитячі масаж та гімнастика. Невролог, невропатолог, мануальний терапевт і масажист, які представляють медичний центр R-Clinic, приділяють цій галузі реабілітології та неврології винятково багато уваги, яку приносить багато користі у сфері їхньої професійної затребуваності, і дозволяє надати допомогу всім, хто звернувся до нашої сучасної клініки.

Важливі аспекти масажу для маленьких дітей

Чим раніше почати робити масаж дитині, тим швидше вона розвивається — тобто робити те, що від неї із захопленим завмиранням дихання очікує вся сім’я: починає повзати по підлозі, сидіти з рівною спинкою, стояти і ходити без допомоги люблячих дорослих. До того ж імунна система помітно зміцнюється. Після занять гімнастикою діти хворіють значно менше за однолітків, які значно пізніше починають рухатися в цьому напрямку — приходять до занять фізичною культурою. Зрозуміло, масажна дія на тканини, що ростуть, і м’язи дуже позитивна. Позитивний вплив насамперед відчувають на собі центральна (ЦНС) і периферична нервові системи, руховий та опорний апарат, кровоносна, серцева та судинна структура, яка ще тільки формується. Ласкаві розмови, ігрові елементи не дозволять маленькому члену сім’ї занудьгувати, перетворять фізкультуру на насичену позитивними емоціями подію, яка повторюється з нетривалими перервами. Все має бути дуже комфортно для крихти – у цьому закладено велике значення. Зручність та приємність у всьому сформують позитивне ставлення. дитини до оздоровчого процесу, під час якого він почувається невимушено та зацікавлено. Так має бути одразу зі старту, починаючи з найперших занять. Як тільки малюк закапризує, заняття потрібно відкласти до вдалого моменту. Сенс такої делікатності у прагненні надати вправам виключно позитивного психоемоційного тла.

Сприятлива періодика для масажу та гімнастики від одного до трьох років

Для закріплення успіху дуже важливо заняття систематизувати. Навіть п’ятнадцять занять протягом місяця (якщо займатися гімнастикою через день) дозволять «закласти» у свідомість немовля, з якого в недалекому майбутньому виросте цілком свідома особистість, фундаментальну схильність до фізичних вправ і тренувань з наставником або досвідченим мануальним терапевтом, завжди здатним коригувати відхилення та створювати сприятливі умови для розвитку організму в цілому. Згідно з експертною думкою, надзвичайно згодом доповнити масаж та гімнастику від року до трьох років плаванням. Зауважимо, що для адаптованого тіла малюка плавання буде органічним продовженням успішного старту початкових спортивних успіхів. За будь-яких розладів це незамінна практика, завдяки якій на ранньому етапі виникнення патології проводитиметься фізіотерапевтичне лікування. Нагадаємо, що в попередніх статтях ми вже говорили про те, що допустимо розпочинати ЛФК (лікувальна фізкультура) вже після одного чи півтора місяця життя маленької людини. Єдина, але дуже важлива умова — необхідна попередня консультація компетентного фахівця: педіатра, невролога, невропатолога та кваліфікованого терапевта.

Масаж, що розвиває, і гімнастика для малюків сприяють прояву оздоровчих рефлексів

Починаючи від року, рефлекси вступають у свою «законну» силу і допомагають розвивати зростаючий організм у руховому та пізнавальному аспектах. А в два і три роки малюки вже готові сприймати «новий» матеріал і дотримуватися програми освоєння нових і дуже корисних для них безумовних рефлексів. Рефлекторна гімнастика представляє природний стимулятор, що спонукає дитячу органіку до активних тренувань та розробки м’язів, що мають ключове значення для оволодіння базовими навичками згодом. Після навчального курсу батьки здатні самостійно займатися в домашніх умовах, не виходячи за межі цього комплексу перевірених на практиці вправ.

  • Дитину укладають на животик. Це водночас і дуже просто, і дуже корисно. Навіщо спонукають крихту здорові рефлекси? До утримання головки та поворотів з боку в бік. На старті, коли дитині лише кілька місяців від народження, утримати голівку вдається лише на кілька секунд, проте з кожним разом вправа приносить користь не тільки м’язам спини, шиї та рук, але й позитивно впливає на стан хребта. Крім цього, включаються сегменти мозку, які відповідають за первинні когнітивні функції. Рекомендую викладати малюк не тільки в тих випадках, коли виконується масаж спини і ніжок, але і в разі помітного бажання рухатися.
  • Направляють стегна малюки в сторони. Це роблять обережними круговими рухами, акуратно зігнувши ніжки в колінах. Таким чином добре визрівають тканини кульшового суглоба: вертлужні западини, в яких міститься кісткова головка стегна. Ця профілактика перешкоджає дисплазії цього відділу кістково-м’язової системи та вивихам стегнової кістки.
  • Повзання, яке продиктоване вродженим рефлексом. Ніжки обережно розводять у положенні дитини на животі та дають опору п’ятам. Відчувши «ґрунт під ногами» малюк прямує вперед.
  • Згинання та розгинання пальців на ніжках довільно відтворюється утримуванням ніжки за гомілковостопом та м’якими натисканнями на підошву в районі носка.
  • Прокачування м’язів преса у малюка з підтримкою голівки та спини. Домагаємося утворення приблизно кута 80-90 градусів між ніжками та корпусом із положення лежачи на спинці.
  • Вчимося ходити підтримуючи малюк під пахвами, використовуючи прагнення малюка зробити крок уперед, як тільки його ніжка торкнеться поверхні. Певна подоба місячного тяжіння дозволяє ніби сильно відштовхуватися малюкові і «пролітати» якусь відстань у просторі.

Як стимулювати пізнання навколишнього світу через рух?

Згідно з експертною думкою провідних світових психологів, важливо надати максимальну кількість різноманітних стимулів, що розвивають психологію малюка. Для цього необхідно лише допомогти тому природному ходу речей, яким керує у розвитку своїх синів та дочок мати-природа. Зрозуміло, позитивний вплив природних факторів на зростання та когнітивне сприйняття навколишнього можна і має посилити. Дитина пізнає світ не лише вухами та очима, коли чує музику, спів птахів та бачить предмети та істот, які ці звуки видають. Шкіра, тактильні відчуття і м’язова реакція також багато про що йому повідомляють і багато дають зрозуміти.

Дії, які включають масаж дитини:

  • вібрація;
  • розминання;
  • розтирання;
  • погладжування.

Різноманітність та чергування дотиків дають малюкові їжу для сприйняття не тільки навколишнього світу, а й стають інструментом пізнання свого тіла. Також велика користь у таких відчуттях для ділянок мозку, які безпосередньо відповідають за створення когнітивних секвенцій. Тактильні і рухові функції часто мають синергічність, яку дитина вперше усвідомлює у віці від одного до трьох років.

Не можна недооцінювати позитивного впливу дотиків та м’язових реакцій формування зон периферичної нервової системи. Так по «цеглині» закладається «фундамент», на якому в недалекому майбутньому будуються людська мова, мислення, увага до деталей, короткочасна та довгострокова пам’ять. У зв’язку з цим додамо значення, яке мають кисті маленьких ручок, які є безпосереднім «інструментом» для дрібної моторики. Кубик Рубика, пластилін і конструктор Lego ще чекають свого часу, але пощипування, натискання, стискання і розтискання дитячої долоні запустять проекцію рефлексій, що вже зараз розвиваються нервових закінчень. Тактильні контакти з батьками вкрай важливі для психоемоційного розвитку, що має колосальне значення для загального стану організму людини, що росте.

Нерідко порівнюють дітей із повних сімей, у яких представлені і мати та батько, з малюками, що виросли у притулках. Другі часто відстають у розвитку саме через гострий дефіцит дотиків теплої шкіри люблячого батька, ніжних погладжень і лагідних слів, сказаних щиро і з любов’ю. Діти, з дитинства оточені увагою та тактильним підтвердженням позитивних емоцій, виростають людьми повною мірою врівноваженими в емоційному плані та уважними до оточуючих.

Розвиток рухових здібностей є основним завданням у процесі виховання дитини, яке допомагає реалізувати гімнастика на 2-му році життя малюка. Вміння повною мірою користуватися ручками та ніжками, а також здатність правильно використовувати вестибулярний апарат у спадок не передаються, а потребують особливої уваги для свого адекватного формування у певних сприятливих умовах. Залежно від умов, у яких дитина росте під наглядом батьків та родичів старшого покоління, виявляються її здібності. Так, деякі крихітки відразу починають плавати, минаючи здатність ходити, деякі не повзають, а відразу йдуть, інші сидять, але не бажають повзати. Трапляються різні комбінації, які безпосередньо залежать від того, чим з дітьми займаються дорослі. В один рік більшість дітей здатні стояти на місці ні на що не спираючись і ходити. Незабаром з’являються вміння сидіти навпочіпках і присідати. З боку мам та тат, бабусь і дідусів, братів і сестер, дядьків і тіток необхідно максимально допомогти маленькій людині вчитися самостійно грати, пересуватися і на прогулянці, і вдома. Масаж, гімнастика на 2-му році життя сприяють розвитку загальної координації рухів. Це відноситься до корпусу тулуба, що формується, до правильної рухової постановки пальців, кистей і повністю рук. Злагодженість рухів малюка — це показник планомірного фізичного розвитку його організму.
На запитання чи потрібна гімнастика малюкові після одного року відповідь однозначна — це дуже важливий фактор гармонійного фізичного розвитку малюка. Масаж та гімнастика допомагає створити правильну поставу, попереджають плоскостопість, виховують відчуття вертебральної рівноваги, вчать правильно робити перші самостійні кроки. Нагадаємо, що у цьому віці дитині досить складно пересуватися. Діти частують дрібними кроками, щоб не впасти — це практично біг, а не ходьба. Спочатку розвивається координація, рухи верхніми та нижніми кінцівками, а потім уже дитина повноцінно крокує. Для створення надійного почуття рівноваги, правильної постави, які забезпечать малюкові здатність ходити, потрібно виділити певну кімнату або відокремити частину зали для цих занять. Допоможуть іграшки, бажані та зручні для цього віку, рухливі ігри, неодмінний музичний супровід та ранкова зарядка, яку завершує масаж в ігровій формі. Потреба рухатися існує сама собою — необхідно лише направити її. Навчання новому стимулюватиме малюка, який більш охоче робитиме вправи, якщо на нього не чинитимуть тиску дорослі. Все це має приносити маленькій людині радість. Зазначимо, що для досягнення гармонійного та своєчасного розвитку опорно-рухового апарату дитини дуже допоможуть регулярні масаж та гімнастика.
Якщо Ваш малюк хоче займатися та виявляє рухову активність, але не відвідує будь-які дошкільні заклади з акцентом на фізичне виховання, то батькам необхідно виявити ініціативу та самим зайнятися вихованням маленького «чемпіона». Потрібно розуміти, як змінюються гімнастика та масаж залежно від віку, які з дітьми треба виконувати гімнастичні вправи. Відразу наголосимо, на другому році циклічні заняття змінюють свою форму щокварталу. Вимоги залишаються однаковими — головне, щоб сеанси не проводилися рідше двох разів протягом тижня, тривали від 5 до 15 хвилин, виконувались через 30-45 хвилин після прийому їжі. Багато педіатрів вважають, що оптимальний час для занять фізичними вправами з однорічним малюком — це години, що прямують після денного сну. Дитину краще одягнути — шкарпетки та капці, трусики і майка. Кімнату, де проходитимуть заняття гімнастикою та масаж, вкрай необхідно ретельно провітрити перед початком сеансу. Оптимальна температура у приміщенні становить 20°С.
Багато батьків, бабусі та дідусі часто запитують себе: чи потрібно робити масаж дитині після року? Відповідаємо — потрібно, але з різною інтенсивністю та спрямованістю, яка може суттєво відрізнятися залежно від поточного фізичного стану малюка. Переважно масаж після року призначає дітям педіатр чи невролог. Метою оздоровчої процедури є зміцнення імунної системи, стимулювання кровопостачання і кровообігу, загальний сприятливий вплив на організм, що росте, що тільки формується. Необхідна поетапність у плануванні масажних сеансів, яка забезпечить очікуваний від процедур ефект та максимальну їхню користь. Не можна забувати, що масаж є для дитини не тільки оздоровчим інструментом, а й веселою грою, яка допомагає пізнавати світ і ще ближче познайомитися з батьками. Досвідчені педіатри небезпідставно вважають, що не цілком здоровим дітям, тим, у кого відставання у розвитку, масаж категорично необхідний. Малюкам, що гармонійно розвиваються, періодичні і регулярні масажні процедури допоможуть швидше розвивати і зміцнювати кістково-м’язовий каркас, а також покращувати психоемоційне здоров’я, яке дуже залежить від частоти позитивних і тактильних контактів з матір’ю.
Молоді мами та тата, які бажають зробити для свого чада все по максимуму, часто запитують: кому необхідні оздоровчі гімнастика та масаж? У легкій формі за відсутності призначень ведучого педіатра і масаж, і гімнастика є дуже корисною процедурою, що сприяє інтелектуальному, фізичному та емоційному розвитку кожного малюка. Цілком доступно проводити регулярні сеанси самостійно вдома, але швидше просто в ігровій формі, не очікуючи на суттєвий ефект. Навіть проста форма масажних і гімнастичних занять з дитиною потребує великої обережності та делікатності. Краще спочатку отримати докладну інструкцію та консультацію у лікаря, а вже потім розпочинати самостійні дії. Що ж до оздоровчого ефекту, який можуть принести масаж та гімнастика, то тут швидше допоможе професійний масажист та мануальний терапевт. Зміцнюючий та оздоровчий масаж дуже допоможе в рамках комплексної терапії при вродженій ваді серця, при необхідності консолідувати організм для профілактики рахіту, для забезпечення здорового розвитку внутрішніх органів та кістково-м’язового каркасу, при формуванні нервової системи та кістяка (скелета), для усунення запорів та надмірного газоутворення, для стимуляції обміну речовин, зміцнення імунної системи.
Для того, щоб процедури були максимально результативними, необхідно чітко усвідомлювати, який порядок виконання процедури масажу та гімнастики для дітей від одного року найбільш ефективний. Оздоровчі сеанси мануальної терапії для маленьких дітей призначають насамперед для планомірного розвитку м’язових тканин, зміцнення імунних здібностей та стимулювання серцево-судинної системи, яка відповідає за органічне кровопостачання та кровообіг. Організувати масажний процес краще поетапно згідно з рекомендаціями мануального терапевта, невролога та педіатра. На стадії знайомства дитячий масажист та дитина встановлюють контакт, що дозволяє створити необхідний емоційний настрій. Це вкрай необхідний і важливий фактор, завдяки успішній реалізації якого дитина почувається спокійно та радіє кожній зустрічі. Першій зустрічі передує збирання анамнезу. Його бере на себе педіатр, а вже потім здійснюється огляд, у рамках якого масажист та дитячий лікар формують план гімнастичних та масажних заходів, а також коригують оздоровчу програму. Якщо діагноз як такий відсутній і протипоказань не виявлено, то призначається оздоровчий масаж, який зміцнює м’язи, зв’язки та суглоби. У ході виконання стандартної програми зміцнюється м’язова тканина преса, спинки, ручок та ніжок. Таким чином формується правильна постава. При виявленні неврологічних чи ортопедичних відхилень призначається додаткова діагностика. Її проводять компетентні неврологи та ортопеди, що представляють надійний медичний центр. Надалі після отримання результатів діагностичних досліджень та здачі відповідних аналізів невропатолог, ортопед, мануальний терапевт та педіатр спільно розробляють програми лікування та реабілітації, які допоможуть усунути патогенний органічний фактор. Підкреслимо, що і лікувальний масаж, і оздоровча гімнастика повинні проводитись професійним масажистом або реабілітологом, які мають ґрунтовну теоретичну підготовку та практичний досвід. В іншому випадку терапія не принесе полегшення, а лише посилить і так складну ситуацію.
Зазначимо, що звичку робити вранці зарядку можуть засвоїти навіть найменші члени сім’ї. Вправи цілком здатні стати корисною щоденною практикою. Молодим мамам та татам варто про це пам’ятати, а також використовувати ігрову форму для проведення оздоровчих заходів. У тому, як проходить гімнастика для дітей 1 року, є певна специфіка. Важливо те, що маленьким людям дуже складно концентруватися на тому самому занятті — вони ще перебувають у дуже ніжному віці і швидко втомлюються від усього. Після святкування першого дня народження достатньо зарядки, що триває 5-7 хвилин. Необов’язково займатися зранку — більшість педіатрів називають оптимальним час через 30-40 хвилин після того, як дитина поснідає або пообідає. Що потрібно, так це створити для дитини розважальний формат занять, який його приваблює і не змушує вередувати. Необхідно перетворювати кожен сеанс на гру, щоб і масаж, і гімнастика проходили максимально весело. Буде дуже корисно супроводжувати процедуру задерикуватими віршами. Згідно з педіатричними нормами, після року дитина вже здатна повзати рачки, самостійно, дотримуючись за щось, ходити, долати ігрові перешкоди (перелазити через табурет, наприклад, проходити крізь обруч), дістати іграшку з полиці або зі столу, піднімати ніжки до кута в 90 градусів, двома ручками кидати м’ячик, ходити, високо піднімаючи коліна.
Існує кілька обов’язкових рекомендацій щодо того, як дітям 1 року робити масаж та ЛФК (лікувальна фізична культура). Гімнастика, масажні процедури та терапевтична фізкультура корисні лише в тому випадку, коли вони проводяться приблизно в той самий час. Приблизна хронологія важлива тим, що дитина звикає до занять, які відбуваються регулярно. Також важливий інтервал перед і після їди — бажано 40-45 хвилин. Перед гімнастикою зробіть легкий масаж — погладжування допомагають м’язам підготуватися до вправ. Заняття зводиться до того, що дитина перевертається на животик і назад, тупотить ніжками по столу, згинає і розгинає ручки в ліктях, піднімає руки на вдиху і опускає їх на видиху, поступово вчиться розуміти ті слова, з якими дорослі до нього звертаються. У теплу пору року (з травня по вересень) заняття бажано проводити на свіжому повітрі (у саду, на лоджії, на балконі). Кімната, де проходить дитяча гімнастика та масаж, має бути добре провітрена. Рекомендована температура у приміщенні — 20°С. Самопочуття малюка покращують регулярні заняття, але необхідно пам’ятати про важливість виконання рекомендацій педіатра, який перед стартом маніпуляцій повинен провести докладний інструктаж з молодими батьками. Для оздоровчого масажу, ЛФК та гімнастики найкраще підійде надійний медичний центр, у якому практикують кваліфіковані мануальний терапевт, реабілітолог та масажист. Це в першу чергу стосується тих дітей, анамнез яких містить неврологічні та ортопедичні відхилення.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту