Пропустіть зал очікування!
Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.
У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.
Плавання у дитячому віці: реабілітація у воді
Дитяча реабілітація налічує не так багато дієвих і доведено безпечних практик, які б аргументовано рекомендував до користування медичний центр R-Clinic. Так, масаж не завжди рекомендується, коли дитина ще не досягла тримісячного віку або його вага менше трьох кілограмів. Проте, буквально з перших днів життя дуже корисно застосовувати грудничкове плавання, про яке безумовно добре відомо сучасним мамам та татам. Ось цей спосіб пізнання себе і законів навколишнього світу на стартовому етапі дуже корисний і безпечний, тому що фактично новонароджений потрапляє до нас з рідкого середовища, в якому він знаходився протягом усього пренатального періоду. Тому цілком резонно, що вода на той момент все ще рідніша для нього стихія. Рідніше, ніж повітряний простір, де ми всі перебуваємо, навіть залишаючись на землі. Природне прагнення малюків плисти використовує сьогодні вже успішно використовує підтримуюча і реабілітаційна фізіотерапія.
Гімнастика у воді — кому рекомендується, в чому користь та особливості
Користь водних вправ немає сумнівів. Крім того, що малюк оздоровлює свій організм, нормалізує кровопостачання ніжних судин і капілярів, правильно формує м’язові тканини, він ще й розвиває на додаток дрібну моторику, тому що рухається у воді повністю, і крихітні пальчики теж. «Рухливий у рухливому», — коротко описав капітан Немо професору Аронаксу свій підводний корабель «Наутілус» (герої роману французького класика пригодницької літератури ХІХ століття Жюля Верна «20 тисяч льє під водою»). Цитата прекрасно підходить для опису того феномена, який собою являє немовля, що пливе. У цей момент він непомітно собі посилює кровопостачання, живить киснем всі органічні тканини, включаючи мозок, і, навпаки, помітно згладжує м’язовий тонус.
Маніпулювати дитиною у воді з користю йому самого дуже результативно і зовсім нескладно. Ефект досить відчутний у різних аспектах формування дитячих органів – помітно зміцнюється серцевий та судинний апарат, легені збільшуються в обсязі, імунітет нарощується, тіло загартовується, стає більш стійким до фізичних навантажень, налагоджується робота ШКТ (шлунково-кишковий тракт). Особливо це помітно при дитячих кольках і газоутворенні – перистальтика кишечника приходить у норму. Також покращується настрій, апетит та немовля стає спокійнішим, добре спить уночі, незважаючи на обов’язковий денний відпочинок.
Відхилення, при яких призначається немовлячне плавання:
- гіпертонус;
- гіпотонус;
- кривошия;
- аутизм;
- невралгії;
- дитячий церебральний параліч (ДЦП);
- залишення в загальному розвитку.
Зрозуміло, існують спеціальні техніки водної поведінки, наприклад – занурення з головою, пронирування та інші. Подібні техніки часто критикують педіатри. Існує поширена думка, що не так вже й потрібно немовлятам плавати. А деякі вважаю, що воно навіть протипоказане і завдає шкоди.
Достатньо значущі аргументи, які наводять противники грудничкового плавання, виглядають так:
- Ситуації, в яких дитина затримує дихання при зануренні, а також його здатність утримуватися на плаву — це лише рефлекторний захист, даний самою природою. Інструктори дитячого плавання насправді лише симулюють небезпеку: використовують імітацію критичного становища малюка на воді, яке автоматично включає рефлекси. Штучне відтворення небезпечної ситуації викликає у дитини стрес, що не дозволяється ні за яких, навіть найпозитивніших преференцій для її здоров’я.
- Дехто вважає, що рефлекторна затримка дихання при зануренні у воду — це свого роду атавізм, який з часом неминуче згасає. Отже, якщо втрата такої якості виглядає цілком природно, то зовсім не потрібно вступати в конфлікт із природним процесом і утримувати (знову ж таки штучно) цю здатність.
- Не цілком науково обґрунтованим виглядає такий аргумент, що плавальні навантаження для крихти, який не те що ходити, а навіть повзати не почав, зовсім не потрібні. Прихильники цієї точки зору стверджують, що навантажувати маленьку людину з перших тижнів її життя зовсім не обов’язково.
- Проковтування води, обробленої будь-якими препаратами біологічного захисту, може стати причиною отруєння.
- Ванни та басейни громадського користування є епідеміологічною небезпекою. Інфекції, яких велика кількість живе у вологих середовищах будь-де, можуть призвести до запального процесу в дихальній системі, викликати вірусні отити і негативно вплинути на імунітет.
Які існують медичні протипоказання?
- Вакцинування -треба переконатися, що не виникло найменших ускладнень, на шкірному покриві відсутні ознаки негативної реакції організму. Для моніторування самопочуття вакцинованої дитини знадобиться щонайменше кілька днів.
- Надмірне скупчення рідини в головному мозку (гідроцефалія).
- Неінфекційна патологія головного мозку (падуча, епілепсія).
- Захворювання шкірного покриву (грибок, псоріаз, дерматит).
- Рани, порізи, подряпини.
- Підвищена температура, запалення внутрішніх органів, інфекційні недуги.
- Вроджена вада серця у важкій формі.
- Кістково-м’язові травми, забиття, вивихи, дисфункції опорного та рухового апарату.
- Алергія, висипання на шкірі або схильність до алергічних реакцій на бактерицидні препарати — найчастіше в громадських басейнах використовуються досить сильні реагенти для знезараження води масового користування.
Плавання, купання, будь-які водні процедури дуже корисні!
Всі ми розуміємо, що купатися і плавати корисно всім, і немовлятам, у тому числі. А ось не враховувати особливості дитини, специфіку її розвитку, невірно займатися водними маніпуляціями, не дотримуватись методики — це неправильно і може завдати малюкові шкоди. Кваліфікований невролог, що представляє медичний центр R-Clinic, досвідчений педіатр або нейрофізіолог небезпідставно вважають, що примус крихти до пірнання в деяких випадках призводить до короткочасного, проте досить чутливого, дефіциту кисню в тканинах головного мозку. Як позначиться гіпоксія на самопочутті дитини на майбутнє — передбачити неможливо. Так як це в будь-якому випадку для малюка стрес, то наслідки швидше за все негативні. Такі дії здатні призвести до перезбудженого стану нервової системи, який виявлятиметься протягом багатьох років. Або ж суттєво послабити імунну систему, стати причиною частих захворювань або призвести до будь-яких форм хронічних патологій. Тому тут питання залишається відкритим. Існують цілі спільноти прихильників пологів у воді та наступним практикам, що включають плавання та пірнання, проте сучасна медицина не склала однозначної та безапеляційної думки з цього приводу. Найголовніше враховувати всі супутні фактори, звертати пильну увагу на своє чадо і скрупульозно фіксувати всі можливі реакції та прояви в ході будь-яких занять фізіотерапією та ЛФК (лікувальна фізкультура), а також консультуватися у знаючих та підготовлених медиків.
З чого починається немовлячне плавання?
Отже, розпочати підготовку необхідно з консультації у кваліфікованих спеціалістів. Фізіотерапевт, реабілітолог і невропатолог складають висновок про поточний стан організму малюка і визначають чи немає будь-яких ризиків, щоб унеможливити найменшу ймовірність того, що дитина отримає негативний досвід водних процедур. Після цього узгоджується графік, яким проходять заняття. Переважно спочатку це не більше двох разів на тиждень, але поступово можна нарощувати частоту сеансів бальнеотерапії тоді, якщо не спостерігається жодних побічних ефектів від цих занять.
Коли Ви зберете всі необхідні аксесуари і прийдете займатися, то бальнеотерапія перестане бути для Вас загадковим словом і Ви зрозумієте, що звернулися на вірну адресу. На старті, коли крихітці лише кілька місяців від народження, плавання проходить у ванній подібній до тієї, якою користуються в переважній більшості наших сімей, але перевершує їх у ширину, а також у глибину.
Починаючи з піврічного віку, дитина стає настільки досвідченим і великим плавцем, що його переводять у басейн, де відбуваються колективні заняття у дітей. Індивідуальна ванна для Вашого сина чи доньки стає занадто малою, тому такий переклад цілком обґрунтований. Для тих, кому це доступно за ціною (вартість немовлят з інструктором досить індивідуальна залежно від комплексу або персональних умов), можна відвідувати приватні заняття або запросити інструктора додому. Це завжди дорожче, ніж загальні групи водних процедур для малюків.
Коли оптимально розпочати немовлячне плавання?
Нагадаємо, що з того самого моменту, коли крихта прийшов у цей світ, у нього до тримісячного віку ще зберігається внутрішньоутробна здатність затримувати дихання під час занурення у воду з головою або попадання вологи на губи та рефлекторну навичку плавання. Експерти вважають, що при грамотному підході, що застосовує ергономічні та науково обґрунтовані методики, перевести плавальні рефлекси у доросле життя та зробити повністю усвідомленими для підростаючої особистості. Згідно з експертною думкою, багаторазово перевіреною на практиці, старт заняттям необхідно дати до двох місяців життя немовляти, оскільки після трьох місяців плавальна здатність починає неминуче згасати і до чотиримісячного віку фактично зникає. Оптимальним вважається період після того, як остаточно загоїлася пупкова ранка від другого до четвертого тижня з народження дитини.
Дивне ставлення до дитини – запорука успіху!
Реакції дитини який завжди зрозумілі. Під час занять малюк може сміятися і плакати, але точно дізнатися, чи подобається йому те, що він відчуває під час купання, здатне лише чуйне батьківське серце. Деякі дітки ніби ціпеніють під час запливу і дуже важко точно визначити навіть тінь емоції. Допомогти може лише сконцентрована увага. Слух і зір мають бути звернені лише на крихту, який робить на такому ранньому етапі своєї життєдіяльності такі важливі дії. Орієнтуватися потрібно лише на бажання, які виявляє молодий плавець. Вже в першу чергу доступно коригувати програму занять так, як цього вимагає реабілітація та профілактика, сплановані після точної діагностики.
Дуже показано спільне купання та плавання батьків та дитини, якій при такій постановці питання дуже спокійно та комфортно.
Позитивний заряд емоцій — головне значення всіх процедур. Якщо Ви помічаєте, що маніпуляції у воді приносять дитині радість, то однозначно все гаразд. Сльози та примхи свідчать про протилежне. У такій ситуації краще відкладіть заняття і поверніться до нього на більш сприятливу хвилину. Однак, слід зазначити, що такі випадки трапляються вкрай рідко. Діти люблять і прагнуть плавати – надайте їм цю можливість!
Додамо, що не слід обов’язково добиватися якихось вражаючих результатів. Головний результат – та безперечна користь, яку принесе кожній міцній дитині плавання в немовлятному віці. Це не якась революційна технологія, а досить перевірений багатьма поколіннями метод. Почніть з кроку у воді та завершіть сеанс вправою з іграшкою. Присутність знайомого предмета, наділеного позитивною конотацією, формує гарний настрій та привносить у процедуру ігровий елемент. Все разом справляє позитивний ефект, який найкраще гіпотез характеризує грудничкове плавання.
Глухов Євгеній Ігорович
медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт
Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.
Осовський Ігор Сергійович
старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки
Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.
Білий Євгеній Ігорович
Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.
Базей Богдан Миколайович
Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?
Замовте зворотний дзвінок зараз!
Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту