Пропустіть зал очікування!

Зареєструйтесь онлайн перед приїздом.

У нас є актуальні розклади, контактна інформація та можливість записуватись на прийом через Інтернет.

Масаж та гімнастика для новонароджених та немовлят

Комплексний розвиток дитини з багатьох причин залежить від правильного підходу батьків до формування її рухової активності, яка трансформується день у день протягом усього періоду від народження до віку дванадцяти місяців. Мозок малюка розвивається не тільки в результаті прийому їжі, але і під час рухів, які надають першим дням та тижням його появи на світ певного емоційного забарвлення і дають поштовх до стартового осмислення буття. Масаж і гімнастика на 1-му році життя багато в чому визначають тенденції зростання органіки маленької людини, то наскільки стійкою залишиться її нервова та вегетативна системи тоді, коли вони зіткнуться з досить складними реаліями повсякденності. Зрозуміло, на самому початку життєвого шляху багато в чому має велике значення те, як пройшов пренатальний період у матері та внутрішньоутробний цикл немовляти, а також ті генетичні особливості, що передаються кожному «неофіту» ланцюжком від далеких прабатьків. Проте, молоді батьки безсумнівно здатні самостійно вплинути на процес зростання їхнього чада і той психоемоційний і фізіологічний потенціал, який поступово, з перших хвилин і годин розкривається назустріч найранішим і найзначнішим подіям, що стосуються їхньої дитини.

Дійсно, активність дуже крихітних дітей, яка з перервами на короткий сон майже цілодобово проявляється у прагненні рухати ніжками та ручками, надзвичайно велика. Але це не просто хаотичні рухи. Саме на цій фазі розвитку в ніжних організмах наших маленьких співгромадян набуває форми скелетна м’язова тканина чи мускулатура. Існують методики, що мають досить вагомі фізіологічні обґрунтування, які регулюють цей творчий та конструктивний порядок. Знання про зародження та розвитку дитячих м’язів дозволили створити гімнастичні та мануальні програми для дитячої фізкультури.

Для чого дитячий масаж та гімнастика потрібні з першого дня до тримісячного віку?

Нижні та верхні кінцівки демонструють у перші дванадцять тижнів життя помітну перенапругу. Але поступово м’язи наростають та гіпертонус нівелюється. Саме гармонійному наповненню м’язової тканини сприяє масаж і гімнастика – їх згинальні та розгинальні рухи, що неминуче ведуть до подальшого розслаблення. Необхідно всіляко підтримувати починання малюка щодо його схильності до рухової самостійності. До цього природно схильна сама дитина, тому що рефлекторне розгинання ручок і ніжок є вродженим прагненням. Рефлекси проявляються:

  • у харчовому напрямку — це слиновиділення, ковтальний та смоктальний рух;
  • у захисному, оборонному аспекті — це повороти та піднімання головки у положенні лежачи на животику;
  • під час формування судинної системи;
  • у різних положеннях голівки, ручок, ніжок та тулуба;
  • у пошуку рівноваги (лабіринтний тонічний та шийний рефлекси);
  • у повзанні (ніжний рефлекс).

Зазначимо, що рефлекторні рухи ніжками відносяться до категорії шкірних, коли дотик до шкірного покриву стимулює скорочення певної групи м’язів у відповідь на подразнення шкіри. Настійно рекомендується в перші тижні використовувати саме розгинальні рефлекси, оскільки згинальний гіпертонус і так переважає.

Досягнуто п’яти місяців чи півроку дитина стає володарем здатності перебувати у положенні сидячи без сторонньої підтримки. А вже на сьомому місяці хребет не тільки достатньо зміцнюється, а й випрямляється. Помахуючи і посмикуючи руками з боку в бік і вгору і вниз, малюк балансує як канатоходець, утримуючи рівновагу і відносно статичне положення тулуба. Починаючи від восьми і до десяти місяців більшість дітей цілком успішно вчиться стояти на місці випроставшись – стійкість порушується лише похитуванням з боку на бік і притоптуванням.

Пальчикова гімнастика в перші півроку і до року молодшого члена сім’ї

У наші дні багато батьків багато уваги намагаються приділяти своїм дітям з перших днів їхнього приходу в наш неспокійний світ, у початковій та наступних стадіях ознайомлення з яким чималу роль відіграє дрібна моторика. На допомогу приходить ігрова пальчикова гімнастика, в якій вдало поєднується фізичний та когнітивний розвиток. Справді, граючи і вимовляючи нехитрі віршики про поступово стають для малюків зрозумілими і пізнаваними предметами, явищами і істотами, Ви розвиваєте дитячу мову, пам’ять і здатність мислити. Крім цього, нові тактильні відчуття не тільки прекрасно заспокоюють і навіть зачаровують немовлят, але й переключають увагу на сприйняття тілесних імпульсів, що викликають реакцію у відповідь в органах слуху і зору, що ще формуються.

Зазначимо, що з піврічного віку немовля здатне демонструвати віддачу старанням батьків і бабусь із дідусями , які не шкодуючи сил і часу приділяли свою увагу, зокрема, такій корисній пальчиковій гімнастиці. Справа в тому, що розминка для крихітних пальчиків може багато чого їх навчити і в недалекому майбутньому це добре помітно, коли малюк почне вчитися самостійно тримати ложку або навіть чашечку. Успіх і користь пальчикових ігор не обмежується лише такими корисними навичками, але нерідко спонукає маленьких людей до того, щоб почати говорити ще до одного року — буває, що такі корисні «розвивалки» призводять до ранньої усвідомленості у користуванні першими зрозумілими словами.

Чим корисна пальчикова гімнастика?

Гімнастика для маленьких пальчиків відбувається за безпосередньої участі мам, тат, братів і сестер, а також опікунів, які досягли значно поважнішого віку. Усім їм цікаво погратись з малюком, але що зрештою отримають діти?

  • Великим плюсом для фізичного розвитку малюків є те, що в рамках занять пальчиковою гімнастикою кисті рук наповнюються силою, одержують відому гнучкість, а дитина в цілому стає набагато впевненішою в собі.
  • Послідовність рухів, що повторюються, неминуче надає найпозитивніший вплив на пам’ять дитини, яка щоразу вчиться їх повторювати.
  • Заряд позитивних емоцій під час гри спонукає малюків, що грають, намагатися наслідувати дорослих родичів, повторювати те, що вони вимовляють вербально, а також відтворювати їх рухи, які вони постійно спостерігають. Імітація тут відіграє найкреативнішу роль у оволодінні новими здібностями.
  • Мовний центр кори головного мозку дитини активується на час вимови дорослими потішних віршиків, які пробуджують когнітивну свідомість. Заняття служать більш ранньому розумінню, а потім вимови знайомих слів.

Гімнастика для дітей до однорічного віку

Для закріплення та коригування оптимального фізичного стану дитини необхідні два вагомі фактори: велелюбна батьківська опіка та гімнастика для немовлят. Усі без винятку батьки бажають, щоб їхня дитина була здоровою та веселою. Правильний курс гімнастичних вправ принесе до Вашої повсякденності наступні незаперечні переваги:

  • Кільки, здуття живота, відрижка і діарея відступлять, оскільки налагодиться травлення.
  • І масаж, і регулярна розминка суттєво покращують обмін речовин у організмах, що ще не зміцніли.
  • Зміцниться також і вестибулярний апарат, що забезпечує плавну координацію рухів маленького непосиди.
  • Заспокійлива дія забезпечена, коли заняттям з малюком раді приділити час тато та мама крихти, який відчуває їхню любов до себе та душевне тепло.
  • Тіло немовляти гартується — повітряні ванни, різниця внутрішніх температур стабілізують стан імунної системи.
  • Кровообіг посилюється — кожна клітина юного створення отримує кисень та поживні речовини у необхідному обсязі. Кровоносна та судинна система активується після гімнастичних вправ.

Коли можна розпочинати фізкультуру та масаж для найменших?

Найчастіше фахівці – дитячі невролог та ортопед – називає вік від півтора до двох місяців. Але якщо немовля нічим не хворіє з перших хвилин життя ще з перинатального періоду, то можна почати з двох тижнів від народження. Важлива відсутність інфекцій, присутність гарного настрою та фізичного здоров’я. Проводити маніпуляції повинен досвідчений мануальний терапевт із підтверджуючими дипломами та сертифікатами або лікар, який є фахівцем у галузі дитячої гімнастики. Важливою умовою є відсутність протипоказань до будь-яких фізичних навантажень, у тому числі і до мануальних маніпуляцій.

Протипоказання для проведення сеансів гімнастики для малюків

  • родові утиски хребців, переломи та інші травми;
  • внутрішньочерепний тиск перевищує норму;
  • гнійничкові хвороби шкіри або запалення шкірного покриву;
  • пахові грижі через утиски;
  • загострений рахіт;
  • температура тіла підвищена;
  • інфекційне запалення;
  • вроджені проблеми із серцем.

За таких ускладнень будь-яка фізична активність може бути небезпечною, але корисною буде особлива гімнастика, яка навпаки може полегшити симптоматику і сприяти одужанню. Необхідно лише, щоб батьків проконсультував кваліфікований педіатр і потім профільний медик, що спеціалізується на патології, що турбує дитину. У будь-якому випадку потрібно перші сеанси довірити професіоналові.

Рекомендації щодо проведення масажів та гімнастики для дітей

  • Не виявляти в жодному разі й тіні грубості, щоб у малюка з масажними процедурами були пов’язані лише позитивні, радісні емоції. Неприємні відчуття здатні викликати плач та сльози.
  • Вводити нові вправи поетапно протягом щонайменше десяти днів.
  • Не совмещати заняття фізкультурою з їдою — пауза повинна становити не менше сорока хвилин до і після годування.
  • Акуратно застелити стіл індивідуальною плівкою поверх клейонки.
  • Не використовувати ні олії, ні крему, які заповнюють пори шкірного покриву немовляти і ускладнюють повітрообмін, а лише дитячу присипку.
  • Неприпустимі садна, порізи та ранки на руках того, хто стосується дитини під час занять.
  • Масажисту потрібно знімати з рук наручний годинник, браслети, кільця, інші прикраси та аксесуари.
  • Руки необхідно ретельно вимити бактерицидним милом та обігріти перед сеансом.
  • Новонародженого розкривають частково — лише частину тіла, що задіяна в процедурі. Через два місяці можна роздягати немовля договору.
  • Приміщення для гімнастичних вправ з дитиною необхідно добре провітрити і прогріти повітря в холодну пору року.

Необхідно зробити все, щоб у жодному разі малюк не отримав травми, а заняття було максимально для нього корисним. Медичний центр R-Clinic порекомендує Вам лише кваліфікованих та перевірених у практичній роботі фахівців, які перебувають у штаті реабілітаційної установи.

Теоретично батьки здатні самі робити масаж для грудничків. Однак, не треба в жодному разі забувати, що самостійно виконувати гімнастику та масаж з немовлятами можна лише після проходження спеціального курсу у кваліфікованого педіатра. Чим це обґрунтовано? Тим, що масаж для немовлят має цілком зрозумілу кожній розсудливій людині специфіку. Безумовно, сама собою процедура дуже корисна, але крихітні новонароджені мають ряд фізіологічних особливостей, які необхідно чітко усвідомлювати під час кожного сеансу. Нерідко педіатр сам порадить робити малюкові масаж, але ця процедура не має нічого спільного з масажним сеансом, який роблять з дорослими людьми, хоча грудничковий масаж не варто недооцінювати. Адже це дуже корисно немовляті! Правильно та делікатно виконаний масажний цикл дозволить кожному малюкові відчути сильний фізичний та психологічний комфорт від тісного контакту з близькою та рідною людиною. Насамперед йдеться про матір дитини. Цей фактор особливо важливий для дітей, що народилися раніше за визначений дев’ятимісячний термін, і тих, хто харчується штучними сумішами, а не материнським молоком. У деяких не надто сприятливих ситуаціях масаж для немовлят призначає ортопед, невропатолог, невролог, травматолог, реабілітолог, педіатр або інший фахівець. Дані процедури, що виконуються як з профілактичною, так і з оздоровчою, терапевтичною метою, приносять чимало користі і для самих батьків, оскільки налагоджують позитивне психоемоційне тло і благотворно впливають на периферичну та центральну нервові системи.
Молоді мами та тата, а також бабусі та дідусі далеко не завжди усвідомлюють те, яку корисність несе масаж для немовлят. Користь його незаперечна при лікуванні багатьох патологій. Ще одним великим плюсом є те, що даний оздоровчий метод не має жодних побічних ефектів, що дуже вигідно відрізняє його від медикаментозної терапії. Зрозуміло, при лікуванні складних та тяжких захворювань ендокринної, вегетативної, серцево-судинної, дихальної, травної, периферичної та центральної нервових систем медикаментозне лікування необхідне. Однак, скорочуючи обсяги фармакотерапії шляхом введення інших способів лікування, наприклад, гімнастики, масажу та ЛФК (лікувальна фізична культура), кваліфікований медик, який веде даний лікарський кейс, дуже допомагає своєму пацієнтові, скорочуючи обсяги «побочки» та застосовуючи «екологічне», природне оздоровлення.
Підкреслимо, що масаж для грудничків 3 місяці показаний у вигляді розтирання без розтягування ніжної дитячої шкіри. Профілактичні процедури розраховані на зниження гіпертонусу, на загальне розслаблення м’язів, поліпшення стану шкірного покриву. Кожен сеанс стимулює процеси обміну речовин в організмі, усуває надмірне утворення газів у животику та коліки, налагоджує злаженість дії ШКТ (шлунково-кишковий тракт), нівелює нервову напругу, правильно спрямовує розвиток кістково-м’язової системи та опорно-рухового апарату, покращує рухові напрацювання. навички, що покращує кровопостачання органів та органічний кровообіг, зміцнює кісточки скелета та м’язові тканини. Подібні результати безумовно можна віднести до лікувальних властивостей, якими володіє масаж для немовлят 3 місяці. Не можна також не згадати той сприятливий вплив, який масажні процедури мають на інтелектуальний розвиток та психологічне здоров’я малюка. Для маленького організму легке розтирання та погладжування приносять величезну користь завдяки тому, що проводяться у безпосередньому контакті з батьками. Навіть якщо немає прямих показань до проведення курсу таких сеансів, рекомендованих неврологом або педіатром, періодично радимо проводити масаж для немовлят 3 місяці, який дуже сприяє загальному зміцненню здоров’я малюка.
У принципі масажувати немовлят можна від народження, але дозволяються лише погладжування. Масаж для немовлят 1 місяця потрібно проводити дуже повільно, максимально м’яко, робити об’ємні та округлі паси руками. Важливо здійснювати такі рухи, які ніби доповнюють рухи малюка, діяти в одному ритмічному малюнку, доповнювати природну фізичну активність малюка. Погладжувати потрібно вздовж масажних ліній, але без натиску — тут потрібна обережність та максимальна делікатність. Дуже добре, якщо після годування пройшло достатньо часу. Якщо минула година, то це просто чудово! Саме в такий момент діти відволікаються, а їх примхливість та нормальну рухливість згладжує лагідний масаж для немовлят 1 місяця у виконанні мами чи досвідченого та кваліфікованого педіатра. Такий сеанс також здатний проводити постійно практикуючий масажист, невролог та мануальний терапевт. Зазначимо, що спеціальний інструктаж необхідний і батькам. Тільки усвідомлені та підготовлені масажні дії допустимі щодо крихітної дитини — необхідна консультація знаючого фахівця.
Навіть тим дітям, у яких не зафіксовано жодних проблем зі здоров’ям, показаний загальнозміцнюючий масаж для грудничків. Курс таких кваліфікованих процедур, які проводить досвідчений та професійний педіатр, невролог, мануальний терапевт чи масажист, попереджає негативну динаміку багатьох патологій та сприяє правильному розвитку кістково-м’язової та опорно-рухової систем. Як правило, сеанси починають проводити з 1 чи 2 місяці життя немовляти. Це по-справжньому безпечний, не маючий побічних ефектів і дуже ефективний метод впливу на організм дитини. Масажна процедура прибирає м’язову напругу, зміцнює імунну систему, формує необхідні рефлекси, допомагає набрати вагу тіла, прискорює процес загального фізичного розвитку. Зазначимо, що загальнозміцнюючий масаж для немовлят показаний при дефіциті мінералізації кісток, при надмірному газоутворенні та коліках у животі, при більшості відхилень неврологічного патогенезу. Додамо до вищесказаного, що з новонароджених, хто отримував загальнозміцнюючий масаж для немовлят з перших місяців життя, виявили вищі показники раннього розвитку — краще й швидше стали повзати, сідати, а потім і ходити. Таким чином виявилося дуже корисним регулярно проходити масажні процедури, що позитивно вплинули на певні сегменти головного мозку. Легкими дотиками відбувається також дія на рефлекторні та біологічно активні точки, що позитивно впливають на кровообіг та відтік лімфи, що стимулюють центральну нервову систему (ЦНС). Згідно з експертною думкою, у той час, коли добре проінструктовані батьки, мануальний терапевт, масажист або невролог виконують загальнозміцнюючий масаж для немовлят, під час контакту рук зі шкірним покривом немовляти виробляється мієлін, що утворює мієлінову оболонку нервових волокон.
Багато батьків цікавляться, коли можна починати проводити масаж грудничків. Слід зазначити, що це вирішує педіатр після ретельного огляду немовляти, і, якщо потрібно, після діагностичних заходів та здачі аналізів. Такі обережності необхідні для того, щоб уникнути можливих ускладнень у зв’язку з підозрами на якесь захворювання. Загальнозміцнюючий масаж немовлят зазвичай рекомендований, починаючи з 2,5 або 3 місяців від народження малюка. Лікувальний масаж показаний раніше: з першого місяця життя. Протягом першого року зазвичай призначають 4 масажні курси по 10 щоденних процедур із тримісячними перервами. Важливо! Не потрібно без попередньої консультації у кваліфікованого фахівця самостійно приступати до розминок кінцівок та спинки дитини. Спочатку потрібно добре ознайомитися з ймовірними протипоказаннями, а вже потім починати виконувати масаж грудничків. Так, сеанси вкрай небажані, якщо у дитини спостерігаються розлад травної системи та шлунково-кишкового тракту (шлунково-кишковий тракт), запалення на шкірі, ГРЗ (гостре респіраторне захворювання), запалення з гнійними симптомами, підвищена температура тіла, вроджена вада серця. Також категорично не можна проводити масаж немовлят, якщо у малюка гемофілія, хронічні патології нирок та печінки, пупкова чи пахвинна грижа. Масажний сеанс потрібно відкласти на якийсь час, якщо заплановано тривалий переїзд в іншу локацію або вакцинацію — стресову ситуацію не потрібно поєднувати з масажем.
Цілком природно, що молоді батьки часто цікавляться: масаж ЛФК для грудничків — що це? Лікувальна фізична культура для немовлят є циклом вправ, в який входять активні, засновані на рефлексах малютки (рефлекторні) і виконувані педіатром або мануальним терапевтом дії, що відбуваються без вольових передумов, що виходять безпосередньо від дитини. Зрозуміло, точний вік, індивідуальні органічні особливості малюка під час виборів самих вправ враховуються насамперед. Спеціальний комплекс спрямований на стимулювання правильного розвитку хребта, на зростання спинальних м’язових тканин, усунення асиметричної постави, відхилень у роботі рухового та опорного апарату, а також на корекцію всіх сегментів кістково-м’язової структури організму. Масаж ЛФК для немовлят триває в рамках курсу довжиною до 2 місяців. Заняття відбуваються 3 чи 5 разів на тиждень. Перерви між курсами не менше одного місяця. Якщо спостерігається сколіоз або серйозні порушення постави, то рекомендовано 2 або 3 повноцінні курси масажу ЛФК для немовлят.
У відповідь на питання, як робити масаж для грудничків, потрібно вкласти кілька важливих рекомендацій. По-перше, потрібна консультація знаючого педіатра або мануального терапевта, здатного виконати масаж для немовлят самостійно або порадити спосіб, який потрібно використати. По-друге, в будь-якому випадку необхідно проявити максимальну делікатність і обережність. Для початку налийте трохи дитячої олії на свою долоню та розітріть руки. Кінчиками пальців почніть масажувати шию і обличчя дитини. Потім поступово переходьте на животик. Після живота займіться масуванням грудної клітки, але в жодному разі не натискайте великими пальцями — допускаються виключно погладжування та делікатне розтирання. Масаж ручок і ніжок починайте з кистей і ступнів і поступово піднімайтеся до стегон і плечей. Така щадна форма процедури повністю відповідає тому, як робити масаж для грудничків.
Багато бабусь і дідусів, молоді мами та тата запитують: у якому віці робити масаж грудничків? Як правило, педіатри та неврологи рекомендують починати загальнозміцнюючий масаж з 2 або 3 місяців від народження дитини. Зрозуміло, якщо ситуація ускладнена патологіями, то лікувальні масажні процедури стартують раніше — з першого місяця життя малюка. Рекомендується на першому році життя реалізувати 4 курси масажу тривалістю 10 сеансів кожен із двомісячними перервами між оздоровчими сесіями. Лікарі не радять починати розминати спинку, ручки та ніжки маленької дитини, не проконсультувавшись попередньо з кваліфікованим фахівцем.
Багато батьків побоюються, що масажні процедури не такі вже й важливі і можна якось нашкодити малюку раннім стартом. Однак, у переважній більшості випадків побоювання абсолютно марні. Чим корисний масаж грудній дитині? Хороший та кваліфікований масаж або самостійні дії мам та тат після консультації з досвідченим педіатром принесуть лише користь. Масаж позитивно впливає на імунітет та центральну нервову систему, стимулює дрібну моторику, зміцнює серце, судини, суглоби, м’язи та сприяє цілісності кісткової системи новонародженого організму.
Глухов Євгеній Ігорович

Глухов Євгеній Ігорович

медичний директор, лікар-невролог, мануальний терапевт

Реабілітолог із досвідом практичної роботи понад 10 років, випускник НМАПО ім. П.Л. Шупика, завідувач інсультного блоку у відділенні інтенсивної терапії, клінічний ординатор кафедри судової медицини.

Осовський Ігор Сергійович

Осовський Ігор Сергійович

старший реабілітолог з досвідом роботи понад 4 роки

Закінчив школу професійного масажу «Profmed». Спеціалізація реабілітація, масаж, ЛФК.

Білий Євгеній Ігорович

Білий Євгеній Ігорович

Масажист. Досвід роботи становить більше 6 років.

Випускник школи професійного масажу «Profmed». Працює у напрямках: класичний масаж, локальний масаж(масаж голови, шиї, шийно-комірцевої зони, спини, грудної клітини, живота, верхніх та нижніх кінцівок), лімфодренажний масаж, вакуумний масаж, дитячий масаж, медовий масаж, антицелюлітний масаж, лікувальний масаж, апаратний масаж. Креольський масаж бамбуковими паличками; Самурайський масаж бамбуковими віниками; Старослов’янський масаж ложками. (Свідоцтво: №ВН-122; №ВН-170; №ВН-178)
Базей Богдан Миколайович

Базей Богдан Миколайович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, реабілітолог, мануальний терапевт.

Закінчив Уманський медичний коледж на кафедрі лікувальна справа, закінчив Вінницький Відкритий міжнародний інститут розвитку людини «Україна» на кафедрі фізична терапія, ерготерапевт Закінчив курс підвищення кваліфікації у професійній школі масажу «Profmed» за спеціалізацією Основи остеопатії, м’які техніки мануальної терапії, постізометрична релаксація, кінезотейпування. Має стаж та досвід роботи у сфері медичної реабілітації 5+ років
ПОТРІБНА ПОРАДА ВІД НАШИХ ЕКСПЕРТІВ?

Замовте зворотний дзвінок зараз!

Ми зв’яжемося з Вами протягом 24 годин з моменту Вашого запиту